נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

סופרמרקט, פיצרייה, חנות צעצועים, מספרה, קופת חולים ואפילו חנות לחיות מחמד מאכלסות את רחוב דרך ארץ, רחובה הראשי של העיר החדשה חריש, לצד מדרכות, כבישים, גינות משחקים ואפילו שלושה בתי ספר יסודיים. רק דבר אחד כמעט שלא ניתן למצוא בעיר: תושבים.

אולם התחושה הזו מטעה. "4,000 התושבים הראשונים כבר כאן, ועד סוף השנה יהיו 10,000", אומר יצחק קשת, ראש המועצה המקומית שבקרוב תהפוך לעירייה. "עד סוף העשור כבר צפויה העיר למנות 50 אלף תושבים, ובעוד כעשור יתגוררו במקום לא פחות מ־100 אלף איש".

לצד היקפי הבנייה המתרחבים בהתמדה, ניכר כי בשנה האחרונה יש מספר הולך וגדל של דירות שבנייתן הושלמה ואכלוסן החל. ל־7,000 הדירות הנבנות בשתי השכונות הראשונות, אבני חן והחורש, מצטרפות 3,000 הדירות של שכונת המגף שגם בה החלה כבר בנייה אינטנסיבית. בשכונת המע"ר (מרכז עסקים ראשי) שווקה קרקע לכמה מאות דירות ראשונות במסלול מחיר למשתכן, ובנוסף לאלה צפוי להיסגר בימים הקרובים מכרז לבניית 1,200 יחידות דיור בשיטת "תכנן ובנה", שבה הקבלן שזוכה במכרז מתחייב להפוך את הקרקע שרכש לשכונה בנויה מהמסד ועד הטפחות, כולל פיתוח, תשתיות, מוסדות ציבור ושטחים ירוקים. המכרז צפוי להיסגר בימים הקרובים. נכון לרגע זה רכשו את חוברת המכרז 34 קבלנים.

עיר בבנייהצילום: אייל טואג

עד כה שווקו ליזמים קרקעות לבניית 13 אלף דירות, והמשמעות היא שבכל רגע נתון יש בעיר המתהווה כמה אלפי דירות זמינות לרכישה, כשמצב זה צפוי להימשך לפחות עוד כמה שנים. עבור מי שמעוניין ברכישת דירה חדשה במחיר סביר אלו חדשות טובות. אמנם גם בחריש נרשמו עליות מחירים בשנים האחרונות, אך ההיצע הרב והעובדה שאיכות החיים בעיר סובלת מהיותה אתר בנייה עצום, מותירים את המחירים ברמה נמוכה.

כך למשל, עדיין ניתן לרכוש בעיר דירות ארבעה חדרים חדשות במחיר של כמיליון שקל ואף פחות במכירה מוקדמת. מחירן של דירות ארבעה חדרים מקבלן הוא 1־1.1 מיליון שקל. דירות בנויות, "יד ראשונה ממשקיעים", נמכרות במחיר מעט גבוה יותר. דירות חמישה חדרים נמכרות בעיר בכ־1.2 מיליון שקל.

ליישוב חריש יש היסטוריה ארוכה ומפותלת שהחלה הרבה לפני סוף 2012 – אז פרסמה המדינה את מכרזי הענק הראשונים לבנייתה של העיר. ההתיישבות במקום החלה בראשית שנות ה־80 של המאה הקודמת כהיאחזות נח"ל, שנהפכה לקיבוץ. הקיבוץ לא האריך ימים, וב־1993 נטשו אותו אחרוני תושביו. בהמשך ניסה משרד השיכון לקדם את הקמתו של יישוב עירוני במקום, אך גם תוכנית זו לא עלתה יפה, ולאחר הקמתן של 300 דירות פסקה הבנייה. במקום התהווה תמהיל אוכלוסייה יוצא דופן, כאשר זה לצד זה מתגוררים ביישוב הוותיק חרדים, דתיים־לאומיים, מאמיני הארי קרישנה וערבים בני חמולת קראג'ה, שהוגלו לחריש בעקבות סכסוך חמולות ברמלה.

ב־2008 החלה הממשלה לקדם פעם נוספת את התוכניות להפיכתה של חריש לעיר, וב־2010 התקבלה החלטה לפיה צפויה העיר לספק פתרונות דיור ל"אוכלוסייה בעלת ציביון דתי", כלומר לקום כעיר חרדית. ואולם, מאבק משפטי ממושך שניהלו תושבי העיר שאינם חרדים הוליד החלטה לייעד את העיר לציבור הרחב. הזינוק החד במחירי הדיור במרכז באותן שנים הפך את חריש ממקום שעד אותה העת נחשב מרוחק לאופציית מגורים ריאלית עבור משפחות צעירות רבות ממעמד הביניים, בעיקר בשל המחירים הנוחים שהמקום הציע – 700־800 אלף לשקל לדירת ארבעה חדרים. כך קרה שבנקודת הזמן שבה פרסמה רמ"י את המכרזים לבניית השכונות הראשונות של העיר, היו אלה דווקא קבלנים פרטיים שזיהו את הפוטנציאל, יחד עם עמותות בנייה חילוניות ודתיות־לאומיות שזכו כמעט בכל הקרקעות לבניית 7,000 הדירות הראשונות. בעקבות זאת הוסטה העיר מהנתיב שבו צעדה בדרך להפיכתה הוודאית לעיר חרדית, לכזו המיועדת לציבור הכללי.

לדברי ראש המועצה, כמחצית מאוכלוסיית העיר כיום היא חילונית, 35% מהתושבים דתיים־לאומיים ו־15% חרדים. אוכלוסייה זו כוללת שוכרי דירות רבים, מאחר שהעיר היא עדיין יעד אטרקטיבי למשקיעים, שרכשו בה דירות כבר מראשיתה.

עם הבשלת הפרויקטים ומסירתם לדיירים ישתחררו להשכרה בבת אחת מאות דירות, אולם קשת אינו חושש שאלה יהפכו לדירות רפאים. "אין בעיר בניין שלא מתאכלס כמעט במלואו. אנשים רבים רכשו דירות שעדיין נמצאות בשלב הבנייה, ובינתיים הם שוכרים דירות בעיר. בכ־85% מהדירות השכורות בעיר מתגוררים תושבים שבניית דירותיהם תושלם ב־2018־2020", הוא אומר. בשל ההיצע הרב נהנים השוכרים ממחירי שכירות חלומיים של 2,000־2,500 שקל בחודש עבור דירות ארבעה חדרים חדשות, ו־2,600־2,800 שקל לדירות חמישה חדרים.

חברת אשדר החלה לאחרונה לשווק פרויקט בן 320 דירות בשכונת המגף. לדברי מנהל המכירות הארצי של החברה, אסף יעקב, תמהיל הרוכשים השתנה. "לפני שלוש שנים זה היה שוק של משקיעים, אבל כיום, וכשמרבית התשתיות מוכנות, רוב הרוכשים הם משפחות צעירות שעבורן אלה מחירים שפויים ביחס לאלטרנטיבות אחרות. בכפר יונה, למשל, הנכסים יקרים בעשרות אחוזים".

לדברי יעקב, עיקר הרוכשים למגורים מגיעים מיישובי הסביבה – פרדס חנה, חדרה, זכרון יעקב ונתניה. בודדים מגיעים מחיפה ומאזור השרון. "את חריש לא צריך לבחון בהסתכלות של שנה־שנתיים קדימה. זה ברור שגם בעוד שנה העיר עדיין תהיה בעיצומה של בנייה מסיבית, אבל בטווח של חמש ועשר שנים קדימה, אני בהחלט אופטימי".

על אף הרוח החיובית של יעקב, מי שיקבע את מקום מגוריו בעיר ייאלץ להתמודד עם בעיה של נגישות תחבורתית. לעיר יש כניסה ויציאה אחת, מצדה הצפוני. על אף קרבתה הפיזית לכביש 6 ולכביש הרוחב 65, בפועל היא אינה מחוברת לאף אחד מהם, אלא רק לכביש 574 הצדדי. אפשר רק לדמיין כיצד תיראה היציאה מהעיר מדי בוקר וערב ב־2020, כשבחריש יתגוררו על פי התכנון כ־50 אלף איש.

חרישצילום: אייל טואג

לדברי מנהלת מחוז חיפה במשרד השיכון, נירית מיכאלי, שמלווה את העיר מראשיתה, חלופות לשיפור המצב נמצאות בשלבי תכנון ראשוניים. את כביש 574 המוביל לכניסה הראשית אמור להחליף כביש חדש, 444, שיתחבר לכביש הרוחב 9 דרומית לחריש וממנו תנותב התנועה לכביש 6 במחלף באקה־ג'ת. עם זאת היא מוסיפה כי במשרד השיכון עדיין לוחצים על חיבור של העיר ישירות לכביש 6, למרות הסתייגויות של חברת חוצה ישראל, שם טוענים כי אין מקום למחלף נוסף בין מחלף באקה־ג'ת מדרום לעיר, ומחלף עירון שמצפון לה.

גם התחבורה הציבורית לעיר לא מציעה פתרון נגיש. סמוך לקיבוץ ברקאי השכן עתיד להיבנות מרכז תחבורתי שבו תחנת רכבת כחלק ממסילת עירון שתחבר את "המסילה המזרחית" עם רכבת העמק. בין חריש לברקאי מפריד כביש 6, כך שהמיקום של תחנת הרכבת אינו מיטיב עם תושבי העיר. לדברי מיכאלי בין משרדי התחבורה והשיכון וכן רכבת ישראל ונתיבי ישראל המנהלת את הפרויקט מתקיים דיון באפשרות להעתיק את מיקומו של המרכז ולהסיט את המסילה, אולם עדיין ללא תוצאות.

סימן שאלה נוסף המרחף מעל העיר נוגע לאיתנותה הכלכלית. הכנסותיהן של הרשויות המקומיות מגיעות בראש ובראשונה משטחי התעסוקה והמסחר המניבים ארנונה גבוהה, בעוד שבנייה למגורים נחשבת גירעונית. המשמעות עבור עיר שנכון להיום אין בה כמעט דבר מלבד בנייה למגורים ברורה. עד כה נבנו בשכונות הראשונות 50 אלף מ"ר למסחר ותעסוקה, ובשכונת המע"ר שמתחילה להיבנות בימים אלה מתוכננים עוד 200 אלף מ"ר מסוג זה. באזור תעסוקה נוסף המצוי בתכנון ייבנו עוד 600 אלף מ"ר. אלא שבנייתם של השטחים הללו מותנה בכך שיהיה ביקוש להקמת מרכזי תעסוקה בעיר – עניין שכלל אינו מובטח.

במשרד השיכון רואים בחריש פרויקט דגל, ומבטיחים לעשות הכל כדי שלמרות הקשיים העיר תצליח להתרומם. לדברי מיכאלי, שר השיכון יואב גלנט מגיע אחת לכמה שבועות לעיר ונפגש עם המתכננים והיזמים במטרה לפקח מקרוב על הנעשה.

"לציבור צריך ליפול האסימון שחריש זה בצפון השרון", אומרת מיכאלי, "המחירים כאן מתאימים לזוגות צעירים שרוצים להקים בית. כאן לא צריך מחיר למשתכן. נבנית פה קהילה, מבני ציבור, שטחים פתוחים. איכות חיים שלא תהיה בשום מקום אחר. זו הזדמנות פז לזוגות צעירים להשפיע על המקום שבו הם גרים כי זו עיר בהתגבשות, שבה יש לתושבים הרבה כוח בידיים". כביש 6

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker