מגזין TheMarker

אזהרת בועה: 6 דרכים לברוח משוק האג"ח הקונצרניות - ולהרוויח

זה כנראה לא ייגמר טוב: כלכלנים מזהירים מבועה שמתנפחת לה בשוק האג"ח הקונצרניות. לאן אפשר לברוח, באילו תנאים להישאר, ואיך ניתן להרוויח? הנה הסכנות וההזדמנויות

ערן אזרן
ערן אזרן

כלכלני מיטב דש, מבתי ההשקעות הגדולים בשוק המקומי, פירסמו בחודש שעבר אזהרה לא שגרתית למשקיעים. "שוק האג"ח הקונצרני בישראל נמצא במצב קיצון; סימני האזהרה ברורים – יש הרבה נורות אדומות מהבהבות", אמר הכלכלן הראשי אלכס זבז'ינסקי, שהפנה את המשקיעים לאינדיקטור הבולט ביותר למצב הבעייתי בשוק הקונצרני – מרווחי התשואה (הריבית) מעל אג"ח ממשלתיות. כלומר, כמה ריבית עודפת מקבלים המשקיעים על השקעה באג"ח קונצרניות.

לפי זבז'ינסקי, המרווחים בשוק הקונצרני, בנטרול אג"ח של חברות נדל"ן אמריקאיות שמעוותות מעט את התמונה כלפי מעלה (הן מנפיקות בריביות גבוהות יחסית), הגיעו לרמה שבה היו ב־2007 – שנת הגאות בשווקים. "מניסיון העבר, אנחנו יודעים שמצב כזה – בסיכוי די גבוה – נגמר לא טוב".

האם השוק הקונצרני מתחיל לאבד גובה?

גם כלכלנים נוספים הצטרפו לאזהרותיו של זבז'ינסקי. יוסי לוי, הבעלים והמנכ"ל של בית ההשקעות מור, אמר: "אנחנו נמצאים מתחת לשיווי המשקל של התשואות בשוק האג"ח הקונצרניות, במיוחד באג"ח בדירוג נמוך. המרווחים באג"ח בדירוגים נמוכים מול אג"ח ממשלתיות ירדו דרמטית, ואינם משקפים את רמות הסיכון האמיתיות של החברות". במילים אחרות, לוי מזהיר שמחירי האג"ח בשוק אינם מייצגים נאמנה את הסיכונים של החברות. גם דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלשטולר שחם ומאנשי ההשקעות המוערכים בשוק, הדגיש כי "קיימת בועה בשוק האג"ח הקונצרניות בישראל. משקיעים צריכים להיות זהירים מאוד, ולשים לב באילו קרנות אג"ח הם משקיעים". כלומר, מחירי האג"ח הגיעו לרמת קיצון מסוכנת – שמציבה תמרור אזהרה בפני המשקיעים.

מזה עשור, שוקי האג"ח הקונצרניות בעולם – וגם בישראל – נמצאים בראלי מטורף. הראלי נבע בעיקר מהפחתות הריבית התכופות בשווקים בעולם ומתוכניות ההרחבה הכמותית בארצות הברית, אירופה ויפן, שבמהלכן אספו הבנקים המרכזיים אג"ח בעשרות מיליארדי דולרים. בעוד העליות בשוקי האג"ח הממשלתיות הואטו בשנתיים האחרונות על רקע העלאת הריבית בארצות הברית, בשוק הקונצרני המשיכה הגאות. זאת, כנראה על רקע ניסיון המשקיעים "לגרד" עוד כמה אחוזי תשואה, בהיעדר אלטרנטיבות השקעה.

הראלי מתבטא בעליות החדות במדדי האג"ח הקונצרניות. תל בונד שקלי, מהמדדים המרכזיים לאג"ח קונצרניות בישראל, זינק בתוך כעשור בכ־46%. לשם השוואה, מדד המניות ת"א 125 עלה באותה עת ב־16% בלבד, ואילו מדד ת"א 90 ירד ב־1%. מדדי תל בונד 60 ותל בונד 40 זינקו בחמש השנים האחרונות בכ־20%. זינוק זה הביא לירידה בתשואות האג"ח הקונצרניות (התשואה נעה בכיוון הפוך למחיר; ככל שהמחיר עולה, התשואה למשקיע יורדת – ולהפך), וכן לצמצום משמעותי במרווחי התשואות עם אג"ח ממשלתיות.

לא בטוח שמצב הקיצון השורר בשוק הקונצרני יימשך. חלק מהכלכלנים כבר "מריחים" תיקון קרוב – כלומר, אפשרות לירידות במחירי האג"ח הקונצרניות, שיסבו למחזיקים בהן הפסדי הון. יש כמה סיבות לתחזית הזו: הראשונה היא המשך הנסיגה של הבנק המרכזי בארצות הברית ממדיניות ההרחבה המוניטרית. כלומר, הבנק ימשיך להעלות ריבית, אולי אף בקצב גבוה מהתחזית.

שנית, אותו בנק מרכזי הודיע לאחרונה כי החליט "לצמצם את המאזנים". זוהי הגדרה אחרת להצפה של השוק באג"ח – אותן אג"ח שהבנק המרכזי רכש בשנים שלאחר המשבר הכלכלי, כחלק מההרחבה הכמותית. ההערכות הן כי שני המהלכים יביאו לעלייה ברמת התשואות בשוק האג"ח האמריקאי, וכמובן – שכל עלייה בתשואות בארצות הברית מלווה בעלייה דומה בשוק ההון הישראלי. נדגיש, כי עליית תשואות משמעותה ירידה במחירי האג"ח – או במילים אחרות, הפסדי הון.

הקונצרניות התנתקו מהממשלתיות

האם ניתן להיערך ליום שבו ישתנה הכיוון בשוק האג"ח הקונצרניות? בהחלט כן. ראשית, ניתן לבצע מהלכים שיגנו על תיק ההשקעות מפני הירידות הצפויות, ואפשר גם להיעזר בכלים פיננסיים כדי להרוויח מהירידות. הנה כמה דוגמאות.

1. להתמקד באג"ח קצרות טווח

גיל מוסבי, מנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה בבית ההשקעות אקסלנס, ציין כי אחת האפשרויות להתמודד עם הסיכון בשוק הקונצרני היא לקצר את המח"מ (משך חיים ממוצע) של החלק הקונצרני בתיק ההשקעות. הכוונה היא להתמקד באג"ח שהפדיון הסופי שלהן קרוב, כלומר מח"מ של שנתיים עד שלוש שנים. "גם אם יהיו עליית תשואות והפסדי הון, התשואה השוטפת באג"ח הקצרות צפויה לקזז את ההפסדים ואפילו לעלות עליהם. התשואות באג"ח הללו אמנם נמוכות – בין 1% ל־2% – אבל גם הפסדי ההון במח"מים הקצרים הם נמוכים", אמר מוסבי.

2. להתמקד באג"ח בדירוגים גבוהים

אמצעי שני להגנה על תיק ההשקעות מירידות בשוק הקונצרני הוא התמקדות בהשקעה באג"ח בדירוגים גבוהים (דירוג A+ ומעלה בסולם מעלות). מוסבי ממליץ להרכיב תיק שכולל 20 סדרות אג"ח של חברות תזרימיות, למשל חברות נדל"ן מניב או חברות תעשייתיות, עם איתנות פיננסית גבוהה. "האג"ח של החברות הללו נסחרות בתשואה שאינה גבוהה מדי, אבל בגלל הדירוג הגבוה – המשקיעים המחזיקים בהן יכולים להיות רגועים יחסית. מאחר שהמשקיעים מזהים בחברות יכולות שירות חוב גבוהה, האג"ח הללו פחות חשופות להפסדי הון", ציין מוסבי.

מוסבי ליקט כמה דוגמאות לאג"ח במח"מ קצר ובדירוגים גבוהים שעשויות להתאים למי שחושש מעליית תשואות ומהפסדי הון בשוק הקונצרני (הרשימה כוללת אג"ח שאינן צמודות מדד לאור סביבת האינפלציה הנמוכה בישראל): וילאר אג"ח ו', אמות אג"ח א', פז נפט אג"ח ג', הראל הנפקות אג"ח ג', אלוני חץ אג"ח ו', יואל אג"ח ד', דה זאראסאי אג"ח א', רכבת ישראל אג"ח א', תעשייה אווירית אג"ח ג', דיסקונט מנפיקים כתב התחייבות 2 או 5 וגם ישרס אג"ח א'.

3. להחזיק אג"ח עד לפדיון המלא

הכלכלן הראשי של מיטב דש אלכס זבז'ינסקי: "שוק האג"ח הקונצרני בישראל נמצא במצב קיצון; סימני האזהרה ברורים – יש הרבה נורות אדומות מהבהבות"

אפשר גם להתעלם מהטלטלה. משקיע עם אורך נשימה יכול לקנות אג"ח ולהחזיק בהן עד לפדיון המלא – כלומר, כמה שנים קדימה. משקיע שיחזיק כל אג"ח עד לפדיון המלא שלהן אינו חשוף להפסדי ההון. למעשה, הירידות או העליות בשוק ההון עד לפדיון המלא נהפכות לא רלוונטיות כשבסופו של דבר המשקיע יקבל את התשואה שבה נסחרו האג"ח במועד ההשקעה בהן, בשקלול תשלומי הריבית. "אחזקה עד לפדיון עשויה להיות תחליף הולם לשוק תנודתי עם סיכון לעליית התשואות. זה תחליף מצוין לאג"ח ממשלתיות, עם עודף תשואה", ציין מוסבי. ואולם, כל אחזקה באג"ח עד לפדיון משמעותה ויתור על התשואה האלטרנטיבית באג"ח כתוצאה מירידת המחירים בשוק.

4. להסיט כספים לשוק המניות

מי שיבחר לצאת מהשוק יכול "לדגור" על מזומן. זה אמנם לא מייצר תשואות, אבל מונע הפסדי הון. אפשר גם להקטין חשיפה לשוק הקונצרני, ולהגדיל את החשיפה לשוק המניות. אפשרות זו נהפכת לרלוונטית כשעליית התשואות בשוק אינה נובעת ממשבר, אלא מתרחשת כתוצאה מנתוני מקרו חיוביים, כמו צמיחה או אינפלציה מסוימת, שדוחפים להעלאת ריבית. כמובן, הפניה של חלק גדול יותר מהתיק לשוק המנייתי מגדילה את הסיכון. ואולם, זוהי אסטרטגיה שלא מעט מנהלי ההשקעות יישמו בשנים האחרונות, על רקע החשש שהשוק הקונצרני נהפך מסוכן יותר משוק המניות.

5. להרוויח מהירידות בשוק האג"ח

לרשות המשקיע עומד מגוון של תעודות סל "הפוכות", המאפשרות להרוויח מירידות בשווקים. אלו הן תעודות סל בחסר, שלמעשה מבצעות "שורט" (מכירה בחסר) על האג"ח הקונצרניות. חברות תעודות הסל מציעות שורה של תעודות שורט על מדדי האג"ח הקונצרניות. לחברת תעודות הסל של קסם יש תעודות על מדד תל בונד שקלי, תל בונד 20, 40, 60, וכן על תל בונד תשואות (אג"ח בסיכון גבוה). תעודות סל דומות יש לפסגות הראל ולחברת תעודות הסל תכלית. תעודות הסל גובות מהמשקיעים דמי ניהול של עד 0.6% – וחלקן אף לא גובות דמי ניהול כלל.

על רקע העליות החדות בענף, תעודות השורט מנהלות היקף נכסים נמוך יחסית, כך שהסחירות בהן מוגבלת. תעודות הסל הללו מתאימות גם למשקיעים המחזיקים באג"ח קונצרניות – ומעוניינים לבצע "גידור" על השקעתם; כלומר, הרווחים שיגיעו מהשקעה במכשירי השורט יקזזו הפסדי הון ויאזנו את ההשקעה. יודגש כי מכשירי השורט הם כלים המתאימים בעיקר לטווח קצר. ככל שההשקעה בהם תהיה ארוכה יותר, כך העליות והירידות יקוזזו בחלוקות הריבית של האג"ח.

6. קרנות אג"ח עם מדיניות השקעה גמישה

אמצעי נוסף שיכול לסייע להתמודד עם השינויים האפשריים בשוק האג"ח הקונצרני הוא מנהל השקעות "אקטיבי". בשוק ההון יש קרנות נאמנות המתמחות בהשקעה באג"ח קונצרניות, באסטרטגיות "לונג" (אחזקה לטווח ארוך) או "שורט" (מכירה בחסר). אחת מהקרנות הללו היא "מודל קונצרני לונג שורט" של בית ההשקעות פסגות. זוהי קרן ממונפת, שמצד אחד יכולה להשקיע באג"ח "מומלצות", ומנגד יכולה לבצע מכירה בחסר על אג"ח עם פוטנציאל נמוך יותר. הקרן, שגובה דמי ניהול של 1.5%, משקיעה לרוב באסטרטגיית לונג – אך ככל שהסנטימנט בשוק הקונצרני ישתנה, כך היא עשויה לשנות בהתאם את אסטרטגיית ההשקעה שלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker