יזמותמגזין TheMarker

להקשיב למכנסיים

מכנסי יוגה עם חיישנים נועדו לדייק את התנוחות עבור המתרגלים ולהביא הארה ליזמים

רונית הראל
רונית הראל

החלל הצר במתחם התל אביבי עמוס אנשים השרועים על מזרנים בתנוחות מפותלות. המדריכה מסתובבת ביניהם ומתקנת את התנוחות. המתרגלים השרועים משחררים בתגובה אנחות סבל קלות. במסע הארוך שעשתה היוגה מהמזרח אל חדרי כושר וחללי הזעה במערב נהפך תרגול התנוחות הקלאסיות (אסנות, בסנסקריט), לאימון שיש לנהל ביעילות הייטקיסטית, ולחוויה שצריך להעשיר, גם מההיבטים הצרכניים שלה.

וכך, ב־CES, תערוכת הטכנולוגיה הגדולה בעולם שנערכת בלאס וגאס, הוצג לפני כשנה מוצר בעל פוטנציאל מהפכני – מכנסי יוגה רוטטים. חברת הפאשן־טק Wearable X, הציגה את Nadi X – מכנסי אימון עם חמישה חיישנים שנועדו לסייע למתרגלים לשפר את תנוחות היוגה שלהם. סוללה קטנה מעל הברך השמאלית (הפועלת כ־90 דקות ללא הטענה) מפעילה את החיישנים ומתחברת לסמארטפון באמצעות אפליקציה בטכנולוגיית בלוטות'.

מכנסי יוגה עם חיישניםצילום: WearableX

המוצר שהושק במאי, הצטרף לשוק רותח שעל פי התחזיות יכפיל את עצמו עד שנת 2021. אנליסטים צופים כי כ־125 מיליון מכשירים לבישים יימכרו השנה (בהשוואה לכ־104 מיליון ב־2016), וכי מספרם יעלה לכ־240 מיליון בשנת 2021 (על פי נתוני חברת חקר השווקים האמריקאית IDC).

דיוק התנוחה הוא חלק הכרחי מהתרגול, מסבירה המורה ליוגה זיוה גרובר. "כל העניין הוא היכולת שלנו להישאר בתנוחה לאורך זמן, ולהבין איזה שרירים, חוליות או מפרקים עובדים כדי לשנות מנחים מסוימים בשלד, להאריך ולחזק את השרירים. המטרה היא להבין לעומק היכן צריכה להיות כף הרגל לעומת הירך ולעומת האגן, ולפתח יכולת להישאר בתנוחה. בריצה, למשל, אנחנו עושים את זה אוטומטית; ביוגה אנחנו רוצים להבין מה בדיוק צריך לעבוד בכל רגע נתון. תפקיד המורה הוא להגיד לתלמיד, למשל, שאם הוא יסובב את הרגל בצורה מסוימת, השריר שעובדים עליו יעבוד יותר טוב, או אם המפרק יהיה נעול – זה ישנה לו את הטונוס בשריר".

למי שהשילוב בין המילים "מכנסיים" ו"רוטטים" עושה ויברציות, נסביר כי הרטט מופעל במיקומים ספציפיים המאותתים היכן יש להציב את הירכיים, הברכיים או הקרסוליים. "באמצעות ויברציות עדינות התלבושת מעודדת את התאמת הגוף לתנוחה. כמי שלא תמיד יודעת איך להגיע לתנוחה הנכונה, אני מוצאת שהדרכה כזו היא חיונית", אמרה היזמת בילי וויטהאוז, מייסדת־שותפה ומנכ"לית ווראבל X ל"דיילי מייל" ביוני. "אנחנו מאמינים שהטכנולוגיה צריכה להעצים את החוויה האנושית, לא להשתלט עליה", אמר גם בן מויר, ממקימי החברה ומנהל הטכנולוגיה הראשי שלה. "העיצוב של נאדי X מאפשר לטכנולוגיה להשתלב בצורה טבעית עם המכנסיים".

בילי וויטהאוז, מייסדת־שותפה ומנכ"לית ווראבל Xצילום: Craig Barritt / Getty Images for

המיזם שנולד בסידני פועל כיום מניו יורק, ויצא לדרך ב־2013 עם מוצר אחר מתחום המחשוב הלביש: תחתונים רוטטים בשם Fundawear, המיועדים ל"זוגות המקיימים יחסים בשלט רחוק", כהגדרת החברה, והיו חלק מקמפיין של "דורקס". הצלחת הקמפיין הובילה את היזמים לשיתופי פעולה עם חברות ספורט בתחום המחשוב הלביש. הפרויקט האחרון שלהם, מכנסי היוגה הרוטטים, זכה מיד עם השקתו לתשומת לב בינלאומית. בווג טענו כי "מכנסי היוגה האלה מביאים אותך קרוב יותר להארה", באתר הטכנולוגיה מאשבל הצהירו כי זוהי התלבושת שיכולה להחליף את מדריך היוגה, ובמגזין פאסט קומפני הכתירו את החברה כ"אחת החדשניות בעולם".

בראיון ל־CNN בחודש שעבר, וויטהאוז נשמעה זהירה. "הרעיון של המוצר הוא לא להגיד לך מה היא תנוחה נכונה ולא נכונה, זה לא שחור ולבן, אלא רק להדגיש את השרירים הקטנים שאתה אפילו לא יודע על קיומם". הפרסומים של החברה מציינים כי נחיצותם של המכנסיים עולה בעת אימון ביתי, כשהמדריך לא נמצא בסביבה כדי לתקן.

ייתכן שהזהירות הזו היא תולדה של ייעוץ משפטי, שחייב את וויטהאוז להישמר בלשונה. אם מכנסי היוגה יאותתו למתאמן לעשות תנועה מסוימת, והוא יפצע, זו עלול להיות עילה לתביעות נגד החברה. מבלי להתנסות במוצר, גרובר סבורה שהוא יכול להתאים יותר למתאמנים ותיקים, שמכירים את מגבלות הגוף שלהם ולא יאמצו אותו יתר על המידה. "עם זאת, הפילוסופיה של היוגה סותרת את הרעיון של המוצר, מהמקום שאומר שכל דבר הוא תהליך, ולא נכון להקדים או לזרז תהליכים שמתקיימים באופן טבעי".

ויש גם את עניין המחיר. המכנסיים המיוצרים בסרי לנקה, נמכרים במחיר שאינו שווה לכל נפש – 299 דולר. אבל מה הם כמה מאות דולרים בדרך להארה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום