500 העשירים בישראל: המושבניק ששווה חצי מיליארד שקל

זינוק של 490% במניית מגה אור בחמש השנים האחרונות הפך את צחי נחמיאס למולטי־מיליונר "על הנייר". מתוך מגזין TheMarker

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן

צחי נחמיאס
שווי בורסאי:
123 מיליון דולר
שווי כולל ב–2017: 123 מיליון דולר

צחי נחמיאס, בעל השליטה בחברת הנדל"ן הציבורית מגה אור, נחשב עד כה לדמות אנונימית יחסית בשוק ההון. זינוק של 490% במניית מגה אור בחמש השנים האחרונות הפך אותו למולטי־מיליונר "על הנייר", עם מניות בשווי של כחצי מיליארד שקל, ושינה את חייו של המושבניק משילת. "עשיתי הכל בעשר אצבעות", אמר לאחרונה נחמיאס ל־TheMarker. "הקמתי את החברה לפני כ־15 שנה. לפני כן עזרתי לאבא שלי, שהיה לו בית מלאכה צנוע לעיבוד שבבי במושב".

צחי נחמיאס, מייסד חברת הנדל"ן מגה אורצילום: לימור זפרני

>> 500 העשירים בישראל - הרשימה המלאה

מגה אור עוסקת בייזום וניהול של נדל"ן מניב. נחמיאס תיאר את הדרך שבה התגלגל לתחום הנדל"ן: "לאבא שלי, כבן מושב, היה מגרש של 3.5 דונם. רציתי לפתח את הקרקע, ובנינו מבנה חדש שאליו חשבנו להעביר את בית המלאכה, אבל אז הגיעה רשת הום סנטר ורצתה לשכור את השטח. במפעל ידענו ימים קשים ותקופות לא טובות, ופתאום הגיע גוף גדול ורצה לשכור בסכום משמעותי. אבא שלי אמר 'תעשה מה שאתה רוצה – או שנעביר את המפעל ונתרחב, או שנשכיר את זה להום סנטר'".

כך החלה פעילותה של מגה אור, שכיום בבעלותה 31 נכסים מניבים, בהם 21 מרכזים מסחריים פתוחים ועשרה מרכזי ניהול ולוגיסטיקה. עשרה מרכזים מסחריים נוספים צפויים להיפתח ב־2017־2018. בחלק מהנכסים מחזיקה מגה אור בשיתוף עם חברות גדולות כמו רמי לוי, BIG שבשליטת האחים נפתלי, וקרן הנדל"ן ריט 1. בימים אלה ממקד נחמיאס את האסטרטגיה העסקית של החברה בבניית מרכזים לוגיסטיים, לאחר שלדבריו זיהה ביקוש לתחום הלוגיסטיקה בעוד תחום הנדל"ן המסחרי רווי מאוד.

בין היתר הקימה מגה אור בשנים האחרונות את המרכז הלוגיסטי של ענקית הרהיטים איקאה באשדוד, מרכז לוגיסטי של חברת הלוגיסטיקה לתרופות נובולוג, מרכז החבילות החדש של דואר ישראל ומרכז לוגיסטי חדש עבור אדידס.

"כל 31 הנכסים שלנו, פרט לאחד, הוקמו בייזום", אמר נחמיאס. "קנינו קרקע, בנינו את הנכסים מאלף עד תו, והשכרנו אותם. זה ההבדל הגדול ביננו לבין חברות אחרות. בייזום אתה יכול להציף ערך. כשאתה קונה נכס מניב, קשה לך להציף ערך, אלא אם כן אתה עושה השבחה שבדרך כלל היא לא משמעותית. יותר מ–90% מהנכסים נבנו לדיירים שחתמנו אתם מראש על הסכמים. אנחנו לא בונים למלאי ומנסים להשכיר אחר כך".

נחמיאס הדגיש כי למרות העלייה במניה, הוא לא מתכוון לממש מניות כעת. פרט לנחמיאס, שעלות שכרו הסתכמה בכ–8 מיליון שקל ב–2015–2016, מי שנהנה מהזינוק במניה היה גם הציבור שמחזיק במניות מגה אור (54%) באופן ישיר ובאמצעות הגופים המוסדיים (ילין לפידות, הפניקס, פסגות, אקסלנס ואלטשולר שחם). בעבר, גרעין השליטה בחברה כלל גם את שני שותפיו של נחמיאס - התאומים גיל ורון נוי, שמימשו לפני כשלוש שנים את מניותיהם (17%) בכ-40 מיליון שקל.

תוצאות כספיות מיטיביות

מגה אור הציגה בשנים האחרונות שיעורי צמיחה יוצאי דופן. בין 2011 ל–2016 קפצו ההכנסות התפעוליות נטו (NOI) של החברה פי חמישה מ–22 מיליון שקל לכ–100 מיליון שקל. במקביל, ההון העצמי תפח מ–150 מיליון שקל ל–650 מיליון שקל, בין היתר הודות להנפקת מניות ורווחים של 116 מיליון שקל ו–71 מיליון שקל שנרשמו בשנים 2016 ו–2015 בהתאמה. נחמיאס הסביר שהגורם המשמעותי לצמיחה היה העובדה שהחברה יוזמת ומקימה את המרכזים המסחריים והמרכזים הלוגיסטיים בעצמה — ולא על ידי רכישה של נכסים קיימים.

גם ברבעון הראשון של 2017 פעילותה של מגה אור המשיכה לצמוח במהירות. הכנסות החברה היו 28 מיליון שקל, זינוק של 29% לעומת התקופה המקבילה ב–2016. ההכנסות התפעוליות נטו (NOI) גדלו ל–26 מיליון שקל, עלייה של 30% לעומת התקופה המקבילה ב–2016. הרווח התזרימי מפעילות הנדל"ן (FFO) — שהוא מדד מרכזי להערכת ביצועי חברות נדל"ן מניב — גדל בכ–39% ל–13 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker