.
אודי שישון

עולם הדייטים והההיכרויות נשלט כבר שנים בידי הטכנולוגיה, כשבשנים האחרונות צצות עוד ועוד אפליקציות הפונות, לפחות תדמיתית, לקהלים שונים: זו פועלת לשידוך אקדמאים (אלפא), אחרת ידועה ככלי להשגת מין מזדמן (טינדר), ושלישית מיועדת לחולמים על משפחה וילדים (אוקיי קיופיד). לאחרונה הושקו אפליקציות ייחודיות כמו זו המשדכת אנשים על בסיס מושאי שנאה משותפים (Hater), או על פי השקפה פוליטית תואמת.

לפני כחודשיים, כשכבר נראה היה שהתחום ראה הכל, נכנסה למגרש שחקנית חדשה: אפליקציית ההיכרויות ליים. "טינדר בלי עצלנים" – את ייחודיותה של ליים מבהיר אולי טוב מכל הסלוגן שלה. האפליקציה מיועדת לאלה שאינם מוכנים להתפשר על מידת הפעלתנות הגופנית של בן או בת זוגם. בעוד ששיטת ה"ציד" דומה לזו שבאפליקציות אחרות – החלקה ימינה לאישור והחלקה שמאלה לשלילה – ייחודיותה של ליים היא במשיכת הנתונים מאפליקציה אחרת של אפל – Apple’s Health App, המודדת צעדים.

צילום: Lime Inc. Ltd

הרעיון פשוט: נתוני ההליכה של בעל האייפון – עד שבוע אחורה ובחלוקה לימים – מוזנים לפרופיל האישי שלו, והאפליקציה מציעה למשתמש פרטנרים בעלי הרגלי הליכה דומים. כך, במקום האכזבה המוכרת מנסיך או נסיכת חלומות שנגלים במציאות כ"בטטות כורסה", עם ליים המשתמשים יודעים בדיוק מהי מידת האקטיביות של הצד השני – עוד לפני הדייט הראשון.

"פעילות גופנית היא עניין מהותי גם בהתאמה בין בני זוג", אומר אדוארד צ'ן, מנכ"ל ומייסד אפליקציית ליים, ממקום מושבו בסן פרנסיסקו. "אני אמנם נשוי, אבל באופן היפותטי, כמי שממוצע הצעדים היומיים שלו הוא 4,500, בעיקר בסופי שבוע, לא הייתי רוצה לצאת עם מישהו שגומא רק 1,500 צעדים ביום ומעדיף להעביר את ימי החופש שלו במנוחה. אורח החיים שלנו יהיה שונה בצורה משמעותית".

האפליקציה תורגמה ל־25 שפות, והיא זמינה להורדה ב־150 מדינות. כ־50 אלף משתמשים רשומים בה, ולדברי צ'ן היעד הוא מיליון משתמשים עד סוף 2017, ו־5 מיליון משתמשים עד סוף השנה שאחריה. צ'ן מספר כי הרעיון לאפליקציה צץ במקרה: "אחרי ריצה משותפת, חברי ואני נהגנו להשוות את מספר הצעדים שלנו. פתאום חשבתי שספירת צעדים יכולה להיות דרך מצוינת להכיר בין אנשים, גם במובן הרומנטי".

אין חולק שמספר הצעדים השבועיים הוא בסיס חדשני להתאמה רומנטית. ואולם לצד הרושם הראשוני מהאפליקציה, ולאור האופן שבו היא ממתגת את עצמה, עולה השאלה: האם מאחורי המיתוג החביב של ליים לא מסתתרת בעצם הדרה של בעלי מוגבלויות או, לא עלינו, סתם אנשים עצלנים? לפי צ'ן, ההיפך הוא הנכון: "מצער שהודבקה לאפליקציה תווית כזו. המערכת מבוססת על התאמה בין אנשים לפי רמת הפעילות הגופנית שלהם, וכפי שהיא מתאימה פרטנרים פעילים – היא משדכת גם בין פרטנרים עצלנים".

צילום: Lime Inc. Ltd

ליים ניתנת לשימוש רק במכשירי אייפון 5S או במכשירים חדשים יותר, שאפליקציית הבריאות של אפל מובנית בהם. צ'ן מודה כי לאפליקציה שיצר יש יתרון על מתחרותיה הנובע מהגישה הישירה לאפליקציית הבריאות של אפל, אך טוען כי הדבר לא היה כרוך בשותפות או בסיוע מצד ענקית הטכנולוגיה: "האפליקציה של אפל אוספת נתוני פעילות של המשתמשים כברירת מחדל, ולכן המידע כבר קיים וזמין בכל מכשירי האייפון. ייתכן שרוב המשתמשים כלל לא מודעים לזה. אנחנו רק אוספים את הנתונים האלה ומשתמשים בהם". לדבריו, עוד ועוד אפליקציות מתחילות לעשות שימוש בנתונים של מחזיקי טלפונים סלולריים, הנאספים ללא אישור המשתמש. כך עושה גם אפליקציית הכושר של גוגל (Google Fitness App) המובנית במכשירי אנדרואיד.

חושבים שאתם ראויים לאתלט המושלם? רגע לפני שאתם רצים להוריד את האפליקציה, זכרו: ליים עשויה לקצר לכם את החיפוש המתיש אחרי אהבת אמת – אך היא תחייב אתכם לצעוד עבורה כברת דרך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker