עניים, תמותו: כך פוגע טראמפ במצביעים שהעניקו לו את הניצחון בבחירות - מגזין TheMarker - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עניים, תמותו: כך פוגע טראמפ במצביעים שהעניקו לו את הניצחון בבחירות

עניים בארה"ב חיים בממוצע 15 שנים פחות מעשירים - הפער הגדול שנמדד אי פעם; הפער צפוי להמשיך ולגדול לאחר ביטול רפורמת אובמה קר, שתגרום ל-24 מיליון אמריקאים לאבד את הכיסוי הרפואי שלהם

15תגובות
דונלד טראמפ ניגש לקהל במהלך עצרת בחירות במסצ'וסטס, בינואר
בריאן סניידר/רויטרס

ידוע לכל שעדיף להיות צעיר, עשיר ובריא מאשר זקן, עני וחולה. אבל במקרה האמריקאי, הזיקה בין עוני לחולי גדולה במיוחד, וזאת בשל הקשר ההדוק בין רמת ההכנסה של האזרחים ליכולת המימון של טיפולים רפואיים.

כתב העת הרפואי המוביל "לנסט" מבריטניה הקדיש את גיליונו האחרון לקשר בין מערכת הבריאות האמריקאית לפערי ההכנסות בין עניים לעשירים, וחוקריו הצביעו על כמה תופעות. אחת מהן היא ירידה מפתיעה בתוחלת החיים של כמה קבוצות אוכלוסייה חלשות בארצות הברית בעשורים האחרונים, דווקא כשהרפואה ביצעה התקדמות אדירה והכלכלה האמריקאית נהנתה משגשוג חסר תקדים. כך למשל, תוחלת החיים של לבנים ללא השכלה גבוהה נמצאת בירידה, במיוחד בקרב נשים. לפי חוקרי "לנסט", תוחלת החיים של נשים בחמישון ההכנסות התחתון שנולדו בשנים 1930־1960 נמוכה כיום בארבע שנים לעומת נשים בחמישון ההכנסות העליון.

שיפור חד בשירותים הרפואיים וצמיחה כלכלית אמורים להעלות את תוחלת החיים ואת איכותם, קל וחומר במדינה העשירה בעולם. אבל בארצות הברית התרחשו בעשורים האחרונים שתי תופעות נוספות: שיעור ההון המוחזק בידי העשירים זינק – בקרב המאיון העליון הוא יותר מהוכפל מאז 1970 ל־42% מסך ההון, נכון ל־2012; והשכר הריאלי של מעמד הביניים הלך ונשחק. כתוצאה מכך, פערי ההכנסות בארצות הברית צמחו לשיעור הגבוה במערב.

הסטת חלק הולך וגדל מההון לטובת העשירים, בשילוב היעדר כיסוי רפואי לעניים רבים, הובילו לפער מתרחב בתוחלת החיים בין עשירים לעניים: אמריקאי במאיון העליון יחיה בממוצע 15 שנה יותר מעני בעשירון התחתון, לפי נתונים שפרסם "לנסט".

BRENDAN MCDERMID/רויטרס

הירידה בתוחלת החיים של לבנים ממעמד הפועלים – בעבר עמוד השדרה של כלכלת הייצור האמריקאית – נובעת ממגוון סיבות: עלייה בשיעורי ההתמכרות לאלכוהול, סמים ומשככי כאבים, במקביל להתגברות תופעות שלפי מחקרים מקטינות סיכוי לאריכות חיים – ניכור חברתי, בדידות והיעדר קהילה תומכת. התופעות האלה נהפכו למכות חברתיות בערי תעשייה רבות בארצות הברית שסבלו מסגירת מפעלים, דעיכה כלכלית והגירה שלילית מסיבית. דטרויט, שהגיעה לפשיטת רגל מטלטלת ב־2013, היא המקרה הבולט ביותר.

אולם הסיבה המרכזית לירידה בתוחלת החיים היא שעניים רבים פשוט נמנעים מקבלת טיפול רפואי מטעמים כלכליים. יותר מ־33% מהעניים בארצות הברית – כלומר כל עני שלישי – אינם פונים לקבל שירותים רפואיים חיוניים בגלל עלותם, לעומת 1% בלבד בבריטניה, שם קיימת מערכת בריאות ציבורית. החוקרים ב"לנסט" מצאו כי עניים בארצות הברית משלמים כפול מהעשירים עבור שירותי בריאות במונחי יחס להכנסה – 6% מההכנסה בקרב חמישון ההכנסות התחתון, לעומת הוצאה של 3.2% על שירותים רפואיים בקרב החמישון העליון.

חוק היסטורי אחד שנחקק ב־2010 ניסה לשנות את התמונה, ולהעביר חלק קטן מכספם של עשירים כדי לממן שיפור משמעותי בחייהם של העניים: זהו חוק הגנת החולה וטיפול בר־השגה, הידוע גם כרפורמת אובמה־קייר. הרפורמה הזו הטילה שני סוגי מסים על בעלי הכנסות גבוהות לצורך סבסוד כיסויים רפואיים לבעלי הכנסות נמוכות: מס של 0.9% על בעלי הכנסות שנתיות של יותר 200 אלף דולר או 250 אלף דולר לזוג נשוי; ועוד מס של 3.8% על רווחים מהשקעות שונות. המסים האלה היו אמורים להעביר בעשור הקרוב סכום כולל של 346 מיליארד דולר לסבסוד ביטוחים רפואיים במסגרת אובמה־קייר, לפי חישוב שערכה ועדת התקציב בקונגרס.

בשלוש השנים שבהן פעל חוק הבריאות – 2014־2016 – הוא הצליח לספק הקלה אמיתית ליותר מ־20 מיליון אמריקאים: מספר הבלתי מבוטחים צנח מ־48.6 מיליון ב־2010 לפחות מ־28 מיליון כיום – הנתון הנמוך ביותר מאז החלו הרישומים. מי שהרוויח מרפורמת הבריאות היו במיוחד קשישים, ששיעור המבוטחים בקרבם טיפס אל יותר מ־90%. גם שיעור האמריקאים שמתקשים לשלם את ההוצאות הרפואיות שלהם התכווץ בתקופה זאת, מ־41% ל־35%. בסך הכל, 75% מהרשומים לאובמה־קייר מקבלים כיסוי רפואי במחיר של עד 100 דולר בחודש, לפי נתוני הממשל מ־2016.

תומכי טראמפ בעצרת
CARLO ALLEGRI/רויטרס/ קר

רפורמת אובמה־קייר לא היתה נטולת בעיות. למעשה, היא סבלה מבעיות רבות שסיפקו לגיטימציה ציבורית לרפובליקאים ובראשם טראמפ לקרוא לביטולה. הם הצביעו על הפגמים בה, ובהם מנגנון הרישום המסורבל, הפסדים כבדים לחלק מחברות הבריאות שהציעו ביטוחים מסובסדים, עזיבה של חברות גדולות ועליית תעריפים בעשרות אחוזים בשנה האחרונה.

ניצחונו המטלטל של טראמפ בבחירות וכיבוש הרפובליקאים את הקונגרס היו איתות ברור לביטולה הצפוי של הרפורמה. החוק החדש שהגיש ממשל טראמפ נחל כישלון מפתיע במארס בבית הנבחרים, אבל במאי הצליח לעבור ברוב דחוק בעקבות לחצים כבדים שהופעלו על חברי קונגרס רפובליקאים שהתנגדו לו.

כמו קודמו, גם החוק החדש מורכב בגלל המבנה המסורבל של מערכת הבריאות האמריקאית כולה. בשורה התחתונה, החוק של טראמפ הוא היפוך המגמה של אובמה: הוא יגרום לביטול ביטוח בריאות לעד 24 מיליון אמריקאים בתוך עשר שנים, לפי הערכה של משרד התקציב בקונגרס, כך ששיעור האמריקאים שאינם בעלי כיסוי רפואי יהיה גבוה יותר מאשר לפני החלת אובמה־קייר; והוא יחזיר לעשירים חלק ניכר מהכסף שהיה אמור לסבסד את הכיסוי הרפואי לשאר הציבור, עם ביטול שני סוגי המסים שפורטו לעיל.

אולם הרוב הדחוק שבו עבר החוק בבית הנבחרים (217:213) והחשש מפני אובדן ביטוח של מיליוני אמריקאים כבר עורר ביקורת בקרב רפובליקאים, שעשויים להביא לדחייתו בסנאט, או לשינוי משמעותי בנוסח. "הסנאט יכתוב חוק חדש. זה ברור", אמר ל־CNN הסנאטור הרפובליקאי ביל קסידי מלואיזיאנה, לאחר אישור החוק בבית הנבחרים. הסנאטור הרפובליקאי צ'אק גראסלי מאיווה חזר על דבריו כמעט מילה במילה. עם רוב קטן בסנאט של 52 רפובליקאים מול 46 דמוקרטים ושני עצמאים, מספיק שהשניים יתנגדו לחוק של טראמפ בשביל להפילו.

קסידי וגראסלי יודעים שחוק הבריאות החדש יפגע בעיקר באזרחים שהם מייצגים: לואיזיאנה ואיווה הן מדינות לבנות, עניות וזקנות. זה לא רק בסיס הבוחרים שלהם, אלא גם של טראמפ, שהעניק לו את הניצחון ב־2016. אם הנשיא רוצה להיבחר מחדש, עדיף לו שהאנשים האלה יהיו בריאים מספיק בשביל לצעוד לקלפי ב־2020. מסיבה זו, אולי כדאי שישקול מחדש את השלכות חוק הבריאות שלו.

 

J. Scott Applewhite/אי־פיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#