עבודהמגזין TheMarker

כבר לא יהיה משעמם באופן ספייס

שירות מקוון חדש יגלה לנו בדיוק מה חושבים עלינו הקולגות. האם אנחנו באמת רוצים לדעת?

.
אודי שישון
.
אודי שישון

לידיה, עיתונאית אמריקאית, קיבלה לפני כמה חודשים שתי הודעות דוא"ל, שעדכנו אותה על חוות דעת חדשה שקיבלה באתר Completed – פלטפורמה חדשה להערכה של בעלי מקצועות במגזר הפרטי על ידי עמיתיהם לעבודה. הפרופיל האישי של לידיה נפתח מבלי שהתבקשה הסכמתה, וכלל מידע בסיסי אודותיה שאותר ו"נמשך" על ידי האלגוריתם של Completed מחשבונותיה בטוויטר ובלינקדאין. המעריך האנונימי, ככל הנראה קולגה של לידיה בהווה או בעבר, העניק לה ציון מושלם – חמישה כוכבים – אך שמחה או גאווה הן לאו דווקא התחושות שאחזו בה עם קבלת הבשורה. מה עוד שהעמית המסתורי, להפתעתה, כלל לא נימק את חוות דעתו.

האם Completed היא רעיון גאוני שיעזור במציאת השידוך המושלם בין מעסיקים לעובדים, או שמא זהו רק עוד שלב בדרכה של האנושות למציאות דיסטופית? עבור מיכאל זמוטו, מנכ"ל הסטארטאפ הפועל בסן פרנסיסקו, התשובה לשאלה ברורה, כמו גם היעד השאפתני של החברה – 10 מיליון פרופילים רשומים עד הקיץ הקרוב. "בשלוש השנים הקרובות, כמעט לכל עובד במגזר העסקי בארצות הברית, קנדה, בריטניה, אוסטרליה וניו זילנד יהיה חשבון אצלנו", אמר זמוטו בראיון ל־Fast Company לפני כשלושה חודשים.

"זה רעיון מעורר רתיעה. משובים אנונימיים יכולים להיות מאוד לא אחראיים, והרבה פעמים מונעים מחשבונות אישיים ואינטרסים", מזהירה דגנית סלנט, יועצת ארגונית בעלת ותק של 25 שנה בתחום הייעוץ והניהול. "הערכה אנונימית מאפשרת להתארגן כקבוצה, ממש כמו בטוקבקים. לכן כל מערכת של הערכת עובדים אנונימית צריכה למצוא פתרונות ולהתגבר על ההטיות האלה, למשל באמצעות מתן משקל יתר לגורמים שמשנים את ההטיה. כלי אנונימי שכזה יכול לעשות הרבה 'רעש' – תחושות של פרנויה שיביאו לסכסוכים במקום העבודה. גם כשהנהלה עורכת משוב לא אנונימי לעובדים לצורך אבחון ושינוי ארגוני יש הרבה מתח. אנשים יודעים שמסתכלים עליהם, ולכן גם יש התנגדות גדולה לשינויים בקרב עובדים".

עם זאת, להערכה אנונימית בידי עמיתים לארגון יש גם יתרונות בהשוואה לשיטות ההערכה המסורתיות בשוק העבודה. "מנהלים רבים מנותקים מהשטח ולא תמיד יודעים דברים שהעובדים יודעים על חברם לעבודה", אומרת סלנט. "חוכמת ההמונים עשויה להתגבר על ההטיות של המנהל. מי שיכול להרוויח מכך הם עובדים מסורים שלא זוכים להערכה או קידום כי הם לא דוחפים עצמם מספיק בתוך הפוליטיקה הארגונית. דירוג על ידי קולגות יכול להביא את ביצועיהם למודעות המנהלים".

דגנית סלנט
דגנית סלנטצילום: אלישע אבן-טוב

היכרותם הקרובה של העובדים יכולה להגדיל פי כמה את הרזולוציה של המשוב, ולספק תיאור מהימן של יכולות העובד, המוטיבציה שלו, הנכונות שלו לעזור לחבריו וכן יחסו לסוגיות אתיות הייחודיות למקום העבודה. הנהנים העיקריים מכך יהיו בעלי תפקידי רוחב, החשופים להערכה של מאות אנשים. "זה כבר לא מוגבל להערכה המוטה של המנהל או לקבוצת ההיכרות הישירה והמיידית שלו כמו במבחן הסוציומטרי", אומרת סלנט. בנוסף, שיטה זו מבטלת את ההייררכיה המוכרת ומאפשרת לעובדים לתת משוב על מנהליהם.

אז מה עושים אם אדם זר פתח לכם חשבון ב־Completed ונתן לכם הערכה גרועה? "במקרה כזה אין מה לעשות", אומר זמוטו בכנות. "כמו ב־Yelp (אתר לדירוג מסעדות – א"ש) החשבון אצלנו לא יכול להיסגר. הוא ימשיך ללוות את העובד בכל שנות עבודתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker