משא ומתן מגזין TheMarker

תתכוננו למשבר

לניהול משא ומתן כחלק מניהול משבר יש כמה כללי אצבע ייחודיים: הגדרה בהירה של יעדים בטווח המיידי, הסתמכות על מערכות יחסים אישיות, הימנעות מוחלטת מטקטיקות כוחניות ויכולת בינאישית לנסוך ביטחון בצד השני

מוטי קריסטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי קריסטל

משברים? יש המון! משבר המים, משבר התאגיד, משבר בחברת טבע, משבר הטייסים באל־על, משטרה במשבר, משברים קואליציוניים כל שני וחמישי, משבר ביחסים עם טראמפ, משבר במערכת הבריאות. נראה כי כל קושי ניהולי מקבל אצלנו מיד את הכותרת "משבר". למה בעצם?

מנהלים נוטים להכריז על "משבר" מאחר שהעוצמה הרגשית החבויה ב"משבר" מאפשרת להם לעגל פינות מוסריות, ערכיות ואף משפטיות, ולפתוח את קופת המזומנים. זכורה תמונתו המפורסמת של ראש הממשלה אריאל שרון דופק על מכסה המנוע של ג'יפ משרד הביטחון כחודש לפני ההתנתקות, שהובילה לקיצור תהליכי התקשרות עם קבלנים ולבנייה מהירה, יקרה ולא אפקטיבית, של שכונות מפלט למפוני גוש קטיף. בעולם העסקי, המנכ"ל ימהר להכריז על "משבר" לאחר שני רבעונים של תוצאות עסקיות חלשות, כדי לפטר עובדים בקלות רבה יותר.

ואולם, משבר מוגדר על ידי אנשי המקצוע כאירוע חד־פעמי או התפתחות נמשכת שאין בכוחו או ביכולתו של הארגון להתמודד עמו בכוח האדם, במבנה הארגוני, או בנהלים הקיימים. משבר הוא אירוע החורג מקושי ניהולי שגרתי או מתקופה כלכלית קשה. משבר הוא אירוע היוצא מהסקאלה שבין "סבבה" ל"באסה". שינוי דרמטי ופתאומי בשערי המטבע, חקירה פלילית של מנהלים, תקיפת סייבר או תקלה במוצר המובילה לפגיעה בחיי אדם נחשבים, ובצדק, לאירועים הדורשים התערבות חיצונית.

ניהול משברים אפקטיבי מחייב, בראש ובראשונה, הגדרת האירוע כ"משבר", והקמת "צוות משימה" שינהל את המשבר בצורה מקצועית. הניסיון המקצועי מוכיח שמנהל המשבר חייב להיות דמות בכירה שאינה נוגעת ישירות למושא המשבר, וגם אינה מקבלת את ההחלטות. הטיפול במשבר סייבר נכון שינוהל על ידי סמנכ"ל כספים, למשל, ולא על ידי מנהלת מערכות המידע. את הטיפול במשבר תפעולי נכון יהיה להפקיד, למשל, בידי מנהל משאבי אנוש. ניהול נכון של משבר מחייב את דרג מקבלי ההחלטות לעסוק בהחלטות ולא בניתוח האירוע, או גרוע מכך – באיתור וחיפוש אשמים תוך כדי ניהול המשבר.

ניהול משבר נתפש, שלא בצדק, כאירוע תקשורתי. אחד ממקרי הבוחן הידועים הוא "משבר רמדיה" או לאחרונה המשבר שחוותה יוניליוור, ובהם התמקדה תשומת הלב בממד התקשורתי. מבחינה מקצועית, הממד התקשורתי הוא רק אחד מבין שלושה ממדים שבהם יפעל מנהל המשבר.

הממד הראשון הוא האופרטיבי. ניהול משבר מחייב שורה של פעולות תפעוליות: השעיית השירות והודעה לבורסה במקרה של חברות ציבוריות הנמצאות תחת מתקפת סייבר; סידורי תחבורה חלופיים במקרה של שביתה ברכבת, או ריקול מסיבי של מוצרים במקרה של תקלה מסכנת חיים. ביצוע הפעולות הללו חייב להתמקד בצמצום פגיעה בבעלי עניין חיצוניים (צרכנים, לקוחות, שותפים עסקיים), ורק ולאחר מכן בדאגה למותג או ליציבות הפיננסית של החברה. ארגון שיחסוך משאבים בשלב המיידי, עלול לגלות שחיסכון זה פוגע בו משמעותית בטווח הבינוני והארוך. הניסיון מלמד כי נכון לבקש את חוות דעתם של היועצים המשפטיים, אך חובה לתבוע מהם לאפשר פעולות חיוניות להפחתת עוצמת הפגיעה בשחקנים החיצוניים.

הממד השני הוא התודעתי. "ניהול התודעה" הוא מהלך מורכב, מתוחכם ומקיף יותר מניהול יחסי ציבור סביב משבר, ויש בישראל מעט אנשי מקצוע המתייחסים אליו כך. ניהול התודעה מחייב הבנה של הממשקים בין בעלי העניין הפנימיים והחיצוניים, ויותר מכך, הבנת הדינמיקה סביב היווצרותו של משבר עסקי. מנהל משבר מקצועי יודע לחולל בתוך הארגון ומחוצה לו דינמיקה שתצמצם את הנזק, תוך מתן עדיפות שונה לקהלים הרלוונטיים. עבור יצואן ישראלי שחווה משבר מתוקשר מול לקוח גדול בחו"ל, כתבה חדשותית ברשתות זרות על התמודדות החברה עם המשבר תועיל יותר מצבא טוקבקיסטים ברשתות המקומיות.

הממד השלישי הוא השיח והדיאלוג הישיר. במשבר רמדיה הדיאלוג בין המשפחות הנפגעות, לבין היצרן ומשרד הבריאות, תפס מקום שולי יותר בהשוואה לממד התקשורתי. בכל משבר נוצרות עשרות הזדמנויות המחייבות משא ומתן אינטנסיבי שיוביל להסכמות ברורות שיתמכו בניהול המשבר. לניהול משא ומתן כחלק מניהול משבר יש כמה כללי אצבע ייחודיים: הגדרה בהירה של יעדים בטווח המיידי, הסתמכות על מערכות יחסים אישיות, הימנעות מוחלטת מטקטיקות כוחניות, ויכולת בינאישית לנסוך ביטחון בצד השני, גם במצב של לחץ זמן.

תובנת יסוד בפסיכולוגיה חברתית מצביעה על קשר הדוק בין עושר, ביטחון עצמי ונטילת סיכונים. משולש זהב זה מתקיים עד שמשבר ממוטט את כל הישגי העושר, ואין צורך להזכיר שמות של מי שירדו מנכסיהם מאז המחאה החברתית של 2011. הנרי קיסינג'ר אמר: "לא אוכל לטפל במשבר בשבוע הבא, היומן שלי עמוס מדי". משבר אמיתי מתרגש על אדם, חברה או ארגון ללא התראה, והוא בעל פוטנציאל לגרום נזק פיזי או ממוני. מעטות החברות העסקיות שמוכנות להשקיע בהיערכות ובתרגול, ורבים המנהלים שדווקא בליבת האתגר הניהולי טועים לחשוב: "לי זה לא יקרה, ואם יקרה – אדע מה לעשות".

הכותב הוא מנכ"ל NEST, המתמחה בליווי, ייעוץ והכשרת מנהלים בניהול תהליכי משא ומתן מורכבים וניהול משברים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker