רווח נקי מגזין TheMarker

"נאסד"ק היא חברת פינטק לכל דבר"

מבט קצת שונה על השווקים - שיחה עם המנכ"לית החדשה של נאסד"ק, עדינה פרידמן

ג'ון באטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חודש אחרי שנכנסה לתפקידה כמנכ"לית נאסד"ק, שוחחה עמי עדינה פרידמן על פוליטיקה, רגולציה, תחרותיות בתחום הפינטק והסיכויים להנפקות ראשונות לציבור בתחום הטכנולוגיה. פרידמן היא האישה הראשונה שמונתה לנהל בורסה כה חשובה וגדולה, ויש לה גישה מרומזת ופוליטית, תכונה שלבטח תסייע לה באווירת אי הוודאות של ימיו הראשונים של ממשל דונלד טראמפ.

עדינה פרידמן: "עד שהציבור יבין לעומק מה ישרוד את השינויים החקיקתיים שטראמפ יניע בנוגע לרגולציה, מיסוי ומסחר, יהיה קשה לצפות את התוצאה"צילום: NewsCo-Shift

לא תכננתי להתחיל את הראיון כך, אבל בואי נקפוץ למים. ב־9 בנובמבר – היום שאחרי בחירת טראמפ – הצפי היה לקריסת השוק. זה לא קרה. העסקים המשיכו כרגיל. מה חשבו על כך בעולם שבו את חיה?

"התוצאות הגיעו בשלב די מוקדם של הלילה, כך שהמשקיעים הצליחו לשנות כיוון עד שהגיע הבוקר. כשהבורסה נפתחה, הם התחילו לסחור במצב רוח שקול ורציונלי. אני חושבת שתגובת השווקים היתה טובה, וראינו מאז כמה תעשיות שמרוויחות מהמצב. גם התעשייה הפיננסית הרוויחה. מעניין לראות שלמרות אי הוודאות, מדד התנודתיות נותר נמוך. היקפי המסחר בשבועות האחרונות קטנו, ויש משקיעים שמעדיפים לחכות כדי לראות כיצד המצב יתפתח ואיך לשחק בשוק החדש".

צמצום היקפי המסחר משמעותו שאנשים אינם בטוחים לגבי השוק, לא?

"באופן כללי, כשהתנודתיות והיקפי המסחר נמוכים יש לכך שתי סיבות – המשקיעים אינם מזהים הזדמנויות רבות בשוק, או שאינם יודעים בדיוק כיצד להתנהל בשוק כיום. לדעתי, נכון לעכשיו, זאת האפשרות השנייה".

מה צריך לעשות כדי שהביטחון ישוב לשוק? האם צריך לקחת לטראמפ את הסמארטפון?

"לדעתי, עד שהציבור יבין לעומק מה ישרוד את השינויים החקיקתיים שטראמפ יניע בנוגע לרגולציה, מיסוי ומסחר, יהיה קשה לצפות את התוצאה. השנה החלה עם ממשל חדש ואנו ממתינים לראות מה יהיה סדר העדיפויות שלו".

האם את סבורה שהממשל החדש הוא ידיד של התעשייה הפיננסית, או אויב? או אולי משהו בלתי ידוע לעת עתה.

"השווקים אותתו שהם רואים בו ידיד. באופן כללי, ממשלים רפובליקאים נוטים לתמוך בעסקים, וזה טוב לתעשייה הפיננסית.

"אנו מספקים את הדלק שמאפשר לעסקים לצמוח, לגייס הון וליצור משרות. אם התעשייה מנוהלת כראוי, טמון בה ערך רב. אני סבורה שהממשל החדש ירצה לראות את התעשייה ממלאת את תפקידה ומסייעת לצמיחה".

מהי דעתך בנושא ביטול חוק דוד־פרנק, שהיה תגובה לזמנים הקשים שעברנו במשבר הכלכלי?

"קודם כל עלינו להכיר בכך שהפעילות שהתרחשה באמצע שנות האלפיים עוררה סוגיות רבות שיש להתייחס אליהן. עלינו גם לוודא שמערכת הבנקאות שלנו בטוחה, וכי החוסכים יכולים לחוש ביטחון בכך שהכסף שלהם בבנק. גם הבנקים צריכים לחוש ביטחון ביכולת שלהם לספק שירותים לכלכלה.

"המטרה העיקרית של דוד־פרנק היתה להבטיח שהפעילות שהובילה ל־2008 לא תחזור על עצמה. במקביל, החוק הניב כ־300 הוראות. לכן, השאלה היא אם יש סעיפים שאינם יעילים או שבפועל מזיקים ליכולת הבנקים למלא את תפקידם הלגיטימי. הבירור הזה הוא לטעמי תהליך בריא".

בואי נשוחח על נאסד"ק. מהו נאסד"ק כיום?

"נאסד"ק היא חברת טכנולוגיה פיננסית. אנו חברת פינטק לכל דבר".

הערך שלכם קפץ כרגע.

"לדידי, אנו אחת מחברות הפינטק הראשונות מאחר ששינינו את קומת המסחר ממקום שבו אנשים התרוצצו וזרקו ניירות לכל עבר לרשת ממוחשבת. הפכנו את השווקים לאלקטרוניים, וכך נוצרנו. יש הסבורים כי גדלנו כל כך עד שהפכנו בחזרה לחברת טכנולוגיה פיננסית רב־לאומית.

"אנו מספקים תשתית נחוצה לשוק, כולל לכמה בורסות בארצות הברית – של מניות אמריקאיות, אופציות אמריקאיות וחוזי אנרגיה עתידיים. באירופה אנו מחזיקים בבעלות ומפעילים כמעט את כל הבורסות הנורדיות, מבחינת מניות, אופציות וחוזים עתידיים.

"הגענו למסקנה שאסור לנו לשמור את הטכנולוגיה רק לעצמנו, אלא עלינו לספק אותה גם לבורסות אחרות כדי שיתרחבו ויצמחו. כיום יש בידינו טכנולוגיה שתומכת ביותר מ־85 שווקים ברחבי העולם, ואנו משתפים פעולה עמם בניהול הסיכון ובפיקוח. אנו מנהיגים חברת פיקוח גלובלית".

למה את מתכוונת ב"פיקוח"?

"אנו מספקים פיקוח על מסחר. אנו מאפשרים לבנקים לפקח על הדסק שלהם כדי לחשוף פעילות בלתי־חוקית, לטפל בה ולמנוע אותה. הוספנו לכך טכנולוגיה של בינה מלאכותית שמאפשרת לחברות לחפש כוונה בהתקשרויות השונות שמתרחשות בתוכן, ולבדוק אם הן מתורגמות לפעילות בדסק המסחר. כל האקו־סיסטם משתמשת בטכנולוגיה שלנו.

"מבחינה היסטורית, נאסד"ק גדל בזכות רכישות, אך תחום זה נזנח. אנו עומדים בפני שינוי. אנו גאים מאוד בתפקוד שלנו כבורסה האמריקאית. השקעתי זמן רב בחלק זה של העסק. אנו אוהבים כל חברה שרוצה להצטרף אלינו.

"במבט קדימה, עלינו להבטיח שנרחיב את החזון שלנו. ברור לי שטכנולוגיה מתקדמת תהיה הדרך שבאמצעותה נבחר להתקדם. אנו מתכוונים להבטיח ששירותי ענן, למידת מכונה, בלוקצ'יין ואולי גם מחשוב קוונטי ישתלבו בפעילות שלנו. אנו מחפשים חברות שמתאימות מבחינה אסטרטגית לחזון הטכנולוגי שלנו, ובעלות יכולת טכנולוגית שנוכל ליישם. אנו מקווים להפוך ללקוח גדול שלהן ולהאיץ את התרחבותן. אנו מעוניינים ביותר מהשקעה פיננסית. אנו מחפשים השקעה אסטרטגית, דרך להתחבר עם טכנולוגיות חדשות, חשיבה חדשה ואינטליגנציה חדשה ולאפשר להן להשפיע על המחשבה שלנו".

האם את יכולה לחשוף את החברה הבאה בתור לצאת להנפקה? כיצד את מדרגת את השלב שבו אנו נמצאים כעת? האם אנו בתחילת מחזור הנפקות חדש, בעיצומו או בסופו?

"חשוב שנביט רגע לאחור. הרשה לי להתגאות בנו לרגע – 87% מכלל ההנפקות בשנה החולפת היו של חברות טכנולוגיה, ו־73% מכלל ההנפקות בארצות הברית בשנה נעשו בנאסד"ק. החברות שיצאו להנפקה ב־2016 רשמו תשואה ממוצעת של 24% בשווקים האמריקאיים, לרבות בנאסד"ק. הן תוגמלו על הסיכון שנטלו. כתוצאה מכך נוצר שיח מעניין עם החברות שאמרו כי הן רוצות להיכנס לשווקים. הן מתחילות לחוש ביטחון בכך שהשווקים יתגמלו אותן אם יתחילו להיסחר.

"השווקים אמנם יכולים להשתנות, אך אנו עומדים לראות חלונות של הזדמנויות. הם אולי לא יהיו פתוחים במשך כל השנה, אך אנו עדיין רואים חברות נכנסות לשווקים".

איך את רואה את התפקיד של נאסד"ק לא רק בשוקי ההון, אלא בחברה?

"אנו תומכים ביזמות. יזמות היא הדבר החשוב ביותר שהמדינה הזאת צריכה לתמוך בו, כדי לסייע לצמיחה ולהתרחבות של הדור הבא. אנו מחויבים לכך. יש לנו קרן שמוקדשת אך ורק ליזמות. נשיק את מרכז היזמות בסן פרנסיסקו במיוחד כדי לעזור לחברות קטנות להתקדם.

"זאת הפלטפורמה שלנו. אנו מעורבים ורוצים להבטיח שהחברה שלנו אכן תאפשר ליזמים להצליח. זה נכון מבחינת מדיניות המס, מדיניות מסחר, הדרך שבה אנו מנהלים את הכלכלה שלנו – כל אלה צריכים לתמוך ביזמים. זאת התרומה הגדולה שלנו". 

תרגום: טלי גולדשטיין

הראיון הופיע לראשונה ב-NewsCo Shift

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker