להרוג את הזמן המת - מגזין TheMarker - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
דיגיטל

להרוג את הזמן המת

כיצד יתחברו העולם הפיזי והדיגיטלי לשליטה מוחלטת בעולם שלנו

תגובות

חשבתם פעם מה קורה בזמן המת? זהו הזמן שבו אתם לא מייצרים או מושכים/מורידים תוכן מהאינטרנט. מדוע הוא זמן "מת"? כי מבחינת חברות הענק השולטות באינטרנט והמשמשות שער הכניסה שלכם אליו, זהו זמן שבו לא ניתן לדעת מה אתם עושים. אך לפני שאנחנו מנתחים את הזמן המת, הבה וננתח מה אתם עושים בזמן שאתם מחוברים – למשל, כאשר אתם קוראים מאמר כלשהו ברשת. בזמן שאתם קוראים, אתם למעשה מספקים כמויות מידע גדולות על עצמכם ונמצאים תחת מעקב שבודק, בין השאר, את הנתונים הבאים: מהיכן נכנסתם למאמר; כמה זמן אתם מקדישים לקריאה בו; לאן תגלשו לאחר שתסיימו לקרוא; האם אתם עושים זאת במכשיר הנייד או במחשב; איזו מערכת הפעלה מותקנת במחשב שלכם; באיזה דפדפן אתם גולשים, ואם הקריאה נעשית בנייד – מה דגם המכשיר הנייד, ומהי מערכת ההפעלה שלו.

מה שמשותף לכל הפרטים האלה הוא שהם נאספים מבלי שיש לכם חלק בתהליך או שליטה בו. אולם הרשימה לא מסתיימת כאן. למידע הנאסף אודותיכם מצטרפים פרטים נוספים, שאתם מספקים במודע וברצון, במגוון פעולות מעורבת (Engagement) אקטיביות כמו שיתוף גלוי, שיתוף לחברים באימייל, שיתוף לחברים ברשת חברתית אחרת בהודעה פרטית, תגובה, לייק, או לייק לתגובה של מישהו אחר. האינטראקציה שלכם עם המאמר עשויה להימשך כחמש דקות, אך כמות התוכן הרלוונטי ובעל הערך שייצרתם תוך כדי הקריאה היא גדולה ביותר. תוכן זה משמש נדבך נוסף ביצירת הפרופיל שלכם, אשר נאגר, מנותח ומתרחב כל העת והופך אתכם לישות דיגיטלית דינמית – ישות שהיא בת־דמותכם הצרכנית.

Getty Images/Lonely Planet Image

בנייתם של פרופילים מעין אלה החלה כבר בעת הופעת האינטרנט המחובר למחשבים הנייחים, אולם חדירתם של הסמארטפונים האיצה אותה באופן דרמטי. זאת, מאחר שהטלפונים הסלולריים מעולם לא כוונו להיות רק טלפונים, אלא מחשבים נישאים המחוברים לגוף ומשחררים את התלות מחיבור למקום. אם בעבר שיחת טלפון היתה למקום, הרי שמרגע הופעת המכשיר הנייד, השיחה היא לאדם ספציפי, ובעידן הסמארטפונים המצוידים ברכיב GPS, כל שימוש בטלפון חושף גם את מיקומו של בעל המכשיר. מכאן, שהמטרה היא בידוד ומיפוי של בני אדם. יתרה מזאת, הודות לניידות, האינטרנט עצמו נייד ונע עמנו לכל מקום. אם בעבר היינו "מתחברים", כיום אנחנו "מחוברים" רוב הזמן.

היכולת לנוע במרחב תוך חיבור מתמיד לאינטרנט היא המהפכה הדרמטית ביותר של העשור האחרון, והיא יצרה סוג חדש של התנהגות שהשלכותיה טרם התבררו במלואן. כמעט כל זמן שבו אנו לא עוסקים בפעילות פיזית כלשהי, מוקדש למכשירים הניידים וליצירת פעילות ויצירת מידע ותוכן עבור החברות: בהמתנה לפגישה, תוך כדי עמידה בתור, ברמזור ובפקק, במעלית, בקולנוע, לפני שהסרט מתחיל ולעתים במהלכו, במסעדה, בעת המתנה לשיעור שיתחיל, בלילה במיטה לפני שנרדמים, כשמתעוררים באמצע הלילה ומיד כשקמים בבוקר. ובגילים צעירים יותר, גם בזמן אינטראקציות חברתיות, בארוחות, מול הטלוויזיה, בקולנוע ובמסעדות.

יגאל באום
ארקדי רסקין

התנהגות זו לא נולדה יש מאין, ואף כי קשה להניח שהיא תוכננה מראש, או שניתן היה לצפות את התפתחותה, אין כל ספק מי מרוויח ממנה: אותן חברות ענק שכורות נתונים אודותינו כדי למכור אותם למפרסמים.

אלא שעדיין קיימים "איים" של חוסר חיבור. מעין "חורים" בזמן, שבהם אנו עוסקים בפעילויות שלא ניתן לנטר אותן דיגיטלית, ושחברות האינטרנט הגדולות, ובראשן גוגל ופייסבוק, לא יכולות להפיק מהן מידע בעל ערך עבורן. מסיבה זו, מכונות המעקב הגדולות עדיין לא יכולות להשלים את הפרופיל המלא שלנו. חברות הענק הפרטיות ששולטות במרחבים הווירטואליים החדשים, ומשמשות שערי כניסה לאינטרנט, לא יכולות להשלים את הפאזל, ואינן מחזיקות בידיהן ביישות הדיגיטלית המלאה של כל אחד ואחד מאתנו. מבחינתן של חברות אלה, מצב זה יהיה חייב להשתנות. הן יכולות להמשיך ולהרחיב את הפרופילים שלנו רק כל עוד אנחנו מחוברים, וזו הסיבה שהן יעשו הכל כדי שנבצע את כל הפעולות שלנו באמצעות האינטרנט.

הבעיה המרכזית של חברות הענק, אם כך, היא השתלטות על אותו זמן "מבוזבז" שבו הן אינן יודעות מה אנחנו עושים. ולא רק בני אדם: המידע צריך לזרום גם ממכשירים, ממכונות, ממלאי של חנויות על המדפים, ממקררים, מתנורים, מחנויות וממנועים. לכן, בשנים הבאות נראה התפתחות מואצת של חברות שעיקר עיסוקן בניטור והעברת נתונים מהעולם הפיזי לדיגיטלי. חברות שיצליחו בכך, ייצרו ניטור מתמיד ורצף עקבי של נתונים. רבות מהחברות הפועלות כיום בתחומי ההייטק והמידע שואפות לחבר בין העולמות ולצמצם עוד ועוד את האזורים הלא ממופים שלא ניתן לעקוב אחריהם. המכונית האוטונומית, למשל, היא אחד הכיוונים הבולטים במאמץ זה, ואין זה פלא כי חברות רבות מנסות לקחת חלק ביצירת המכונית האוטונומית המושלמת.

באופן פרדוקסלי, אחד החסמים הבולטים שמונעים פריצת דרך בתחום זה הוא שבני אדם – וגם מכוניות אוטונומיות, לצורך העניין – פועלים בעולם הפיזי שהוא בלתי צפוי, ושמציית לחוקים אחרים מאלה שעומדים בתשתית המציאות הדיגיטלית. האקראיות וחוסר היכולת לצפות את ההתנהגות האנושית הם בין הסוגיות שהעולם החדש והדיגיטלי רוצה לפתור. השליטה במכונית האוטונומית אמורה להיות מושלמת ועצמאית, עובדה שתפנה זמן לנהג לעסוק בפעולות אחרות המועדפות על ידי חברות הענק השולטות במידע: לרכוש וליצור תוכן כדי ליצור פרופיל מדויק יותר שלנו – שיאפשר שיווק יעיל יותר שיוביל שוב למכירה, וחוזר חלילה. כך למשל, שעות הנהיגה האינסופיות בפקקים אמורות (לתפישתן של חברות הענק) להיות מומרות בזמן "מחובר" שינוצל בצורה טובה הרבה יותר מבחינתן. זוהי דוגמה מוחשית לחיבור בין העולם הפיזי לדיגיטלי העומד להתממש בשנים הקרובות. המכונית האוטונומית תהיה כנראה אחת ההמצאות הראשונות שייצאו לפועל, זאת, מאחר שהזמן המבוזבז במכונית הוא הגדול ביותר שבו לא ניתן כיום לבצע פעולות אונליין.

ההשתלטות של חברות הענק על הזמן היא אחד ממאפייניו הבולטים של הזמן הזה, ואין זה דבר של מה בכך. זהו כוח עצום, ואולי אחד הכוחות החזקים שהיו אי פעם, כיוון שהשתלטות על זמן היא השתלטות על התודעה. קיימים הסברים שונים להתמכרות של בני אדם למסכים הניידים של המכשירים שלהם, וידוע גם כי ההשפעות משתנות בגילים שונים ובתרבויות שונות, אולם דבר אחד משותף לכולם: ההשתלטות על הזמן. המכשירים הניידים תובעים את תשומת לבנו, והם יתבעו עוד ועוד ממנה בעתיד. מחקרים מראים שכל הודעה וכל צפצוף של התראה על הודעה נכנסת הנשמעים מהמכשיר משחררים במוח דופמין, חומר כימי המשתחרר במוח במצב של התמכרות. המכשירים ממכרים, במכוון, ומטרתם ליצור תלות קבועה בהם כדי שתיווצר האינטראקציה הנדרשת להעברת תוכן דו־כיווני, תמידי ורציף.

בשנים הקרובות יעשו חברות האינטרנט הגדולות מאמצים גדולים להרחיב עוד יותר את נפח המידע שאנו מעבירים לידיהן ללא תלות ברצוננו או בפעולות אקטיביות מצדנו. איסוף המידע הדיגיטלי המצטבר, חיבורו ברשת עצבית אחת גדולה בין כל האלמנטים בעולם הפיזי, והפיכת כולם למערכת אחת גדולה של מידע דיגיטלי, יהיה המאמץ העיקרי שנראה סביבנו – תחילה באמצעות חיבור כל מכשיר ומכונה, ולאחר מכן אולי גם באמצעות חיבור ישיר לגוף – הכל כדי שאפשר יהיה לנטר ולעקוב דיגיטלית אחרי כל הפעילות של כל האלמנטים המרכיבים את עולמנו. ככל שהמידע יועבר באופן אוטומטי וינוטר בלא התערבות של האדם, כך זרימתו תהיה רציפה יותר, נשלטת, וייתכן שגם צפויה מראש.

הכותב הוא מעצב חזותי, מורה ומרצה לתקשורת חזותית ואיש שיווקתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#