כמה אתיופים יש בהיי-טק הישראלי?

לפי הערכות של עמותת טק-קריירה, כיום יש רק 350 מועסקים יוצאי אתיופיה בהייטק הישראלי ■ משכורתיהם נמוכות מהנהוג בענף

רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עופר וקנין
רותי לוי

>> ידיעה זו מתפרסמת כהרחבה לכתבה: "הסיפור המופלא של שושי ג'מבר בהיי-טק הישראלי"

כשעמותת "טק־קריירה" הוקמה ב–2003 על ידי אשר אליאס, מהנדס תוכנה ואחד מילדי העדה האתיופית הראשונים שנולדו בישראל, רק ארבעה יוצאי אתיופיה מלבדו עבדו בהיי־טק הישראלי. מאז הקמתה, העמותה, המציעה הדרכות טכנולוגיות לבני העדה האתיופית, הכשירה כ–650 צעירים וצעירות בפיתוח תוכנה, בדיקות תוכנה ותחזוקת מחשבים ורשתות תקשורת.

דורון תורן־שמיע, עד לאחרונה מנהלת השמה וקשרי מעסיקים בטק־קריירה, מספרת כי שיעורי ההשמה של הבוגרים בתחומי הכשרתם עלו בהדרגה בשלוש השנים האחרונות, מ–65% ל–89%. בעמותה מעריכים שכיום מועסקים בהיי־טק הישראלי כ–350 יוצאי אתיופיה — מספר הכולל את הבוגרים שלה, וכן כמה עשרות עובדים שהשתלבו בדרכים אחרות.

התוכנית של העמותה מחקה, במובן מסוים, את המודל הצבאי. הקורסים נמשכים שישה עד עשרה חודשים בתנאי פנימייה, הכוללים סבסוד מלא של לינה, ארוחות והכשרה, המאפשרים לסטודנטים להשקיע את כל מרצם בלימודים.

בטק־קריירה שומרים על קשר עם הבוגרים, ומשתדלים לעקוב אחר התקדמותם המקצועית ורמת ההשתכרות שלהם. נתונים שהופקו על ידי מלישו סמאי, מנהלת ההשמה בעמותה, עבור TheMarker בנוגע ל–100 הבוגרים האחרונים שהכשירה העמותה, מצביעים על שלוש רמות שכר — בוגרי הקורס בניהול רשתות משתכרים 5,500–7,000 שקל (ברוטו) בחודש; בוגרי קורס בדיקות התוכנה משתכרים 6,300–8,100 שקל בחודש, והמפתחים משתכרים 7,400–10,000 שקל בחודש. בין המעסיקות הבולטות של הבוגרים ניתן למצוא את בינת תקשורת, יוניק תעשיות, אסנס, ג'נריקס, נייס, רפאל, בנק לאומי וקומו.

תורן־שמיע מסבירה כי מדובר בשכר מקובל עבור מועמדים חסרי ניסיון, בוגרים של קורסי הכשרה מקצועיים, וכי הוא מייצג את השנתיים הראשונות שלהם בשוק העבודה. "חלק מההכשרה לעולם ההיי־טק היא גם הבנת הקודים והתרבות הארגונית", היא אומרת. "איך נראה חוזה עבודה בהיי־טק, אילו תנאים והטבות ניתן לדרוש, למשל רכב, קרן השתלמות או ימי חופשה, ומהן מדרגות שכר מקובלות. אנחנו רואים התקדמות יפה אצל כמה בוגרים, חלקם כבר מקבלים משכורות של 13,500 שקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker