איפה טעיתימגזין themarker |

"הריצה לנשיאות הראתה לי מי מנהל את המדינה הזו"

פרופ' דן שכטמן לא מצטער על כלום, גם לא על הניסיון להחליף את שמעון פרס. "אני מתייחס לזה כאל הרפתקה שחשפה בפני את העולם האמיתי של הפוליטיקה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

"היה אחד בכפר והיה לו סוס יפה וטוב", מתחיל פרופ' דן שכטמן את שיחתנו, "יום אחד הסוס ברח. אנשים אמרו לו 'זה לא טוב'. הוא אמר 'לא יודע, טוב, לא טוב'. חלפו כמה ימים והסוס חזר עם עוד עשרה סוסים. אמרו לו חבריו: 'זה טוב'. הוא אמר 'לא יודע, זה טוב, זה לא טוב'. התחיל הבן שלו לאמן את הסוסים, נפל ושבר רגל. אמור לו השכנים: 'זה לא טוב'. אמר האיש 'זה טוב, זה לא טוב'. פרצה מלחמה וכל צעירי הכפר יצאו אליה, רק הבן עם הרגל השבורה נשאר, וכך הלאה וכך הלאה. מוסר השכל: אדם לא יודע אף פעם אם קורה לו דבר טוב או רע. מה שאנחנו תופשים כטעות באותו רגע, יכול כהצלחה של חיינו, וההיפך".

שכטמן טוען כי הוא מסוג האנשים שלא מתחרטים. "המושג 'חבל ש...' לא נמצא אצלי בשימוש. פילוסופיית החיים שלי כוללת הגדרת כמה מטרות מרכזיות ופשוטות – הראשונה היא להישאר בחיים, זה ברור. אני לא קופץ ממפלי הניאגרה בחבית כדי לא להתרסק ולאבד את חיי. מטרה שנייה: לדאוג שהמשפחה תהיה בסדר. מטרה שלישית היא להגיע לרמת הכנסה הגיונית, וזהו פחות או יותר. מאחר שאני מרוצה מאוד מחיי, אני לא חושב שעשיתי טעויות גדולות. טעות נמדדת במבחן התוצאה, כלומר כשהתוצאה שלילית. אבל בדיעבד גם היא מתגלה לעתים כדבר הנכון לעשות".

רצת לנשיאות ונכשלת. זו לא היתה טעות?

"אני מתייחס לריצה לנשיאות כאל הרפתקה שהראתה לי מי מנהל את המדינה הזו, וחשפה בפני את העולם האמיתי של הפוליטיקה הישראלית. אני רואה את הצד החיובי, בערך כמו לבקר באי הדרומי של ניו זילנד או כמו להגיע לגן חיות, גם שם פוגשים מראות מעניינים".

בדיעבד זו לא היתה טעות מביכה שעלתה לך בחצי שנה מחייך ובלא מעט מאמץ?

"רציתי להשפיע על החינוך מעמדה בכירה, לכן פגשתי כ־100 חברי כנסת וביליתי כחצי שעה עם כל אחד מהם. חוץ מחברת כנסת אחת אף לא תמך בי, אבל זו לא טעות, על אף שבמבחן התוצאה לא נבחרתי. ראיתי מי המועמדים האחרים, ולא נרחיב. עם זאת במבט לאחור יכול להיות שהייתי מדבר אחרת עם חברי כנסת מתוך הבנה ברורה שהם לא יבחרו בי, אז הייתי חופשי יותר להגיד את אשר על לבי. הייתי הולך על זה מסיבה פשוטה: דעתם של הח"כים פחות חשובה לי מול זו של אזרחי מדינת ישראל, ואלה קיבלו אותי יפה מאוד".

גם אם שכטמן מתקשה למצוא טעויות קולוסליות בעברו, יש אירועים שונים שהוא תוהה בקול אם היה צריך להתנהל בהם קצת אחרת, ואז מחליט ש"בגדול", לא. "אני תמים. אני לא חושד באנשים מלכתחילה. כל אחד אצלי הוא נקי וטהור, ואני נותן את מלוא הקרדיט עד שמתברר אחרת. במקרה כזה אני מתנתק. אני לא נילחם, לא מאחר שאני לא יודע להילחם, אלא מאחר שזה יקר מדי מבחינת זמן, עצבים ותשומת הלב האין סופית. כמו חברה, גם אני מוחק הפסדים. אם מישהו גרם לי משהו רע, אני מתנתק ממנו ומנסה לשכוח אותו".

אירוע אחד הוא לא שוכח. "לפני הבחירות האחרונות, חבר הכנסת אז איוב קרא טפל עלי שקר מוחלט. ניהלתי בטכניון כנס שבו הופיעו נציגי כל המפלגות מול קהל של 600 סטודנטים. קרא היה נציג הליכוד. בתום הכנס אמרתי לחברי הכנסת (וזה מצולם ומתועד) שאני לא יודע מי ינצח את הבחירות, נציג הימין או השמאל, אבל יש לי עצה למפסידים: תקימו ממשלת צללים כמו באנגליה, שיש בה מומחה ליחסי חוץ, מומחה לכלכלה וכן הלאה, וכך תהיו אופוזיציה יעילה לממשלה.

"מיד אחרי הכנס קרא יצא בהכרזה: שכטמן אמר להקים גוש חוסם נגד ביבי. כלי תקשורת מסוימים גם כתבו את זה, אף שזה לא נאמר, ואף שמימי לא אמרתי מילה רעה על נתניהו. כיום איוב קרא הוא שר בישראל, פולט שטויות בכמויות מסחריות, וזה נורא ואיום".

בראייה לאחור היית מגיב או מבהיר את הדברים?

"כנראה שלא, ולא כי זה לא מקומם אותי, אלא כי זה דורש יותר מדי אנרגיה נפשית. יש שיגדירו את זה כטעות, אני אבל מרגיש שהמחיקה עושה אותי הגון ושליו יותר. בראייה היסטורית זה בכלל לא חשוב, כי ממילא רוב הדברים לא חשובים. בישראל במיוחד, אנשים רואים דברים שוליים כחשובים".

מלשכתו של השר קרא נמסר כי יש לו הערכה רבה לפרופ' דן שכטמן, ש"דמותו האצילית והמכובדת הביאה כבוד רב למדינת ישראל". "ככל שזכור לשר קרא מהפאנל, פרופ' שכטמן יעץ על הקמת גוש חוסם מהשמאל שימנע מנתניהו להקים ממשלה. מה שבפועל לא קרה. יש לציין כי בתקופה שבה נערך הדיון השר קרא כלל לא נבחר לכנסת, וייתכן שבלהט הוויכוח נאמרו דברים שהיו מתאימים לאותו הזמן".

בכל זאת שכטמן נזכר בעניין שהוא כן מצטער עליו: "אני חצי סקיפר", הוא אומר. "הפסקתי את הקורס בגלל מבול הפעילויות שהגיעו בעקבות הזכייה בנובל, ואני די מצטער שלא מצאתי זמן לסיים אותו. אני אדם שמצטער רק על דברים שלא עשיתי, עם אלה שעשיתי אני חי בשלום". 

פרופ' דן שכטמן: "פילוסופיית החיים שלי כוללת הגדרת כמה מטרות מרכזיות ופשוטות – הראשונה להישאר בחיים, זה ברור. אני לא קופץ ממפלי הניאגרה בחבית כדי לא להתרסק ולאבד את חיי. מטרה שנייה: לדאוג שהמשפחה תהיה בסדר. מטרה שלישית היא להגיע לרמת הכנסה הגיונית, וזהו" צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker