נסיעת מבחן מגזין TheMarker |

יוגה היברידית

האם i8 של ב.מ.וו מצליחה להוכיח שמכונית ספורט יכולה להיות גם ידידותית לסביבה?

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

לפני כשש שנים, בתקופה שבה אפל הצליחה ליצור באזז של חדשנות ויצירתיות, החליטה ב.מ.וו לנסות גם. היא הכריזה על אירוע חגיגי שנערך במינכן, ושודר בשידור חי לעיתונאים ברחבי העולם (כולל בתל אביב). לפי השמועות, ב.מ.וו תכננה להציג סדרת דגמים ומותג חדש. אלא שההתרגשות התחלפה באכזבה כשהתברר שב.מ.וו בסך הכל כינסה אלפי עיתונאים כדי להציג בפניהם את האות i. כן, i, כמו ב־iPhone או iPad. ב.מ.וו הכריזה שהאות תסמל את הדגמים החשמליים שלה, אבל המכוניות עצמן הוצגו רק לאחר שלוש שנים.

ב.מ.וו הזדרזה להכריז על המותג החדש כי הרגישה, כנראה, שהמכוניות שלה מעוררות פחות עניין מבעבר. כשסמארטפונים כובשים את כותרות העיתונים, ותעשיית הרכב מדברת על המכוניות החשמליות של בטר פלייס ושל טסלה, החברה הגרמנית הוותיקה היתה צריכה להוכיח כי גם היא יודעת להתקדם עם הזמן. אמנם הכסף המשיך להצטבר בקופות החברה ממכירת רכבי שטח עצומים ומכוניות פאר בזבזניות, אבל ב.מ.וו הבינה שהיא צריכה להוכיח שהיא מסוגלת לייצר גם מכוניות חשמליות, אחרת היא עלולה ליהפך לדינוזאור.

הרעיון של החברה היה חדשני באמת. מכוניות חשמליות הן כבדות ומסורבלות, בעיקר בשל משקל הסוללות העצום. הקטנת הסוללה מקצרת את טווח הנסיעה של המכונית, ולכן ב.מ.וו החליטו להפחית את משקלם של רכיבים אחרים במכוניות החשמליות, ובעיקר בשלדה ובמרכב. הדרך לעשות זאת היתה להחליף את הפלדה והאלומיניום בסיבי פחמן – חומר קל, חזק ויקר. ב.מ.וו מייצרת אותו בייצור המוני במפעל בארצות הברית ובכך מפחיתה במעט את מחירו. כך, במקום ריתוך חלקי מתכת, ב.מ.וו טווה סיבי פלסטיק.

שנים רבות עברו מאז ההכרזה על סדרת דגמי i, אך זו עדיין כוללת שני דגמים. האחד, i3, הוא מכונית חשמלית עירונית קטנה, אך השני, i8, מעניין בהרבה. זו מכונית ספורט דו־מושבית מהירה מאוד, שמזנקת ל־100 קמ"ש ב־4.4 שניות, והיא גם היברידית נטענת שיכולה לנסוע 47.6 ק"מ על כל ליטר דלק.

מכוניות היברידיות נטענות (Plug-in hybrids) אינן חשמליות אבל גם לא היברידיות "רגילות", שבהן המנוע החשמלי רק מסייע למנוע הבנזין. הן מכוניות מתוחכמות ומפונקות יותר, שדורשות תפריט מגוון של בנזין וחשמל. אפשר לחבר לשקע חשמלי ולזכות בטווח נסיעה נקי מפליטות (וזול). ב.מ.וו מבטיחה שה־i8 יכולה לנסוע 37 ק"מ על חשמל בלבד. אם יש לכם נקודת טעינה בבית ובעבודה, תוכלו לנסוע בה מבלי להידרש להפעלת מנוע הבנזין כלל. אבל אם אתם זקוקים לטווח נסיעה ארוך יותר או לביצועים נמרצים יותר – מנוע הבנזין נכנס לפעולה, וה־i8 הופכת להיברידית מהסוג המוכר. מנוע הבנזין של המכונית צנום בנפחו – 1.5 ליטר בשלושה צילינדרים בלבד. הוא ממוקם במרכז המכונית ומפיק 231 כ"ס המופנים אל הגלגלים האחוריים. המנוע החשמלי מצוי מלפנים ומסובב את הגלגלים הקדמיים. ביחד הם מפיקים 362 כ"ס.

אבל כאשר נוסעים ב־i8 בכבישים וברחובות, ואנשים מסובבים ראשים, מצלמים ומצטלמים, הדבר האחרון שמעניין אותם הוא טווח הנסיעה – וגם הביצועים לא בראש מעייניהם. המראה שלה מיוחד, מרהיב ומושך תשומת לב. מצד אחד, יש לה פרופורציות קלאסיות של מכונית ספורט רחבה ונמוכה, אך במבט מקרוב היא נראית עתידנית, עם תעלות אוויר שסובבות אותה, פנסים אחוריים בצורה של חרק (עש, אם תרצו לדייק), ודלתות מספריים המתרוממות למעלה ויוצרות התקהלות קטנה בכל עצירה. הבעיה היא שהקהל שנאסף סביב המכונית המרשימה יצפה בנהג משתחל בגמלוניות לתוך המושב הנמוך. הדלתות המיוחדות אינן נוחות, והשילוב של סף דלת גבוה ומושבים נמוכים הופך את הכניסה והיציאה מהמכונית לתרגיל יוגה למתקדמים. בזמן העצירות בנהיגת המבחן מצאתי את עצמי מתווכח עם הצלם, שישב לצדי, בשאלה מי יצטרך לצאת מהמכונית.

הדלתות מתרוממות למעלה ויוצרות התקהלות קטנה בכל עצירה. אבל הקהל שנאסף סביב המכונית המרשימה יצפה בנהג משתחל בגמלוניות לתוך המושב הנמוך. הדלתות לא נוחות, והכניסה והיציאה מהמכונית נהפכת לתרגיל יוגה למתקדמים צילום: אייל טואג

אחרי הצניחה למושב, המצב משתפר. ה־i8 מתגלה כמכונית נוחה, עם מושבים תומכים, בידוד רעשים מצוין ואפילו שיכוך לא רע בכלל של מהמורות. עבור מכונית ספורט, הנוחות בנסיעה יומיומית מפתיעה למדי. שינוי מרענן לעומת המתלים הנוקשים והמטלטלים, כמקובל בקבוצה המקריבה את הנוחות של הנהג לטובת אחיזת כביש גבוהה.

אבל ה־i8 אינה מכונית ספורט שגרתית. את הקילומטרים הראשונים לנסיעה היא עושה על חשמל בלבד, כשהמנוע הקדמי מהמהם בחרישיות ומחשב הדרך מעניק עצות לנהיגה חסכונית. "האץ במתינות" מציעה לי המכונית, וזה הדבר האחרון שאפשר לצפות לו מב.מ.וו אדומה ומהירה. פיצול האישיות של ה־i8 נשלט בידי כפתור קטן בין המושבים, הבורר את מצבי הנהיגה. במצב אקו פרו, המכונית תהיה חסכונית ואטית, ותיתן לך יותר עצות מאשר אחות טיפת חלב חטטנית. מצב Comfort הוא מאוזן יותר, והופך את המכונית לצולחת מצטיינת של מרחקים ארוכים. במצב זה ה־i8 שקטה, נוחה, נעימה ומהירה, וכמעט אפשר היה להמליץ עליה כבת לוויה לחופשה, אלמלא תא המטען היה בגודל של קופסת נעליים.

המצב השלישי, ספורט, הוא המעניין ביותר. עם הלחיצה על הכפתור המפעיל אותו מכווננים המנועים למקסימום כוח ומנוע הבנזין נהפך גם רועש למדי. כל תאוצה מתחילה בהמיית המנוע החשמלי, שמזכירה חלליות בסרטי מדע בדיוני, ואז מצטרף מנוע הבנזין, שעם שלוש הבוכנות שלו מזכיר בעיקר אופנוע. אם התיאור הזה נשמע מופרך, אולי זה בגלל שגם הרמקולים של המכונית משמיעים אפקט קולי ומשתתפים ביצירת רעש המנוע.

המהירות, לעומת זאת, היא אמיתית לגמרי. ה־i8 משגרת את עצמה במהירות ובעוצמה, ולפני שתשימו לב היא תגיע למהירות תלת־ספרתית. בכבישים מפותלים אחיזת הכביש פנומנלית והיציבות אדירה, אבל הבלמים אינם חדים מספיק וההגה אמנם מדויק, אבל לא מתקשר (כלומר, מעביר מידע על מצב האחיזה), כפי שאנחנו רגילים מב.מ.וו.

מוזר לכתוב זאת, אך בעיקולים ה־i8 היא אחת המכוניות המאכזבות שב.מ.וו מציעה כיום. דגמים ספורטיביים חדשניים פחות, כמו ב.מ.וו M2 וגם מיני קופר, יציעו יותר הנאה לנהג חובב הפיתולים. בנהיגה כזו המכונית גם תוותר על היומרות להיות נקייה וחסכונית, ותגיע לצריכת דלק של כ־7 ק"מ לליטר. אולי ב.מ.וו רצתה לייצר מכונית ספורט ולצאת נקייה, או לפחות למזער את זיהום האוויר וצריכת הדלק, אך למעשה היא הותירה את הבחירה לנהג – לנהוג במכונית היברידית נקייה ומעט חלשה, או במכונית מהירה ובזבזנית.

הגדולה של ה־i8 היא לא כמכונית ספורט, אלא כמפגן של חדשנות טכנולוגית ועיצוב. חוויית הנסיעה בה מצוינת, כל עוד לא תצפו ממנה להתנהג כמכונית ספורט חדה ונשכנית. ואולי בכלל לא צריך לכנותה מכונית ספורט אלא גראנטורסימו, כלומר, מכונית שנועדה להציע נהיגה מהנה בנסיעות ארוכות ובכבישים מסוגים שונים. בזאת היא נפלאה, וחוויית הנהיגה בה משלבת הנאה ממכונית ומגאדג'ט. אחרי שנים רבות, ב.מ.וו הצליחה לייצר חפיץ נחשק ומיוחד הרבה יותר מכל אייפון. חבל רק שמחירו, 780 אלף שקל, מתאים למעטים.

השתתף בנסיעת המבחן: דדי קנדל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker