הבוס האמיתי ששולט בכם - מגזין TheMarker - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
שאלה של ניהול

הבוס האמיתי ששולט בכם

איך נבחין מתי רגש משרת אותנו ומתי הוא פוגע בנו. אם לא נבחין בכך, לא נוכל לנהל את עצמנו, ונמשיך להיות תחת שליטתו של הרגש. וכשהרגש מנהל אותנו, כל מי שמכיר אותנו היטב יכול לנצל זאת ולתמרן אותנו

תגובות

אני רוצה לשאול אתכם שאלה שעשויה להישמע לכם לא קשורה לניהול ואני מבקש שתעצרו ותנסו לענות עליה באמת. השאלה היא: "מה אתם מרגישים ברגע זה?".

הצלחתם? כמה קל היה לכם לענות לשאלה הזו? האם אתם מסוגלים לענות עליה בכל רגע במהלך יום העבודה? האם היא נראית לכם רלוונטית להצלחתכם כמנהלים?

מעטים המנהלים שמודעים למה שהם מרגישים, ומבחינתם תשומת לב לרגשות היא מפתח בהצלחתם. רוב המנהלים מייחסים חשיבות מועטה לרלוונטיות של רגשות לניהול. הם מתבוננים על ניהול בעיניים ענייניות ומעשיות – "כשיש משימה לעשות ותוצאות להשיג, לא משנה איך אני ואנשי מרגישים – עלינו לבצע את המשימה". הם נוטים להתעלם מהרגשות שלהם ושל אנשיהם. זו החמצה. לרגשות יש כוח עצום: הם מפעילים וגם מגבילים אותנו. למעשה – רגשות מנהלים אותנו. חלק ניכר מההצלחות וגם מהכישלונות הניהוליים שלנו נובע ממנועים רגשיים שמפעילים אותנו. הרבה מהתחומים שאנחנו נמנעים מלפעול בהם מקורם בחסמים רגשיים שמגבילים אותנו. רגש מנהל אותנו כאשר איננו מודעים לו. כשאנחנו מודעים לו, נפתחת בפנינו האפשרות לבחור אם לתת לו לנהל אותנו.

קל לראות שמנהלת שמרגישה כעס ולא מודעת לכך שהכעס מנהל אותה, עלולה לקבל החלטות שגויות, לפגוע באנשיה ולהזיק לאינטרסים שלה. פחות טריוויאלי לראות שגם מנהלת שמרגישה התלהבות, ולא מודעת לכך שההתלהבות מנהלת אותה, עלולה לקבל החלטות שגויות – כמו גיוס אנשים בלי לבדוק את התאמתם, רק כי בראיון הם עוררו בה התלהבות. קל לראות שמנהל שמרגיש מתח, ולא מודע לכך שהמתח מנהל אותו, עלול להלחיץ את עצמו ואת אנשיו ולבזבז משאבים חיוניים. פחות טריוויאלי לראות שגם מנהל שאוהב מי מאנשיו, ולא מודע לכך שהאהבה מנהלת אותו, עלול להתעלם מחסרונותיו וכשליו של העובד, להפלות אותו לטובה ואף להימנע מלפטר אותו כשהוא מזיק. כך רגש שאיננו מודעים לו מפעיל אותנו.

לפעמים רגשות גורמים לנו דווקא לא לפעול, אלא בולמים ומגבילים את התפתחותנו. כך מנהל שמרגיש פחד, ולא מודע לכך שהפחד מנהל אותו, נמנע מלהגיש מועמדות לתפקיד שהוא יכול לזכות בו, ומנהלת שמרגישה שעמום, ולא מודעת לכך שהשעמום מנהל אותה, מפסיקה להקשיב ולהתעניין ומחמיצה מידע חיוני. כך מנהלת שמרגישה שייכות נשארת באותו ארגון ותפקיד הרבה אחרי שהגיע זמנה לזוז לארגון מאתגר יותר, ומנהל שמרגיש ביטחון נצמד לאסטרטגיה העסקית שהצליחה לו אף שדרושה אסטרטגיה חדשה.

לא תמיד רגשות פוגעים בנו. במצבים רבים רגשות יכולים לשרת אותנו היטב – פחד יגרום לנו לנהל סיכונים ביסודיות, התלהבות תדחוף אותנו לביצועים יוצאי דופן, כעס יגרום לנו לפרק שותפות לא בריאה ושעמום ישלח אותנו לארגון מאתגר יותר. השאלה היא איך נבחין מתי רגש משרת אותנו ומתי הוא פוגע בנו. אם לא נבחין בכך, לא נוכל לנהל את עצמנו ונמשיך להיות תחת שליטתו של הרגש, הבוס שמנהל אותנו כשאנחנו לא שמים לב. וכשהרגש מנהל אותנו, כל מי שמכיר אותנו היטב יכול לתמרן אותנו.

כדי להבחין מתי רגש מנהל אותנו, עלינו לדעת מה אנחנו מרגישים. אם אני מרגיש כעס ולא מודע לכך, אני מאפשר לו לנהל אותי. לכן היכולת הבסיסית הנדרשת היא להיות מסוגלים לענות בכל רגע לשאלה "מה אני מרגיש?". זה נשמע פשוט, אבל רובנו לא מתורגלים בכך. רובנו יודעים לומר אם אנחנו מרגישים "טוב" או "לא טוב" ומסתפקים בכך. זהו רפרטואר דל של תשובות. חיוני שנדע להבחין מתי אנחנו מרגישים שעמום, התלהבות, ביטחון, שייכות, כעס, בושה, מתח, אהבה, פחד, מבוכה, אופטימיות. לכל אחד מאלה יש פוטנציאל להפעיל אותנו באופן שישרת אותנו או יפגע בנו.

בחנו את עצמכם: מתי לאחרונה הרגשתם אחד מהרגשות האלה? האם הוא דחף אתכם לפעולה מסוימת או בלם אתכם? האם ידעתם שהוא מנהל אתכם? האם היתה לכם אפשרות לבחור אם להיענות לרגש או לסרב לו?

אם לא הייתם מודעים לכך שהרגשתם אותו, השארתם את עצמכם נתונים לחסדיו, אפשרתם לו לקבוע איך תפעלו. בעת כתיבת המאמר הזה יצאתי לפגישה שבה הציעו לי הצעה עסקית. אחרי דיון ומשא ומתן היססתי, ואז שאלתי את עצמי מה אני מרגיש. התבוננתי בתפריט רגשות שהכנתי לעצמי, וזיהיתי שאני מרגיש אופטימיות, התלהבות, חשש ומבוכה. ההתלהבות דחפה אותי להסכים להצעה והחשש עצר אותי. ההכרה ברגשות אפשרה לי להתבונן עניינית על ההצעה, להתחשב בהמלצות של הרגשות, ולבחור. הסכמתי.

נסו זאת. בימים הקרובים, לפני שתקבלו החלטות, עצרו וענו לשאלה מה אתם מרגישים ולאן דוחפים אתכם הרגשות שאתם מרגישים. זה הכל. עצם ההכרה בכך שקיים רגש שמנסה לדחוף אתכם להחלטה מסוימת, תאפשר לכם להפוך את אותו רגש מבוס ליועץ ולבחור אם לקבל את עצתו. זה לא קל אבל זה שווה. מקבלים את הצעתי? חכו שנייה. לפני שאתם מחליטים, בחנו מה אתם מרגישים כעת ומה הרגש ממליץ לכם. עכשיו תבחרו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם