לא חותמים לפני שמתחברים - מגזין TheMarker - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
נדל"ן

לא חותמים לפני שמתחברים

שלושה שירותים דיגיטליים שמפחיתים את אי הוודאות סביב שוק השכירות, ומבטיחים שקט נפשי לבעלי הבתים ולשוכרים

2תגובות

פרופיל אישי לכל שוכר
Homeppl

אלכסנדר סידס למד ועבד במדינות שונות באירופה, והיה מתוסכל מכך שלא היה באפשרותו להעביר יחד אתו את המוניטין שלו כדייר מהימן מארץ לארץ. בעקבות זאת הוא הקים את Homeppl, שירות מקוון שיוצר עבור כל שוכר פרופיל דיגיטלי חכם המשקלל את כל הנתונים אודותיו. "זה ממש כמו פספורט, שמעניק לך גישה לכל מדינה והכל בלחיצת כפתור אחת", מסביר סידס. "אם את עוברת לארצות הברית או אירופה כיום, ההישגים שלך למעשה נמחקים. אבל את אדם מהימן, עבדת קשה כדי להגיע לאן שהגעת ויש לשער שאת גם שוכרת טובה – מכלול של הישגים אישיים שלא מתאפשר לך להציג, וכלים כגון לינקדאין או פרופיל הפייסבוק שלך לא מסייעים בכך. כאן אנחנו נכנסים לתמונה".

צילום מסך אפליקצי

הפספורט הדיגיטלי שיוצר Homeppl עבור המשתמש מושתת על עברו כשוכר. לשם כך יוצרים אנשי Homeppl קשר עם כל רשת השכירות בעברו של השוכר, לרבות מתווכים, שותפים ושכנים. כמו כן משוקללות בציון יכולותיו הפיננסיות של השוכר, המעידות אם ביכולתו לעמוד בתשלום שכר הדירה, ואם יש לו חובות, צווים מבית המשפט או עיקולים. לאחר אימות הנתונים מופק דירוג המעיד על מהימנותו של השוכר. הנתונים נשמרים והשוכר יכול לחשוף את כולם או את חלקם כרצונו בבואו לשכור דירה. "זו הפרסונה הדיגיטלית שלך", אומר סידס. "ממש כמו פרופיל בלינקדאין, רק קשור יותר לשוק הדיור וגם עמוק וחכם יותר. זה פרופיל אישי שהמשתמש אחראי על ניהולו. הוא מתעדכן כל הזמן ובאמצעותו ניתן לא רק לשכור דירה, אלא גם לפתוח חשבון בנק או לקבל הלוואה".

כדי לאפשר למחזיקים באותו פספורט דיגיטלי לעשות בו שימוש שלא רק על מנת לשכור דירה, חתמו אנשי המיזם על בחינת שיתוף פעולה עם בנק ברקליס הבריטי, ובמקביל החלו למכור את השירות לחברות נכסים, אחת מהן מונה מעל 600 אלף שוכרים בשנה.

השירות של Homeppl שהושק בבריטניה בספטמבר האחרון וזכה להצלחה, פונה לפי שעה לשוק השכירות באירופה, ומכוון לפתור את הבעיות שייחודיות לו. "בעוד שבשוק השכירות הישראלי מי שזוכה בדירה הוא הראשון שהגיע לראות אותה או מי שמוכן לקבל עליו יותר עלויות, ברוב המדינות ב־OECD ישנה ביורוקרטיה", אומר סידס. "צריך להראות שאתה שוכר מהימן, והמהימנות נמדדת לרוב על סמך בדיקות פיננסיות. בצפון אמריקה ההחלטה לרוב מתקבלת באמצעות היסטוריית האשראי, שמעידה אם האדם כשיר למתן הלוואה ומה מידת הסיכון שלו בתור לווה במוסד פיננסי. על פי זה מתקבלות גם החלטות בתחום הדיור, אף שבמקור הן נוצרו על מנת לדעת אם אני ראוי לאשראי, וזהו הליך לא נכון".

במדינות כגון בריטניה, צרפת וגרמניה עורכים בדיקות מקיפות יותר, שנועדו לבדוק לא רק את כושר התשלום של המועמד אלא גם את הרקורד שלו בתור שוכר, אלא שזוהי בדיקה ידנית ומסורבלת. "בדיקה כזו בבריטניה אורכת בממוצע שלושה שבועות", מסביר סידס. "אנחנו מציעים תמונה מקיפה ומהימנה יותר על השוכר, שמתבצעת בזריזות ובקלות, ובכך אנחנו מקלים על כל האקוסיסטם".

 

חוזה בלי דרמה
iAgree

אחת הבעיות השכיחות בשכירת דירה מתעוררת כבר בעת החתימה על החוזה בין השוכר למשכיר. פערי הציפיות והאינטרסים הסותרים של שני הצדדים להסכם יוצרים לא פעם מטענים שעלולים להעכיר את היחסים בין הצדדים בהמשך. הפתרון שמציעה iAgree, ושהשקתו מתוכננת לחודשים הקרובים, אמור לנטרל את המעמד הטעון הזה באמצעות העברת האינטראקציה כולה למרחב הדיגיטלי.

"יחסי שוכר־משכיר הם הבעיה העיקרית כיום בשכירות", אומר עופר פעילן, יזם ומייסד iAgree (יחד עם תומר רייס). "רוב בעלי הדירות לא עוסקים בנדל"ן – הם קנו נכס כי התאפשר להם, הכניסו אדם זר על סמך תחושות בטן ורוצים שקט וביטחון. השוכרים, מצדם, רוצים חוזה ידידותי ותנאים טובים ככל האפשר. אנחנו מעוניינים לאפשר את השקט למשכירים ומצד שני לספק לשוכרים מידע, חוזים טובים, עלויות פחותות, כל מה שיכול להגן עליהם. בשירות שנציע, כל האינטראקציה תתרחש באתר, לרבות החתימה על חוזה השכירות, העברת התשלומים והביטחונות".

בדומה ל־Homeppl, גם ב־iAgree מכינים עבור כל שוכר דו"ח שמשקלל את אמינותו של הצד השני לאורך השנים. "הדו"ח יכלול מידע כמו היכולת הפיננסית של השוכר, חובות שיש או אין לו, צ'קים שחזרו, תיקים בבית משפט וכדומה, וכן חוות דעת של בעלי דירות קודמים. כל המידע הזה ישוקלל לכדי דירוג היסטורי".

המידע הזה מיטיב עם שני הצדדים, טוען פעילן. "אם שכרתי דירה במשך חמש שנים ובעלי הדירה חשבו שאני שוכר טוב, הם ידרגו אותי בדירוג שהוא שווה ערך להמלצות מהעבודה. המשכיר, מצדו, רואה שאני אמין ויכול לקבל החלטה מושכלת. האמון והשקיפות שנוצרת עשויים להוביל למשא ומתן יעיל יותר, לחוזה ידידותי יותר ולעתים גם לירידה בתשלומים כגון ביטחונות, שהם עול על השוכרים". IAgree גם מציעה חוזה מודולרי שהוכן בשיתוף משרד עורכי דין ולטענת יזמיה ידידותי יותר ומבהיר למה אחראי כל צד במסגרת ההסכם. "אנחנו מכירים את הכאבים משני הצדדים, ולכן מציעים התקשרות שבה שניהם יוצאים מחוזקים", אומר פעילן. "בשלב הבא אנחנו מתכוונים להיכנס לנושא התחזוקה השוטפת; ברגע שיש נזילה מתחת לכיור, למשל, השוכר יכול לצלם ולשלוח למשכיר, והוא מקבל את התמונה יחד עם לינק לחמישה בעלי המקצוע הטובים ביותר באזור, ויכול בשני קליקים להזמין אותם וגם לשלם".

 

להעצים את השוכרים
The Renter

המיזם The Renter, שיושק בקיץ הקרוב, שואף לחזק את אוכלוסיית השוכרים, לצייד אותם במידע ולשפר את העמדה שלהם בעת המשא ומתן עם המשכיר. "אנחנו רוצים לתת לשוכר ידע וכלים כדי להעצים את התודעה שלו", מסביר אוהד מזרחי, שייסד את המיזם יחד עם רן יפרח ואביעד לוי. "ברגע שכשוכרים נדע להתנהל בשוק השכירות גם נדע להשיג תוצאות טובות יותר ולצבור כוח כיחידים וכקבוצה".

איתי אילוז

העבודה על The Renter החלה לפני כשנתיים, אז יצר יפרח מחירון של דירות מושכרות ברחובות, תחת השם Fairent. "ההד היה חזק", נזכר יפרח. "שיווקנו אותו דרך הרשתות החברתיות וצברנו משתמשים ופידבק מעולה, משוכרים ומשכירים גם יחד. ראינו שיש לזה לגיטימציה ושהשיטה הזו, שמסדירה את השוק, למעשה יכולה לעבוד בכל עיר". The Renter, הרחבה של אותו רעיון שעמד מאחורי Fairnet, יופעל תחילה בבאר שבע ובראשון לציון, והכוונה היא להתרחב לערים נוספות בהמשך. "כך, לפני שאנשים ישכרו דירה הם יוכלו לדעת מה המחירים הרלוונטיים וכמה משלמים השכנים מסביב, ולזכות בחוזה הוגן", אומר מזרחי. "לצד זאת נעלה לאתר מאמרים, כתבות ומידע, שחסר כיום לשוכר במפגש עם המשכיר: מה צריך ולא צריך להיות בחוזה, נושא הערבויות, מהו המדד, מה נהוג לגבי העלאות שכר דירה. נחלוק מתוך הניסיון שצברנו וניתן מענה לפניות של שוכרים".

מזרחי ויפרח בטוחים שהשירות שהם מציעים יאפשר בהמשך לשוכרים להתחזק כקבוצה ולייצר חזית משותפת מול המשכירים. "כיום אנשים לא מודעים לכוח שלהם כצרכנים מאוחדים", טוען מזרחי. "אבל בעוד חמש שנים שוק השכירות יהיה שונה: לשוכר יהיו יותר כלים להשיג את שלו במשא ומתן. וככל שיותר ויותר אנשים יצטרפו לפלטפורמה שלנו כדי לחפש את המחיר ההגון עבורם, השלב הבא והטבעי הוא שאנשים יתחילו להתאגד דרך האתר ולשפר את התנאים שלהם כקבוצה. לבעלי דירות יש אמנם כסף ונכסים, אבל אנחנו הרוב המשמעותי, שהבין שאי אפשר לרכוש דירה בלי להשתעבד לבנקים ויוצאים להילחם על שכירות הוגנת ומציאות הוגנת בישראל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם