תחבורה שיתופית

התל אביבים ייפרדו מהפרייבט

בסוף השנה תשיק עיריית תל אביב מערך לשיתוף מכוניות, במטרה לצמצם את השימוש ברכב פרטי שאותו מגדיר ראש העירייה כ"אגואיסטי". האמצעי: הקצאת מאות מקומות חניה בעיר למיזם, על חשבון חניות כחול לבן

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מצוקת הפקקים במטרופולינים הצפופים אינה ייחודית לערי ישראל, ובעולם המערבי מנסים להתמודד איתה באמצעות פתרונות שונים מתחום התחבורה ה"חכמה". הגדרה זו מרמזת על "טיפשותו" של מערך התחבורה הנפוץ עדיין בעולם בכלל ובארץ בפרט, שמבוסס על נחילי מכוניות פרטיות שרובן נושאות את נהגיהן בלבד.

פתרון בולט שנפוץ באירופה בשנים האחרונות ומגיע כעת לישראל הוא מערך עירוני לשיתוף מכוניות. בסתיו הבא תשיק עיריית תל אביב את מיזם "אוטו־תל", שבמסגרתו יפוזרו ברחבי העיר 260 מכוניות מיני, שאותן יוכלו להשכיר לטווח קצר מנויים רשומים מראש.

חולדאי באוטותל. "כל רכב שיתופי יוריד כארבע מכוניות פרטיות מהכביש" צילום: עופר וקנין

המטרה המוצהרת של המערך היא הפחתת הצורך בשימוש ברכב הפרטי בעיר. ואמנם, הגזרים שתציע העירייה למשתמשים בשירות החדש – הם מקלות עבור בעלי המכוניות הפרטיות שמתגוררים בתל אביב או עובדים בה. העירייה תעמיד לרשות המערך 520 מקומות חניה שמורים ברחבי תל אביב – שני מקומות לכל כלי רכב שיתופי. לכלי רכב אלה תותר החניה גם בקטעי רחוב שהיו שמורים עד כה לתושבי האזור בלבד. כמו בתוכנית לרישות גוש דן בנתיבים ייעודיים לתחבורה הציבורית, הכוונה היא לבצע חלוקה מחודשת של משאב התשתיות העירוניות, תוך דחיקת הרכב הפרטי החוצה.

בנוסף למאות החניות השמורות, ניתן יהיה לחנות ולאסוף את המכונית בכל מקום חניה מוסדר אחר (כחול־לבן) בעיר. לפי זכיינית ההפעלה של הפרויקט, חברת קאר טו גו מקבוצת שגריר, השילוב בין שתי שיטות החניה של המערך השיתופי הוא הראשון מסוגו בעולם.

תעריף ההשכרה עדיין לא נקבע, אבל הוא מתוכנן להיות זול ב־30%־40% מנסיעה מקבילה במונית, ולמצב את השירות בין מונית לאוטובוס, כשנלקח בחשבון שהנהג עשוי "לבזבז" כמה דקות על מציאת חניה. על דמי המנוי החודשיים של כ־50 שקל יתווספו תעריפי השכרה שיחושבו לפי דקה, ויהיו אחידים בכל שעות היממה וימי השבוע. לכן, השירות ישתלם רק למשתמשים קבועים. בשלב ראשון הפרויקט צפוי לפנות בעיקר לקהל המתניידים במוניות, שיוכלו להפחית את העלויות, אבל יצטרכו לחפש חניה פנויה.

באמצעות אפליקציה ייעודית לסמארטפון, המשתמש יוכל לאתר את כלי הרכב הזמינים הקרובים ביותר למיקומו – בתחנות הקבועות וגם ביתר החניות הציבוריות. הכניסה למכונית תתבצע ללא מפתח, באמצעות כרטיס חכם שיחולק לכל משתמש. מנעולי הדלתות של המכונית ייפתחו עם תחילת ההשכרה, שתאושר דרך האפליקציה או בשיחת טלפון למוקד, ותהיה גם אפשרות לשריין השכרה מראש.

המערך ממומן בתקציב עירוני של כ־100 מיליון שקל למשך עשור, הכולל את רכישת כלי הרכב, תפעול המערך ותחזוקתו. כ־80 חניות ראשונות יסומנו בחודש וחצי הקרוב, לקראת פיילוט שייערך במארס עם 40 מכוניות ו־500 נסיינים.

בעירייה נערכים למחאות מצד תושבים שיזעקו על אובדן החניות הנדירות מלכתחילה לרכביהם. ואולם, ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, טען בחודש שעבר באירוע הצגת המערך: "נגמר עידן המכונית הפרטית. אין בכביש מקום לכלי האגואיסטי הזה, והפתרון הוא רק במערכות תחבורה ציבורית ושיתופיות". חולדאי מעריך, על סמך מערכים דומים בעולם, שכל רכב שיתופי יוריד כארבע מכוניות פרטיות מהכביש. "בישראל הפרויקט הזה חשוב שבעתיים, שכן בכ־20% מהימים, ימי שבת וחג, אין תחבורה ציבורית", אמר חולדאי.

המערך יתבסס על צי של מכוניות יונדאי i10 הקטנות, שזכו במכרז העירייה באוקטובר האחרון. הגרסה שנבחרה מצוידת במנוע בנפח 1.0 ליטר ובתיבת הילוכים אוטומטית. בהמשך תבחן העירייה הוספה של מכוניות גדולות יותר, לשימוש משפחות.

בשלב זה, יתאפשר לסיים את ההשכרה בתחומי תל אביב בלבד. חולדאי מתח ביקורת על משרדי התחבורה והאוצר, שלטענתו מסרבים לראות במערך פרויקט חשוב, להשתתף בו ולסייע להרחיבו לכל גוש דן. עם זאת, בעיריית תל אביב כבר התחילו במגעים עם הרשויות המקומיות השכנות, לרבות רמת גן וגבעתיים, על הרחבת המיזם לגבולותיהן, כפי שנעשה בפרויקט האופניים, תל־אופן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker