נסיעת מבחן |

הכתבה שהשרים לא יפספסו: באיזו מכונית כדאי להם לבחור?

ניסאן מקסימה או סקודה סופרב: אחת מהן תהיה המכונית שתסיע את שרי ישראל. התיישבנו במושב האחורי כדי להתרשם מרכות הריפוד ולהסתכל על העולם מנקודת מבט מיניסטריאלית. מגזין TheMarker

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

למינהל הרכב הממשלתי יש צי של יותר מ־3,500 מכוניות בבעלותו (לא כולל מכוניות בליסינג), אבל רק פחות מ־1% מהן ממש מעניין – מכוניות השרים. הממשלה אמנם גדלה מקדנציה לקדנציה, אך הגידול לא מסביר את התחרות העזה של יבואני הרכב על המכרז. לדוגמה, בסיבוב הקודם של המכרז, ב־2012, דלק מוטורס, יבואנית ב.מ.וו, העניקה למדינה הנחה של כ־48% על רכישת ב.מ.וו 528i, אחד הדגמים שזכה בסופו של דבר במכרז.

מי מהן מתאימה יותר לשרים וגם לכם?צילום: אייל טואג

כמובן שמה שקוסם ליבואנים הוא לא הכמות (לכל היותר 30 מכוניות) אלא היוקרה הנלווית. וולוו, שמעולם לא הצליחה להתחרות במותגי היוקרה הגרמניים באירופה, נהפכה בישראל למותג היוקרה הנמכר ביותר עד שנות ה־90, במקביל להיותה מכונית השרים. בעידן צנוע יותר, שבו רכישת מרצדס נחשבה למוגזמת ומנקרת עיניים, העניקו השרים אצטלה של ממלכתיות וכבוד למכוניות הרבועות של וולוו, שנתפשו כיוקרתיות אך לגיטימיות. אלא שבחלוף השנים וולוו איבדה את מעמדה בשוק המקומי, וגם את חיבתם של השרים.

במכרז ההוא ב־2012, לצד דלק מוטורס, שניסתה להפוך את ב.מ.וו למותג מהוגן יותר, זכתה סיטרואן C5, מכונית מנהלים צרפתית נוחה, אך לא יוקרתית מאוד. המכרז נכשל כי השרים לא רצו את הב.מ.וו הראוותנית (למעט יעקב ליצמן מיהדות התורה), והעדיפו להתרחק מהסיטרואן העממית. הפתרון של מינהל הרכב היה לשכור מכוניות, וכן, זה היה פתרון בזבזני במיוחד עבור הקופה הציבורית.

ב־2016 התפרסם מכרז נוסף, והפעם הדרישות היו למכוניות צנועות יותר (מחיר מחירון מרבי של 250 אלף שקל), אך גם גדולות ומרווחות, עם בסיס גלגלים (נתון המעיד על אורך תא הנוסעים) של 270 ס"מ. צ'מפיון מוטורס, יבואנית סקודה, זכתה עם הגרסה המאובזרת ביותר של מכונית המנהלים סופרב, וקרסו, יבואנית ניסאן, זכתה עם שני דגמים המיובאים מארצות הברית – אלטימה ומקסימה. המכוניות האלה הן נציגות חדשות בשוק היוקרה־מנהלים, או במילים אחרות – הן מכוניות נובורישיות.

כדי להכריע בשאלה מי מהן מתאימה יותר לשרים וגם לכם, יצאנו למבחן השוואתי.

האלטימה, שמחירה לצרכן 165 אלף שקל, נותרה בסוכנות. זו מכונית קטנה וחלשה יחסית. היא מאובזרת פחות משתי המתחרות, ואין טעם שתתמודד במבחן שבו אינה יכולה לנצח. בנוסף, כבר למדנו על היחס של השרים למכוניות צנועות יחסית, ואנחנו מעריכים שסיכוייה להיבחר מעטים. הקרב האמיתי, אם כן, הוא בין ניסאן מקסימה לבין סקודה סופרב.

עוד לפני המבחן שלנו - 7 שרים כבר בחרו: 5 שרים בחרו בסקודה - מירי רגב, אריה דרעי, צחי הנגבי, יריב לוין ויעקב ליצמן. 2 בחרו בניסאן מקסימה - משה כחלון ויובל שטייניץ.

עושים במכונית הכל - חוץ מלנהוג

לפני הכל, מה השרים בכלל רוצים? מכוניות השרים נוסעות המון, כ־40 אלף ק"מ בשנה בממוצע, לעומת כ־14 אלף ק"מ למכונית פרטית, והשרים עושים במכונית הכל – חוץ מלנהוג. לרוב אחראים לנהיגה שני נהגים מקצועיים – אחד לימי השבוע ואחד לסוף השבוע. בינתיים, במושב האחורי, השר אוכל, מתגלח, מנהל המון שיחות טלפון, ישן וגם עורך פגישות. עבודה עם לפטופ או טאבלט מקובלת פחות, ומרבית התקשורת נעשית בשיחות ובמסרונים. תא המטען עמוס בכל מה שהשר זקוק לו בדרכים – כולל כלי רחצה ובגדים להחלפה.

סקודה סופרב - מבט מבפניםצילום: אייל טואג

לוח הזמנים של השרים צפוף. יום ראשון מוקדש לישיבת הממשלה, ביום שני הם ממלאים את תפקידם כחברי כנסת ונמצאים במשכן שעות ארוכות. יום שלישי מוקדש, לרוב, לסיורים ארוכים צפונה ודרומה, וברביעי השרים מבלים שוב בכנסת. לבסוף, ביום חמישי, השרים שוהים בשלוחות התל אביביות של משרדיהם ומקדישים זמן לשיחות פוליטיות עם פעילי מפלגה. בערבים מפליגות מכוניות השרים לאירועים של תומכים ופעילים.

הצרכים הפונקציונליים של השרים הם מכונית גדולה, מרווחת ונוחה, אבל חשובים להם גם המראה המרשים, מנוע חזק ושליטה על המזגן מאחור. אחרי שליקטנו את כל הידע הזה, יצאנו לדרך, והתיישבנו במושב האחורי.

סקודה סופרב

המחיר הנמוך יחסית של הסקודה סופרב הפך אותה לאחת המכוניות הנמכרות בישראל, אבל היעדר האקסקלוסיביות אינו הבעיה הגדולה ביותר שלה. הבעיה היא שגם לחברי הכנסת יש כזו. אמנם שלהם מאובזרת פחות וחלשה יותר, אבל היא נראית אותו דבר והרי לא יעלה על הדעת ששר בכיר ישתמש באותה מכונית כמו אורן חזן.

וחבל, כי הסופרב היא מכונית מצוינת. גרסת השרים היא ברמת אבזור הכוללת ריפודי עור, כיוונון חשמלי למושבים וגג שקוף. מאחור זו מכונית מרווחת, עם אפשרות לשלוט על המיזוג. יתרונות נוספים הם תא מטען עצום, עם פתח רחב ונוח, וכן העיצוב המאופק והמכובד. המנוע, 2.0 ליטר עם מגדש טורבו, מספק 220 כ"ס ומאפשר תאוצות מהירות וביצועים טובים. אולם, הסופרב אינה מכונית יוקרה של ממש, אלא משפחתית גדולה. אפשר להבחין בכך בעיצוב הפנים התכליתי והפלסטיקי בחלקו, ובעיקר בנוחות הבינונית וברעש החודר לתא הנוסעים מאחור. זוהי הפשרה שעל השרים לעשות בעקבות המכרז הצנוע יחסית.

ניסאן מקסימה - מבט מבפניםצילום: אייל טואג

אם תסכימו להסתפק במנוע חלש יותר ובפחות אבזור בתא הנוסעים, תוכלו לרכוש סקודה סופרב במחיר נמוך משמעותית של 167 אלף שקל.

ניסאן מקסימה

המקסימה, המכונית הגדולה ביותר של ניסאן בארצות הברית (ובארץ), שונה לגמרי. גודלה אמנם דומה, אך בעוד הסופרב פונה לאירופאים מהוגנים, המקסימה מוגדרת כ"סדאן ספורטיבית" ופונה לאמריקאים חובבי ריגושים, עם עיצוב השואב השראה ממכונית הספורט ניסאן GT-R. יש מי שיאהב עיצוב כזה, אך לטעמנו הוא מתאים פחות למכונית שרד. בפנים, איכות החומרים טובה והתחושה יוקרתית, אך המרווח מאחור נופל מזה של הסופרב. עם זאת, דווקא המושב מאחור נוח ותומך יותר מאשר בסופרב וגם הנוחות בעיר עדיפה, כמו גם בידוד הרעשים. גם למקסימה פתחי מיזוג מאחור, אך ללא שליטה עצמאית. תא המטען גדול, אך הגישה אליו לא נוחה.

היומרות הספורטיביות של המקסימה ניכרות במנוע הגדול והחזק – נפחו 3.5 ליטר והוא מפיק 300 כ"ס, ההופכים את המקסימה למהירה מאוד. הגרגור העמוק של המנוע מגביר את הרצון ללחוץ על הדוושה ועלול לייצר היתקלויות מביכות עם משטרת התנועה.

סוף הדרך

בימים שבהם נראה שהפוליטיקאים איבדו את הבושה ואת הבלמים, דווקא המכוניות שנבחרו עבורם צנועות והגיוניות. סקודה סופרב וניסאן מקסימה הן מכוניות טובות ומרווחות, אך לא יוקרתיות ולא מנקרות עיניים. הבחירה בין החלופות היתה קשה. המקסימה נוחה ומיוחדת יותר, אך מרווחת פחות מאחור, ואילו הסופרב מאובזרת ומכובדת, אבל לא מובדלת מספיק מהגרסאות הזולות יותר שלה.

לטעמנו, המתאימה ביותר לשרים היא סקודה סופרב. השילוב של מראה מכובד ומרווח פנומונלי הופכים אותה לשימושית ויעילה, ואת מושבה האחורי ללשכה ניידת שממנה אפשר לנהל את המשרד ואת המפלגה.

אם אינכם שרים, מוטב שתבחרו בגרסה זולה יותר של הסופרב, המציעה תמורה טובה לכסף. במחיר של כ־240 אלף שקל, המקסימה תיתן תמורה טובה יותר לנהג הפרטי, שייהנה מהביצועים העדיפים והצליל הספורטיבי של המנוע (הגם שהתנהגות הכביש שלה רחוקה מזו של מכונית ספורט), מהנוחות הטובה ומהתחושה היוקרתית יותר בתא הנוסעים.

נהגי המבחן: יואל שורץ ודניאל שמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker