כלכלת ייעוד מגזין TheMarker |

ערכים למען רווחים

לייעוד של חברה יש את הכוח לעורר השראה בעובדים, להגביר את נאמנות הלקוחות ולסייע לעסקים להתוות מסלול לצמיחה משמעותית

דב סיידמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דב סיידמן

הגלובליזציה והטכנולוגיה מטלטלות עסקים ותעשיות שהצליחו לצמוח בקצב מהיר במשך עשורים. אנחנו חיים בעולם שבו ציוץ בטוויטר של עובד זוטר יכול להשפיע על החברה כולה. שיחות לא נשארות פרטיות. הציפייה הגוברת לשקיפות, יחד עם הדלפות ופריצות, חושפות בפני הציבור את התהליכים הפנימיים של התאגידים החזקים בעולם, ואת העמדות של האנשים שמנהלים אותם.

כל אלה מחייבים ארגונים לבנות בסיס בטוח, לטפח קשרים ולפתח נתיב לצמיחה עם תחושה עמוקה של מטרה משותפת, והבנה של הסיבות לקיומה של החברה.

אנחנו שומעים ממנכ"לים על החשיבות המכרעת של תחושת הייעוד הארגוני. זוהי ״כלכלת ייעוד״. לייעוד של חברה יש את הכוח לעורר השראה בעובדים, להגביר את נאמנות הלקוחות ולסייע לעסקים להתוות מסלול לצמיחה משמעותית. עסקים ומנהיגיהם צריכים להשקיע מחשבה בייעוד של החברה שלהם, ובמשמעותו עבור העובדים.

דו״ח משותף של LRN וחברת הייעוץ PwC שפורסם לאחרונה בחן שיחות עם 275 מנכ״לים, וחשף את הפוטנציאל האדיר של הייעוד כאמצעי להגברת סיכויי הצמיחה ופיתוח התרבות הארגונית של חברות. הוא גם גילה כמה מכשולים שעלולים לחבל ביכולות החברה לנצל את מלוא היתרונות שטמונים בייעוד משותף.

כ־63% מהמנהלים הבכירים שהשתתפו בסקר אמרו שלייעוד של החברה שלהם היתה תרומה חיובית לצמיחה בהכנסות; 83% מהמנכ״לים הביעו ביטחון בכך שהייעוד סייע לתהליך קבלת ההחלטות העסקיות; 96% מתוכם ציינו שאימוץ ערכים על ידי העובדים עשוי להשפיע על התנהגותם באופן קריטי להצלחת החברה. יותר ממחצית מהמנכ״לים הודו כי לחצים בטווח הקצר היוו מכשול משמעותי בניסיון להתבסס על הייעוד כאמצעי שמדריך את האסטרטגיה והתרבות שלהם, ו־67% מהמנכ״לים חשו שהחברות שלהם לא יודעות כיצד ליישם את המטרה והערכים שלהן במסגרת תהליך קבלת ההחלטות ויישומן. יתרה מכך, רק 21% מהמנכ״לים שהשתתפו הסכימו עם הקביעה שלייעוד יש תפקיד מרכזי בהנחיית החברה שלהם בעת משבר.

ייתכן שהמנכ״לים הללו צריכים להיעזר בניסיון שצברה ג׳נרל אלקטריק. במשבר הכלכלי של 2008, החברה התמודדה עם משבר קיומי. GE Capital, הזרוע הפיננסית של ג׳נרל אלקטריק, היתה אחראית לכמעט מחצית מהכנסותיה של החברה כולה, כאשר בנק ההשקעות ליהמן ברדרס קרס. כששוק האשראי החל לקפוא, המנכ״ל ג׳פרי אימלט החל לחשוש שהמצב הכלכלי יאלץ אותו לסגור מפעלים. זה היה הרגע שבו אימלט פנה אל הייעוד של החברה שלו, והבין שהחברה שהביאה חשמל ואור לעולם, היא לא בהכרח גם חברת שירותים פיננסיים. ג׳נרל אלקטריק החליטה שהגיע הזמן לשינוי, מכרה את כל עסקי כרטיסי האשראי הצרכניים שלה, ונפרדה מהשקעות נדל״ן בסך מיליארדי דולרים. עד 2018, השירותים הפיננסיים צפויים להוות פחות מ־10% מכלל הכנסותיה של החברה. השאר אמורים להגיע מייצור אנרגיה, תעופה וציוד רפואי. החברה רשמה התקדמות משמעותית בדרכה הביתה, אל השורשים התעשייתיים שלה; השוק, מצדו, הביע אמון במאמציה – ובחמש השנים האחרונות המניות של ג׳נרל אלקטריק עלו בכ־76%.

גם חברת המכוניות פורד הבינה את החשיבות של ייעוד. מיד עם היווסדה, כאשר דגם T של הנרי פורד ירד לראשונה מקו הייצור ב־1908, השאיפה שלו לא היתה רק לייצר מכונית הכי מהר שאפשר, אלא לבנות כלי רכב שמרבית הצרכנים יוכלו להרשות לעצמם לרכוש. החברה שלו רצתה לשנות את האופן שבו העולם נע. פורד עזר לבסס את אימפריית הרכב של אמריקה, וכאשר תעשיית הרכב התפתחה, ענקית הרכב הצליחה להמשיך ולאחוז בייעוד שלה. ״אנחנו חברה עם נשמה״, אמר מארק פילדס, מנכ״ל פורד. ״זה משהו שאנשים, במיוחד צעירים, באמת מעריכים. הם רוצים לעבוד בחברה שיש לה מטרה, שיש לה ייעוד״.

ייעוד הוא תכונה אנושית ייחודית. המכונות נהפכות חכמות יותר, אבל אנשים יכולים לעבוד עם ייעוד. הטמעת הייעוד בכל החלטה שהחברה שלך מקבלת אינה משימה קלה. היא דורשת מחויבות עמוקה. כפי שמבהיר המחקר, חברות אשר מחויבות לשלב את הייעוד בתרבות הארגונית ובאסטרטגיות שלהן, צפויות לזכות באמונם של העובדים ושל בעלי העניין. זהו הדלק שמניע את היכולת של חברה לרשום ביצועים טובים ומעניק את העמידות החיונית בכלכלה של ימינו.

הכותב הוא מומחה לתרבות ארגונית אתית ומחבר הספר: "איך זה הכל" (הוצאת מטר)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker