נסיעת מבחןמגזין TheMarker |

טיסת מבחן

אלפא רומיאו 4C היא מכונית לא נוחה ולא מפנקת, אבל יופייה הקלאסי וחדוות הנהיגה שהיא מספקת מכפרים כמעט על הכל

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

המדור הזה משתדל לסקר מכוניות מעניינות, שהן בדרך כלל גם יקרות, אבל מקומן של מכוניות חלום, כמו פרארי, אסטון מרטין או למבורגיני - נפקד ממנו. אלה מכוניות שכמעט בלתי אפשרי לקבל למבחן בישראל, ואם מתאפשר – אז רק בתנאים שקשה להסכים להם, למשל שנציג היבואן יצטרף לנסיעות המבחן. הפעם, בסיוע של בעל מכונית, הצלחנו לנהוג באחת מ־14 מכוניות כאלה הנוסעות בכבישי הארץ.

על המכונית הזאת חלמתי לפני שפגשתי אותה, אבל מה יקרה למושא התשוקה שלי אחרי שניפגש? קוראים לה אלפא רומיאו 4C. נכון, אלפא היא כבר מזמן לא יצרנית של מכוניות מהסוג הזה. הדגמים שלה בשנים האחרונות לא היו אלא דגמים של פיאט בעטיפה יפה או מיוחדת יותר, עם ארומה ספורטיבית קלה. המנוע של 4C נלקח מאחד הדגמים האלה – הג'ולייטה. שם איטלקי יפה למכונית די פושרת. זהו מנוע בנזין בנפח 1,750 סמ"ק, המפיק 240 כ"ס בסיוע מגדש טורבו נמרץ. אבל המכונית שאליה הוא הועבר שונה לגמרי מהג'ולייטה.

ה־4C היא מכונית ספורט קלת־משקל עם הנעה אחורית ומנוע מרכזי. לגבי מרבית המכוניות שנמכרות בישראל ובעולם לא צריך לציין איפה נמצא המנוע – הוא לפנים, בין תא הנוסעים לחזית ומעל הגלגלים הקדמיים; אבל באלפא הוא ממוקם מאחורי המושבים (יש רק שניים כאלה), ובין שני הצירים. כלומר, בין הגלגלים הקדמיים לבין האחוריים. זהו מיקום גרוע מאוד בכל הנוגע למרווח עבור הנוסעים, ולכן לא תמצאו כזה בשום מכונית משפחתית, אבל בכל הנוגע לחלוקת משקל – מנוע מרכזי הוא אידיאלי. לכן תמצאו אותו במכוניות מרוץ רבות, מפורמולה 1 ומטה, וגם במכוניות ספורט חזקות מאוד של פרארי, למבורגיני ומקלארן, בין היתר.

לכל המכוניות האלה יש 500 כוחות סוס לפחות, ולמנוע הצנוע והקטן של האלפא יש פחות מחצי מזה. הפתרון של החברה היה להוריד משקל. מסביב למנוע נבנתה שלדה ומרכב עשויים סיבי פחמן – חומר קל וחזק. בזכותו ובזכות אמצעים נוספים לחיסכון במשקל, ה־4C היא מכונית קלילה – 895 ק"ג בלבד. לשם השוואה, זה פחות מיונדאי i10 הקטנטנה, ושם ההספק הוא 87 כ"ס בלבד.

צילום: אייל טואג

אני מכיר את כל הפרטים הטכניים של ה־4C, אבל שום דבר לא יכול היה להכין אותי למפגש עם המכונית. היא קטנה ונמוכה, עם רעש מנוע שנשמע למרחק, והיא יפהפיה. הפרופורציות שלה מדויקות והחזית בסגנון רטרו נאה. יש מעט מכוניות שייחשבו יפות גם בעוד 20 או 30 שנה, וה־4C היא אחת מהן. אבל צריך להדגיש – הרושם שהיא יוצרת דומה לזה של יצירה אדריכלית קטנה וצנועה. היא לא מונומנט מוטורי רב־רושם כמו המכוניות הדרמטיות למראה של למבורגיני ופרארי.

אחרי שראשי הסתחרר מהעיצוב החיצוני, תא הנוסעים החזיר אותי לקרקע, פשוטו כמשמעו. ה־4C נמוכה מאוד ולתא הנוסעים צריך ממש לצנוח, תוך תמרון של מתעמלי יוגה, עד לנחיתה בתוך המושב העוטף את הנהג בסגנון מושבי מרוצים. מוטב שלא להכביר מילים על לוח המחוונים המטופש. זהו מעין גיבוב של פלסטיק זול, כפתורים וחלקים מהג'ולייטה ומסך דיגיטלי שנראה כמו לוח הפיקוד בשלט של מזגן. על כל אלה מפצה הגה קטנטן וספורטיבי, וכמובן – רעש מנוע מצוין. הרעש אינו הגרגור העמוק של מנוע מרובה צילינדרים, אלא צווחה דקה יותר, מלווה בנשיפות של מגדש הטורבו. אבל זה נשמע נפלא ומתנגן בסטריאו ממש מאחורי ראשו של הנהג. התחושה נהדרת בתחילה, אך יש להודות שלאורך זמן הבילוי בסביבה רועשת כל כך עלול להיות לא נעים ואף מעצבן.

צילום: אייל טואג

הנהיגה שלנו ב־4C היתה קצרה ולא ממצה, לכן לא נוכל לקרוא לה מבחן דרכים. רובה התרחשה במנחת מטוסים סגור. שם אפשר היה לבחון את המגבלות של האלפא הקטנה והמהירה ואת ההתנהגות שלה במצבי קיצון, אך לא בחנו אותה לעומק בכבישים וברחובות. בעל המכונית מספר כי בעיר היא לא תענוג גדול – רעש המנוע הופך למרגיז ומונע שיחה (יש מערכת קול במכונית, אך היא מיותרת לחלוטין) – והנוחות שלה היא במקרה הטוב נסבלת.

אבל מסלול סגור (או מנחת מטוסים, שהוא הדבר הקרוב ביותר לכך שיש בישראל) הוא בית הגידול הטבעי למכונית שלא נועדה לפנק או להיות יעילה, אלא רק לספק כיף טהור. שם מתגלים היתרונות במבנה המיוחד שלה: המנוע המחובר לגלגלים האחוריים מותיר לגלגלים הקדמיים תפקיד אחד – להפנות את המכונית. הנהג יושב בקדמת המכונית, כשרגליו ממש מדגדגות את הגלגלים הקדמיים והוא מרגיש את אחיזתם בכביש כאילו היה מדובר בנעליו שלו. מושבי הספורט החובקים מעבירים לגוף הנהג את כוחות הג'י שמופעלים על המכונית. יחד עם רעש המנוע, שבו מנגנים בעזרת דוושת הגז ומנופי ההילוכים שמותקנים מאחורי ההגה, אפשר להיות מעורבים בנהיגה כפי שלא חוויתי באף מכונית אחרת בישראל. התענוג עצום. בזכות מרכב הכובד הנמוך, האלפא יציבה מאוד, אבל במצבים מסוימים היא עלולה להסתחרר סביב צירה. הסיבה לכך היא אותו מנוע מרכזי, שמצריך תיקון מהיר יותר של טעויות נהיגה, אחרת החלקה קלה של הזנב תהפוך לסחרור שלם.

צילום: אייל טואג

אם לא תסתחררו ותצליחו להסדיר נשימה, להתרכז ולהתמקד, אתם עשויים לגלות כי ה־4C מתחברת אליכם ואתם מרגישים בה ממש נוח. לא נוח כמו בכורסת טלוויזיה רכה, אלא כמו בנעל ספורט שהרגל כבר התרגלה אליה ואתם יכולים לרוץ איתה למרחקים. ממש כמו בריצה, המגבלה היחידה תהיה היכולות שלכם. האלפא מסוגלת לתת המון, ואין לה מחסור בכוח, במהירות ובטח שלא בריגושים, השאלה היא למה אתם מסוגלים.

הנהיגה האינטנסיבית והקצרה מדי ב־4C הביאה אותה לככב בחניית החלומות שלי (לחובבי מכוניות יש חניה כזו, עמוק בדמיונם. תחשבו על בית החלומות, רק שבמקום רהיטים יש שם כמה מכוניות מיוחדות). אבל אם להיות ריאלי, היא כנראה תישאר בלתי מושגת. המחיר שלה הוא 595 אלף שקל ויותר - וסביר שערכה לא יירד גם כשתימכר כמכונית משומשת. היא מיוצרת במשורה, וצפויה להפוך למכונית אספנות שערכה יאמיר. אני אמשיך לחלום עליה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker