דבר העורכת

האם אתן מוכנות לעתיד?

רחם מלאכותי עשוי להפוך את ההריון לשוויוני יותר, ומנגד הוא יפקיע מנשים את היכולת שייחדה אותן משחר ההיסטוריה. האם ניתוק של ההריון מהגוף ינתק גם את הרגש מהתהליך ויזעזע את התא המשפחתי?

רונית הראל
רונית הראל

האם רובוטים ישנו את החיים שלנו בעתיד? זו שאלה מצחיקה, בוודאי כשחושבים עד כמה הם משנים את חיינו כבר כעת. די לראות מכשיר יומיומי כמו מיקרוגל שמצפצף אחרי כמה דקות של חימום הארוחה, כדי להבין שכבר כיום אנחנו בוטחים במכונות ומניחים להן לעשות עבורנו דברים רבים. גם השימושים של אינטליגנציה מלאכותית הם רבים מספור, ומשפיעים על הבריאות ואיכות החיים של כולנו. אבל מי שחולם על איזון בין בית לעבודה, מפליג בדמיון והעתיד שמתגלה בפניו כולל רובוט שמקפל את ערימות הכביסה, בגדים שמנקים את עצמם, מקרר שמתמלא בעצמו, מכונה חכמה ששוטפת את הרצפה וכזו שמבשלת ומקריאה סיפור לילדים. אנחנו, באותה פנטזיה, מתכרבלים על הספה עם ספר טוב, כל עתותינו בידינו.

קריאת ההשכמה מגיעה במהירות. אם אנחנו רוצים להבין מה יקרה לנו בעתיד, מוטב לנו להתבונן אל העבר. הטכנולוגיה, מחד, הולכת קדימה: העתידן יאן פירסון צופה כי ב־2050, בכ־80% מהבתים בצפון אמריקה ואירופה, טכנולוגיה מתקדמת תדאג לכל מטלות הבית – שבאופן מסורתי מזוהות עם נשים. אבל האם זה אומר שהזמן שייחסך יאפשר לנשים לעסוק בתחביבים, להתקדם בעבודה או לבלות יותר עם הילדים והמשפחה? פה כבר העתידנים מעט מגמגמים. בכתבה של שירלי באומר, היא מציעה, באמצעות ניתוח היסטורי, את האפשרות ששחרור מתמשך מעול עבודות הבית יביא בעיקר להסטת משאבים: במקום לנקות, אמהות משקיעות זמן בילדים, בקריירה ובזוגיות. הציפיות מהן רק הולכות וגדלות, וכתוצאה מכך הן אולי פנויות יותר מאמותיהן, אך גם לחוצות יותר מהן.

למה לעצור כאן? החזון העתידני מרחיק עוד מעבר לכך. כמה מהאתגרים הגדולים לשוויון בין המינים הם ההריון והלידה, שהם נחלתן הבלעדית של נשים. הרעיון של רחם מלאכותי, שאפשר להקביל אותו לאינקובטור בו מתבצע תהליך ההפריה וההריון מתחילתו ועד סופו, מצית את הדמיון. המשמעות כמעט בלתי נתפשת, והיא מערערת את מה שנראה כצימודים שאין להפרידם: יחסי מין/הולדה; נשים/הריון ולידה.

בסרט דוקומנטרי על הנושא, מתארת הבמאית הצרפתייה מרי מנדי כיצד מתפתח התחום משני כיוונים שונים: באמצעות מחקר שנועד לשפר ולפתח את תהליכי ההכנה המוקדמים מחוץ לרחם כמו הפריית ביציות או עוברים, כדי לסייע לנשים להרות; ובקצה השני של התהליך – הגברת השרידות של פגים שנולדו בשבועות מוקדמים ביותר. "אפשר לדמות זאת לאנשים שחופרים מנהרה מצדדים שונים בהר", היא אומרת. "אם ייפגשו באותו מקום, הם יתחברו וייצרו את הרחם המלאכותי".

הביופיזיקאי והפילוסוף הנרי אטלן, שספרו "L'utérus Artificiel" (בצרפתית: "הרחם המלאכותי") מ־2005 עורר סערה בצרפת, אומר בראיון לרותי לוי כי מרבית ההשלכות האפשריות של הרחם המלאכותי כבר נמצאות איתנו. הוא מסביר שיותר ויותר לידות הן מתוכננות – באמצעות הקפאת ביציות, תרומת זרע והפרייה חוץ־גופית. נשים רבות בוחרות ללדת בניתוח קיסרי משיקולי נוחות, ובמקביל מתקיימת, גם אם רק בשוליים, תופעה של נשים הנעזרות באמהות פונדקאיות ומשלמות על כך הון, ללא אילוץ רפואי לעשות זאת.

רחם מלאכותי עשוי להפוך את ההריון לשוויוני יותר, ומנגד הוא יפקיע מנשים את היכולת שייחדה אותן משחר ההיסטוריה. האם ניתוק של ההריון מהגוף ינתק גם את הרגש מהתהליך ויזעזע את התא המשפחתי? תוסיפו למשוואה את העובדה שבתוך כעשור, העתידנים מעריכים כי נשים יהפכו לצרכניות העיקריות של רובוטי־מין (סקסבוטים), אף שכיום רוב המשתמשים בבובות מין הם גברים. זה נשמע מופרך, אבל כתבתה של ז'נאן בסול מעלה את האפשרות שנמצא את עצמנו בחברה מנוכרת ודיסטופית, שבה בני אדם לא חשים כלל צורך בקשר אנושי מכל סוג שהוא.

השאלות האלה מטרידות, אבל צריך לזכור ששינויים מהירים וחדים תמיד הבהילו את בני התקופה. העתידן אלווין טופלר טבע את המונח "הלם העתיד" ב־1965 כדי לתאר את הלחץ והדיסאוריינטציה שאנשים חשים כאשר הם מתמודדים עם שינויים רבים בזמן קצר מדי. עבור הדור שלנו זה עלול להישמע מושג אנכרוניסטי למדי; ואם אפשר ללמוד משהו מהעבר, הרי זה שבכל מקרה, לא ניתן לעצור את התהליכים האלה.

קריאה נעימה,

רונית הראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום