המהפכה שתהפוך אותנו לטובים יותר - מגזין TheMarker - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
חוכמה גדולה

המהפכה שתהפוך אותנו לטובים יותר

כשהבינה המלאכותית תהיה נגישה עבורנו כמו חשמל, יקרו בחיינו המון דברים ממש מוזרים

תגובות

ב־30 השנים האחרונות חזינו בצמיחה מדהימה בחדשנות בתעשיית הטכנולוגיה. התקדמנו ממחשבוני כיס ומחשבים אישיים (PC) למחשבי כיס עוצמתיים יותר מהמחשבים המרכזיים העצומים של שנות ה־80. מחשב האטארי 800XL שבו השתמשתי בתיכון כדי לפתח משחקים הופעל באמצעות מיקרו־מעבד עם 3,500 טרנזיסטורים. למעבד באייפון שלי כיום יש 2 מיליארד טרנזיסטורים. עלות אחסון של ג'יגה־בייט היתה 100 אלף דולר ונדרש לשם כך מקום בגודל של מקרר. כיום האחסון הוא חינם והגודל נמדד במילימטרים.

זו התקדמות מדהימה, וקצב השינוי הטכנולוגי נהפך מהיר יותר ויותר. נדמה שכל הזמן הפנטזיה נפגשת עם המציאות. ל־5 מיליארד בני אדם יש גישה למכשיר נייד, ויותר מ־3 מיליארד אזרחים בעולם יכולים לתקשר כמעט עם כל אחד בעולם באמצעות האינטרנט. בשנים הקרובות יחוברו לאינטרנט 50 מיליארד דברים – החל מנורות חשמל ומקררים ועד לכבישים ולבגדים.

Lee Jin-man / AP

בערך בכל דור יש כמה טכנולוגיות שצומחות במהירות ואז קורה משהו מהפכני. בעשור האחרון הוגדרה מחדש חוויית המשתמש של מיליארדים באמצעות התבגרות האינטרנט, הגידול ברוחב הפס, הוזלת עלויות האחסון, והולדתו של האייפון האיקוני של אפל שסלל את הדרך לחברות כמו אובר, Airbnb, יוטיוב, פייסבוק וטוויטר. ואנחנו שוב על ספו של שינוי. הבינה המלאכותית (AI) מגיעה לראשונה למיינסטרים, והודות לחיבור בין העלייה בכוח המחשוב, ביג דאטה ולמידה חישובית היא מעצבת מחדש את העולם שבו אנחנו חיים ואת מערכת היחסים שלנו עם הטכנולוגיה ובין אדם לחברו.

בהמשך לאמירה של איינשטיין "ההגדרה של גאונות היא לקחת משהו מורכב ולפשט אותו", הבינה המלאכותית נועדה להפחית את המורכבות ולהטמיע את חוכמת המכונות בחלקים רבים של חיינו. ככל שהיא תתפתח יותר, הבינה המלאכותית תגדיר את הטכנולוגיה של המאה ה־21, בדיוק כפי שעשו זאת המיקרו־מעבדים במאה ה־20.

כצרכנים אנחנו כבר משתמשים בבינה מלאכותית בשגרת חיינו. גוגל משתמשת בלמידה חישובית כדי להשלים באופן אוטומטי את בקשות החיפוש, וחוזה מה המשתמש מחפש בדיוק רב. פיד החדשות של פייסבוק וההמלצות על מוצרים באמזון מותאמים לנו באופן ייחודי באמצעות אלגוריתמים של למידה חישובית. מכוניות ללא נהג משתמשות בכמה שיטות של בינה מלאכותית כדי למנוע התנגשויות ופקקים בכבישים. הבינה המלאכותית נהפכה לשחקנית חשובה שיודעת ללמד את עצמה איך לשחק משחקים מורכבים כמו משחק הלוח העתיק גו, ואפילו הביסה בו את השחקן הטוב בעולם.

כיום כל חברה צריכה להתמודד עם שילוב העוצמה של הבינה המלאכותית במוצרים ובשירותים שלה. כל חברה רוצה להיות חכמה כמו אובר, שיודעת להעניק חוויית משתמש חכמה ומתנהלת באמצעות קבלת החלטות עסקיות מושכלות יותר. הדורות שגדלו בעידן הדיגיטלי מצפים כיום מהחברות שיחזו את הצרכים שלהם, ויגיבו אליהם מיד ובאופן אישי, בכל נקודת זמן ומכל מכשיר. אבל בינה מלאכותית נותרה מחוץ להישג ידם של רוב העסקים, בשל המורכבות והעלות של הכללתה באפליקציות. רוב ההחלטות העסקיות כיום מתקבלות על בסיס אינסטינקטים ולא על סמך נתונים – ורק שיעור קטן מהמידע העסקי הזמין מועבר לשימוש מקבלי ההחלטות.

בשנים הבאות הבינה המלאכותית תינשא על גבי הענן וכך תעבור דמוקרטיזציה ותהפוך כל חברה וכל עובד לחכמים, מהירים ויצרניים יותר. אלגוריתמים של למידה חישובית יכולים לנתח מיליארדי אותות כדי לקבוע אילו מוצרים ירכשו לקוחות מסוימים, או לאיזה נציג שירות יש להפנות את השיחה. גם בחנויות מקוונות וגם בחנויות הפיזיות, הבינה המלאכותית משנה את חוויית הקנייה. כיום יותר מ־90% מהקניות עדיין מתבצעים בחנויות פיזיות, אבל בקרוב כל לקוח שיצעד לתוך חנות יוכל לתקשר עם צ'טבוט שיידע את כל היסטוריית הקניות שלו וההעדפות שלו, וימליץ לו על מוצרים או הנחות בהתאם לנטיית לבו.

פיתוחים של למידה מעמיקה, בינה מלאכותית המבוססת על מבנה רשתות הנוירונים במוח, יאפשרו לעוזרים דיגיטליים חכמים לסייע בתכנון חופשות, או לזהות את התחושות כלפי מותג מסוים בעזרת ניתוח של מיליוני אותות המתקבלים מרשתות חברתיות ומקורות מידע נוספים. בתחום הבריאות, אלגוריתמים של למידה מעמיקה יוכלו ללמוד לזהות סוגים של תאים סרטניים או פגיעות תוך־גולגלתיות, ולהעניק לרופאים יכולת להשתמש בכלים הטובים ביותר לצורך ביצוע אבחנה, מכל מקום בעולם ובזמן אמת.

מהפכת הבינה המלאכותית תדרוש שינוי בדרך החשיבה של חברות בנוגע לפרטיות ולאבטחה. בינה מלאכותית מונעת באמצעות נתונים. ככל שהמחשבים ילמדו עלינו יותר, כך הם יוכלו לחזות טוב יותר את הצרכים שלנו ולפעול כדי לספקם. אבל כשהמידע נהפך למטבע של החיים הדיגיטליים שלנו, חברות חייבות להבטיח את הפרטיות והביטחון של המידע של לקוחותיהן. וכאן אי אפשר לזכות באמון ללא שקיפות – חברות חייבות להבהיר איזה שימוש הן עושות במידע של המשתמשים. מתברר כי היכולת של בינה מלאכותית לגלות ולתקן פרצות ביטחוניות ממלאת תפקיד משמעותי בהגנה על פרטיות המשתמשים ובבניית אמון.

הבינה המלאכותית עתידה ליצור רמה חדשה לגמרי של פרודוקטיביות ולשנות את חיינו בכל מיני דרכים. כמו במהפכות תעשייתיות בעבר, לבינה מלאכותית יכולות להיות גם השפעות שליליות, כמו פיטורי עובדים והצפת שאלות קיומיות עמוקות בנוגע ליחסים בין בני האדם למכונות. ההשפעה על מקומות עבודה תהיה בלתי נמנעת כשאוטומציה מבוססת על בינה מלאכותית תבצע מגוון משימות. אבל כמו שקרה עם האינטרנט לפני 20 שנה, מהפכת הבינה המלאכותית תשנה מקצועות רבים ותיצור מקצועות חדשים שיניעו את הצמיחה הכלכלית. אנחנו צריכים להסתגל לשינוי באופי העבודה באמצעות מיקוד בהכשרת אנשים למקצועות המחר וטיפול בעלייה באי השוויון הגובר.

לבינה המלאכותית יש עוד דרך ארוכה עד שהיא תהיה חכמה יותר מבני האדם. נדרשו 60 שנה מאז שהמושג בינה מלאכותית נהגה בראשונה על ידי ג'ון מקרתי בכנס בדרטמות' קולג' ועד שהמחשבים ילמדו לבהות בחתולים ביוטיוב או לקבוע מהו המסלול הטוב ביותר וכמה זמן יידרש כדי להגיע לשדה התעופה שעתיים לפני הטיסה.

אבל אפשר לסמוך על החדשנות הטכנולוגית שתמשיך בקצב מהיר אפילו יותר ממה שראינו בדורות הקודמים. הבינה המלאכותית תהפוך בעתיד למה שחשמל עבורנו כיום – כוח בלתי נראה ומרובד כמעט בכל חלק בחיינו. בעוד 30 שנה מהיום נתהה איך בכלל הסתדרנו בלי עוזר טלפתי דיגיטלי, בדיוק כפי שאנחנו לא יכולים לדמיין את חיינו כיום מבלי לבדוק את הסמארטפון עשרות פעמים בשעה.

הכותב הוא יו"ר ומנכ"ל סיילספורס. המאמר פורסם לראשונה באתר הפורום הכלכלי העולמי

תרגום: ישראל פישר

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם