האם הנהג של אובר הוא אדם רציונלי - מגזין TheMarker - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
כלכלת חלטורות

האם הנהג של אובר הוא אדם רציונלי

עכשיו הגיע תורם של הכלכלנים לנסות להבין את המהפכה שחוללה אובר, ובמיוחד מה אפשר ללמוד על הטבע האנושי מהתנהגותם של נהגי החברה

תגובות

אחרי שענקית הנסיעות אובר טלטלה את תעשיית המוניות, נראה שהגיע השלב שבו גם באקדמיה החלו לחקור אותה בעניין, ובמיוחד את תהליך קבלת ההחלטות של נהגי החברה.

המחלוקת בין הכלכלנים נמשכת כבר כמעט 20 שנה. הסוגיה שבמחלוקת היא מתי נהגי מוניות מחליטים לסיים את יום העבודה שלהם. זו שאלה שעשויה להישמע טריוויאלית, אבל מתברר שהיא נוגעת בלב שאלה קיומית עבור כלכלנים: האם האדם הוא יצור רציונלי – ובמקרה הזה, האם הוא מרוויח את משכורתו בצורה יעילה, כפי שהתיאוריה הכלכלית הקלאסית מניחה.

Roger Kisby / The New York Times

מחנה אחד, המורכב בעיקר מכלכלנים התנהגותיים, מצא ראיות לכך שנהגי מוניות עובדים שעות ארוכות יותר בימים שבהם העסקים חלשים ושעות קצרות יותר בימים עמוסים – בדיוק ההפך מההתנהגות הרציונלית המצופה מהם.

המחנה השני, המורכב בעיקר מכלכלנים אורתודוקסיים יותר, סבור שהדפוס המעוות הזה הוא אשליה. לטענתם, נהגים עובדים בדרך כלל שעות ארוכות יותר כשיש להם תמריץ כספי לנהוג כך.

לשאלה הזאת יש השלכות גם על עובדים בענפים אחרים, כמו חקלאים ובעלי עסקים קטנים, ויש לה חשיבות מיוחדת ככל שכלכלת החלטורות (Gig Economy) צומחת וגורמת ליותר אנשים להיות בעמדה שבה הם צריכים להחליט כמה מטלות הם לוקחים מדי יום, מהרכבת רהיטים ועד תיוג תמונות.

אז מי צודק מבין החוקרים? מאמר חדש שהתבסס על נתונים מדויקים ביותר על התנהגות הנהגים בחברה טען כי כמעט שלא נמצאו ראיות לכך שנהגים נהגו פחות כשהם יכלו להרוויח יותר ממה שהרוויחו. אבל לחלק גדול מהנהגים החדשים זה לא היה תקף. לרבים מהם היה יעד הכנסות שהם הציבו לעצמם בתחילת דרכם בענף והם הפסיקו את עבודתם היומית רק כשהתקרבו אליו, מה שגרם להם לסיים את יום העבודה מוקדם יותר כשההכנסה היומית היתה גבוהה, ולעבוד יותר כשהיא היתה נמוכה.

ההכנסה לשעה של נהגי מוניות רגילים משקפת לרוב את מידת העומס שלהם, והתעריף שהם גובים לא משתנה באופן פתאומי. עבור נהגי אובר, לעומת זאת, ההכנסה לשעה משקפת הן את מידת העומס והן את גובה התעריף, מאחר שאובר יכולה להעלות תעריפים כשהביקוש גבוה.

״חלק משמעותי מהנהגים, אם כי לא רובם, מציב לעצמו יעד הכנסות״, אמר מחבר המחקר, מייקל שלדון, המתמחה בניתוח נתונים של אובר. ההתנהגות הזאת ״נזנחת די מהר לטובת קבלת החלטות אופטימלית יותר״.

למעשה, שלדון אומר שהאדם הרציונלי שרוב הכלכלנים מאמינים בקיומו אינו נולד כזה, אלא רוכש את תכונת הרציונליות. כך לפחות התרשם מניתוח התנהגותם של נהגי אובר.

הניתוח שלו מצביע על נקודות שעליהן מסכימים שני המחנות, כמו הרעיון שנהגים משפרים הכנסות ככל שהם צוברים ניסיון. ״חוויית הלמידה לא משנה שום עיקרון כלכלי במקרה הזה״, אמר קולין קמרר, פרופסור לכלכלה במכון הטכנולוגי קליפורניה ומחבר מחקר חלוצי שהראה כיצד נהגי מוניות רבים מפרים את עיקרון הרציונליות.

גם הנרי פרבר, כלכלן מפרינסטון ומחברם של מחקרים שמאשרים את ההשקפה המסורתית, אומר שנהגים חדשים לרוב לא נוהגים מספיק כשעומס הפעילות גבוה. ״נהגים חדשים שלא מצליחים להבין את זה עוזבים את הענף״, אמר. ״אלה שנשארים הם אלה שנוטים להבין מתי כדאי לעבוד הרבה״.

קמרר וריצ׳רד תאלר, כלכלנים באוניברסיטת שיקגו, מחזיקים גם הם בעמדה הזאת: הם טוענים כי ייתכן שנהגי מוניות ועובדים אחרים מציבים מטרות כמו יעד הכנסה, אבל הם לא דבקים מספיק בהשגתן. ייתכן שהם פשוט מתעלמים ממנו כשהשכר לשעת עבודה מזנק מעבר לרמה מסוימת.

ועדיין, השאלה אם נהגים רבים נוטים לעבוד שעות ארוכות יותר כשהעבודה מתגמלת פחות מהרגיל, ושעות קצרות יותר כשהיא מתגמלת יותר, מעוררת מחלוקת. קמרר מציין שהמקרה של אובר ייחודי ועשוי לא להיות תקף לכל הנהגים. הוא סבור שנהגים אחדים עשויים לא להגיע ליעד ההכנסה שלהם מאחר שיש להם פחות מידע בנוגע לסכום שהם יכולים להרוויח אם ימשיכו בנהיגה. פרבר סבור כי ״ייתכן שבהיעדר מידע וניסיון, נהגים חדשים משתמשים בכללי אצבע. אני מתקרב למסקנה שאנשים נוטים להשאיר את הכסף על השולחן כשאין שאלה של הישרדות כלכלית, או כשכוחות השוק לא דוחפים אותם להשיג את הכסף הזה". הוא לא רצה לקבוע מסקנה סופית לפני שהוא יקבל עוד נתונים. אובר עצמה לרוב לא חושפת נתונים לציבור.

שלדון, מחבר המחקר האחרון על אובר, זוקף את ממצאי המחקר שלו לטבע ההרפתקני של נהגי אובר רבים, שהיו נכונים להיכנס לטריטוריה לא מוכרת. לדעתו, חוסר ניסיון בחוויית העבודה באובר הוא שעשוי להסביר את התנהגותם הכלכלית הלא רציונלית של הנהגים בתחילת הדרך.

נראה שלתוצאות יש השלכה אחת ברורה למדי: כל אדם שנכנס לענף כלכלת החלטורות צריך לבחור פלטפורמה אחת או שתיים ולדבוק בהן, במקום לקפוץ מאחת לאחרת באופן קבוע.

תרגום: נדן פלדמןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם