שקרים וסודות

אקלים פוליטי מפולג

הוויכוח המדעי על התחממות כדור הארץ הוכרע מזמן, אבל בשם האיזון, התקשורת בארצות הברית מעניקה במה גם למכחישי הקטסטרופה האקלימית

אשר שכטר

שינוי האקלים אמיתי, והוא מעשה ידי אדם. יש לקביעה הזאת ראיות מוצקות, ולקונצנזוס המדעי בעניין שותפים כ־97% ממדעני האקלים בעולם. ובכל זאת, כשהדבר נוגע לארצות הברית, קרוב למחצית מהאמריקאים ממשיכים להטיל ספק במדע. סקר שנערך ב־2014 על ידי חברת המחקר Ipsos MORI העלה שרק 54% מהאמריקאים מאמינים ששינוי האקלים הוא ברובו תוצאה של פעילות אנושית, לעומת 80% מהצרפתים, 72% מהגרמנים ו־93% מהסינים. סקר דומה שנערך השנה על ידי גאלופ העלה שרק 69% מהאמריקאים מאמינים לדיווחים המדעיים על כך שהטמפרטורות ברחבי העולם הגיעו לשיא.

מוקדם יותר השנה ניסה ג׳סי שפירו מאוניברסיטת בראון לענות על השאלה: מדוע האמריקאים ספקנים בנוגע לשינוי האקלים? כפי שפורסם במגזין TheMarker בכתבה "אילוף הכותרת" (גיליון 187), הוא מצא שהסיקור ה״מאוזן״ של התקשורת את נושא שינוי האקלים משרת קבוצות אינטרס שמבקשות להטיל ספק בקונצנזוס המדעי, ומסייע להן לטשטש את העובדות בוויכוח שבפועל הוכרע כבר. לצורך העניין, הן יעסיקו מומחים מדעיים שיציגו מאמרים הסותרים את עמדותיהם של רוב מדעני האקלים ואף יעבירו תדרוכים לעיתונאים, לא במטרה לשכנע אותם בהכרח – אלא פשוט ליצור צורך לדווח באופן ״מאוזן״. החשש של עיתונאים מלהצטייר כלא־אובייקטיביים, מצא שפירו, ימנע מהם להעביר תמונה מדויקת יותר של השיח המדעי בנושא.

הכחשה שיטתית של שינוי האקלים. איזה עולם יהיה לילדים להתבגר בו?

מחקר חדש של סוציולוגים מאוניברסיטת אוקלהומה מאשש את מסקנותיו של שפירו, ומציג תמונה עגומה במיוחד של השיח הציבורי בארצות הברית, שבה הספקנות כלפי שינוי האקלים מתגברת דווקא בתקופה שבה הוא מתקרב בצעדי ענק לנקודת האל־חזור.

לפי המחקר, הקיטוב הפוליטי בנוגע לשינוי האקלים בארצות הברית חמור מאי פעם, והוא נהפך לנושא מפלג (Wedge Issue) שהדעות לגביו נחלקות באופן גס לפי קווים מפלגתיים, בדומה לנושאים מעוררי מחלוקת אחרים במדינה, כמו הפלות או נישואים חד־מיניים. משמעות הדבר היא שהסבירות למציאת דרכי התמודדות שיצליחו לזכות הן בתמיכתם של הדמוקרטים והן בתמיכתם של הרפובליקאים – נמוכה ביותר. בעוד שבשנים 2001־2008 49% מהרפובליקאים בעלי השכלה אקדמית האמינו ששינוי האקלים אמיתי, בין 2009 ל־2016 צנח שיעורם ל־36%. בקרב הדמוקרטים, לעומת זאת, שיעור המאמינים בשינוי האקלים נותר יציב: 79%־81%; בעוד שבשנים 2001־2008 43% מהרפובליקאים בעלי ההשכלה האקדמית האמינו ששינוי האקלים הוא מעשה ידי אדם, בין 2009 ל־2016 צנח שיעורם ל־32%. בקרב הדמוקרטים, שוב, נותר השיעור יציב לכל אורך התקופה: 83%־84%.

כל זה לא קרה במקרה. כותבי המחקר מציינים כיצד יצרניות הדלקים המאובנים, שותפותיהן וארגונים כמו לשכת המסחר האמריקאית מימנו ועשו שימוש במכוני מחקר שמרניים כדי להשפיע על המדיה, ובאמצעותה להשתלט על התנועה השמרנית בארצות הברית ולהפוך את שינוי האקלים לנייר לקמוס אידאולוגי: כזה שהיותך בעדו או נגדו מכתיבה את השיוך שלך למפלגה, בדומה להפלות, רובים או מסים. ״התנועה השמרנית, החוששת מההשלכות הרגולטוריות של שינוי האקלים ומנסה להגן על המערכת הכלכלית הנוכחית המבוססת על שימוש בדלקים מאובנים, היתה הכוח המניע מאחורי ההכחשה השיטתית של שינוי האקלים״, הם קובעים.

לגופי תקשורת שמרניים כמו פוקס ניוז ו״וול סטריט ג׳ורנל״ – שהסיקור העוין שלהם כלפי הקריאות להילחם בשינוי האקלים תועדו פעמים רבות בעבר – היתה השפעה מכרעת, לפי המחקר. אם פעם לרפובליקאים בקונגרס היתה נטייה להיות קצת פחות פרו־סביבתיים מעמיתיהם הדמוקרטיים, הרי שכעת תהום פעורה בין שתי המפלגות.

הספקנות רחבת ההיקף והעקשנית של אזרחי המעצמה הגדולה בעולם צריכה להדיר שינה מעיניו של כל אדם שהיה רוצה שגם לילדיו יהיה עולם להתבגר בו. להכחשה השיטתית של שינוי האקלים יש השלכות מרחיקות לכת עבור המדיניות הסביבתית של ארצות הברית, ולכן גם עבור המין האנושי כולו. הבחירות הקרובות לנשיאות יהיו גורליות במיוחד, אם דונלד טראמפ, מכחיש אלים וקולני של שינוי האקלים, ייבחר לנשיאות. כבר עכשיו ראש ועדת המדע של הסנאט, ג׳ים איינהוף, הוא מכחיש תקיף במיוחד של שינוי האקלים, שטוען שהמדע אינו אמין כי הוא ״מתעלם מכוחו של אלוהים״ לשלוט במזג באוויר. עכשיו נסו לדמיין את המשוגעים האלה שולטים בבית הלבן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker