המפץ הגדול |

איך לערבב עסקים ומשפחה

בחברת פורשה דאגו לשמור על כללי ניהול שמרניים וקפדניים למען שלמות המשפחה והצלחת החברה. לאופיו הסוער ולכישרונו המתפרץ של פרדיננד פייש, נכדו של המייסד, זה לא התאים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרדיננד פייש נועד להתעסק עם מכוניות כל חייו. הוא נולד ב־1937 לבתו של פרדיננד פורשה, מייסד השושלת המזוהה עם מכוניות יוקרה. שנת הולדתו של הנכד, היא גם השנה שבה נוצר החיבור העמוק בין משפחת פורשה למכונית הראשונה של פולקסווגן ("מכונית העם") הלוא היא החיפושית, שאותה סייע הסבא לתכנן עבור המשטר הנאצי. פורשה הקים מפעל משגשג ובמהלך המלחמה ייצר וסיפק לרייך השלישי דגמים שונים של כלי רכב, כולל טנקים. ב־1945 החרימו הבריטים את המפעל ופורשה נעצר, איבד את מעמדו ואת תפקיד היו"ר והואשם בפשעי מלחמה, יחד עם בנו וחתנו. כששני האחרונים השתחררו מהכלא אחרי עשרה חודשים, הם חזרו היישר אל פס הייצור המשפחתי שהוקם מחדש. הבן, פרי פורשה, עסק בבניית דגמים של מכוניות חדשות, חלקן מבוססות עדיין על החלקים המקוריים של פולקסווגן, החברה שמשפחתו המשיכה להחזיק במניותיה.

"מאז 1937 ועוד היום נשמרת הזיקה בין שתי החברות האלה", אומרת ד"ר ציפי שפרלינג מרצה וחוקרת במכללה האקדמית תל אביב יפו ובמרכז הבינתחומי, העוסקת בייעוץ לחברות משפחתיות. "לאורך כל הדרך אנחנו מוצאים שיתופי פעולה בין פורשה לפולקסווגן בפיתוח ועיצוב מכוניות כמו פורשה 914 ופולקסווגן טוארג. משפחת פורשה לענפיה, פורשה ופייש, מחזיקה במניות הון ושליטה בשתי החברות במבני בעלות מגוונים. החברות מייצרות דגמי מכוניות משותפים, ומקיימות קשרים עסקיים כל הזמן".

פרדיננד פורשה ובנו פרי, לצד דגם פורשה ב 1950
פרדיננד פורשה ובנו פרי, לצד דגם פורשה ב 1950צילום: ASSOCIATED PRESS

הקשר הפורה הזה כמעט חוסל בעקבות החלטה משפחתית שהתקבלה ב־1972. "פייש סיים ללמוד הנדסה מכנית והיה מעורב כמהנדס בפיתוח מנועים חדשניים, כמו פורשה 906 ו־917", אומרת שפרלינג, "אבל אז נחתמה אמנה משפחתית לפיה בן משפחה לא יכול להיות מעורב בניהול השוטף של החברה".

מה היתה מטרת האמנה?

ד"ר ציפי שפרלינג
ד"ר ציפי שפרלינגצילום: אייל טואג

"בחברות משפחתיות שגדלות לממדים מסוימים נוצרת דינמיקה בעייתית בשל מעורבות בני משפחה שאינם בהכרח מתאימים לתפקידיהם. במטרה למנוע חיכוכים במשפחה הם העדיפו לנתק את הדינמיקה הרגשית־משפחתית מזו העסקית. במילים אחרות, אומרים לעצמם בני המשפחה – למה אנחנו צריכים את מריבות הירושה, מאבקים על תפקידים וסכסוכים בין בני הדור השני או השלישי? עדיף להחליט שאף אחד לא ימלא תפקיד ביצועי אלא רק תפקידי כבוד. לא מנכ"ל, אבל יו"ר כן, למשל".

נשמע הגיוני.

"לפעמים. הסכמים כאלה אמנם מקובלים בחברות משפחתיות, אך הם לא תמיד מועילים. הכוונה שעומדת מאחוריהם היא שמירה על עיקרון השוויון בכל מחיר, אבל הם עלולים להרחיק לא רק את הבינוניים, אלא גם את המוכשרים, כמו במקרה של פרדיננד פייש ".

"פייש היה איש סוער ואמביציוזי", מספרת שפרלינג. "כשהורחק מעסקי המשפחה הוא עבר לאאודי והפך אותה מחברה אפרורית למתחרה משמעותית לב.מ.וו ולמרצדס. לימים, בעזרת תבונתו העסקית היא הפכה לחלק מתאגיד פולקסווגן, שבשליטת משפחת פורשה. למזלה של משפחת פורשה, פייש לא הלך רחוק, אבל המשפחה עלולה היתה לאבד את היכולות שלו, לו היה פונה למקומות אחרים".

ומה המסקנה? שעדיף להסתכן במלחמות פנימיות שעלולות לקרוע את המשפחה?

"המסקנה היא שהניתוק של בני המשפחה מהחברה המשפחתית הוא לא בהכרח הדבר הנכון, ויש לבחון את האסטרטגיה הזו לגופו של מקרה".

ב־1993, התחולל מהפך נוסף בחברה המשפחתית, כאשר פייש חזר לקבוצת פולקסווגן כיו"ר. המעבר הזה התרחש על רקע סכסוך עם יו"ר אאודי. פייש החזיק בתפקיד עד אפריל 2015, אז פרש מתפקידו בגלל סכסוך נוסף, הפעם עם מנכ"ל פולקסווגן. "למרות הסטוריה רוויית חיכוחים, אי אפשר לקחת ממנו את התוצאות", אומרת שפרלינג, "פייש הוא האיש שהפך את פולקסווגן לאימפריה עם הכנסות של 213 מיליארד יורו בשנה, יותר מ־600 אלף עובדים המייצרים כ־42 אלף מכוניות ביום".

איך הוא עשה את זה?

"הוא ראה בחזון נדיר את הפוטנציאל המסחרי שיש בסינרגיה של מוצרים המדברים בשתי שפות שונות לגמרי – מוצרי פרימיום כמו למבורגיני, בנטלי ובוגאטי, יחד עם מוצרים עממיים כמו פולקסווגן, סיאט וסקודה – למרות השוני בשפה, במיצוב, בתרבות וברוח החברות. אנליסטים העריכו שההשקעות שהוא יזם הן בלתי סבירות ברמת הסיכון שהחברה נוטלת, ועוררו לא מעט שערוריות. הוא התעקש למשל על רכישת חברות שהסינרגיה שלהן עם פולקסווגן לא ברורה (כמו בנטלי), ומצד אחר, דחף לפיתוח ובניית מכוניות מרוץ.

"למרות נבואות הזעם של האנליסטים, האיחוד של המוצרים האלה תחת קורת גג אחת מצליח, כי לפייש היה חזון ואת האומץ ללכת קדימה על אף האזהרות. היתה לו ראיה הוליסטית, והוא הצליח לשכנע אנשים ללכת בדרך שלו".

לצד ההצלחות הרבות, היו לפיך גם כישלונות. "ב־2009־2007 ניסתה פורשה להשתלט על אימפריית פולקסווגן", מספרת שפרלינג. "פיך, אני מניחה, רצה להנציח את רוחה המיוחדת של פורשה כמובילה עולמית, כנושאת הדגל בחוויית נהיגה. פולקסווגן היתה מבחינתו פלטפורמה עסקית ראויה להבלטת משפחת פורשה ושימורה כחברה משפחתית נועזת לדורותיה. לצערו, פולקסווגן היתה כבר גדולה ואימפריאליסטית מדי (בזכותו של פייש עצמו) מכדי לאפשר מהלך שכזה, וקרה ההיפך בדיוק – פולקסווגן השתלטה על פורשה. עם זאת, פייש נותר בתפקיד יו"ר החברה".

מה יכולות חברות משפחתיות ללמוד ממשפחת פורשה?

"פייש פיצח את סוד הקסם של חברות משפחתיות מצליחות, כי הוא מייצג מינון לא שגרתי של אחידות וממלכתיות משפחתית, עם מרחב לאינדיבידואליות, יצירתיות, העזה וייחודיות. הוא הוכיח שניהול שמרני ושמירה קפדנית על העקרונות 'המקובלים' כמו עיקרון השוויון אינם נכונים למשפחת פורשה. נהפוך הוא, חברת פורשה מצליחה דווקא מאחר שהיא דבקה בשמירה על ממלכתיות ועל מורשת המשפחה לצד ייחודיות ואינדיבידואליות, גם אם לעתים הן רבות סיכון. פייש הצליח לשלב בין הניגודים ולייצר סינרגיה בלתי שגרתית בין שני הפכים כביכול – שפה מסחרית־עסקית, מול שמירת המותג המשפחתי ושילובו עם שפה חווייתית־יוקרתית".

פייש , כאמור איש סוער ויוצא דופן (שהיה נשוי לארבע נשים והוא אב ל־12 ילדים), לא תמיד הצליח. ב־2015, בגיל 78, הוא נאלץ לעזוב את תפקיד יו"ר החברה אחרי עוד מאבק קשה, הפעם עם מנכ"ל הקבוצה שבשליטת משפחתו. "הוא עזב את משרתו כשהוא עשיר מופלג, אחרי שביסס את החברה השנייה בגודלה בתחום בעולם אחרי טויוטה, ואשר במערב אירופה, כמעט כל מכונית רביעית היא מבית היוצר שלה", אומרת שפרלינג. "את ההצלחה הזו ניתן לזקוף לא לעובדה שמדובר בבן משפחה, אלא בעיקר לזכות החזון והאומץ לעשות דברים אחרת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker