סביבה |

סוד הגז הנעלם

פליטות המתאן מסכנות את תדמית הגז הטבעי כמקור אנרגיה נקי

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מתאן אינו נראה בעין בלתי מזוינת, ולא מצטלם טוב לטלוויזיה. לכן כשנפלטו 100 אלף טונות ממערכת גז טבעי בקניון אליסו שבלוס אנג'לס במשך 112 ימים בחורף שעבר, הדבר לא משך כמעט תשומת לב תקשורתית – אף שאלפי בתים פונו, ולמרות שהענן שנוצר היה גדול מספיק בכדי שניתן יהיה להבחין בו מהחלל. לשם השוואה, כשהתרחשה דליפת הנפט מאסדת דיפווטר הורייזון ב־2010, הדיווחים פתחו את מהדורות החדשות במשך שבועות, ורובם התמקדו בהשפעה הסביבתית על מפרץ מקסיקו.

שלא במפתיע חברות נפט וגז רבות 
מעדיפות שדליפות מתאן יישארו הרחק מעין הציבור, אף שהתעשייה שלהם עוקפת את גיהוקי הפרות כמקור הפליטות הגדול ביותר של הגז. מתאן הוא המרכיב העיקרי של גז טבעי, דלק שחברות האנרגיה מאמצות על פני נפט ופחם כ"גשר" לעתיד נטול פליטות פחמן ואשר קיבל חיים חדשים בזכות מהפכת פצלי השמן בארצות הברית. כשהוא נשרף, הוא פולט כמחצית מהפחמן הדו חמצני בהשוואה 
לפחם והרבה פחות גופרית, פיח וגזים מזהמים אחרים. אבל גזי חממה משפיעים על כדור הארץ בדרכים שונות. פחמן דו חמצני נשאר באטמוספירה יותר מ־500 שנים; מתאן רק 12. עם זאת, האחרון חזק פי 25.

שכונה שפונתה בסמוך לקניון אליסו בקליפורניה בעקבות פליטת מתאן צילום: בלומברג

מכון הנפט האמריקאי (API) קובע כי ארצות הברית נמצאת במצב טוב מבחינת הזיהום הודות לגז הטבעי. בהפחתת הצריכה של פחם לייצור אנרגיה היא הפחיתה את הפליטות של המקור הגדול ביותר להתחממות גלובלית. המכון מצטט נתונים שמראים כי כמות המתאן שדלף מבארות וצינורות גז טבעי ברחבי ארצות הברית נפלה ברבע המאה האחרונה. "בואו לא נהיה מודאגים ללא סיבה מהמתאן, משום שהתעשייה מטפלת בכך", אמר אריק מיליטו ממכון הנפט האמריקאי.

אך אפילו פעילי איכות הסביבה שמודים בהעדפה לגז טבעי על פני פחם סבורים כי דליפות המתאן עלולות להיות החולשה הגדולה שלו. קרן ההגנה על הסביבה (EDF), ארגון אמריקאי ללא מטרות רווח שעובד עם התעשייה להפחתת פליטות המתאן, הפעיל בשנים האחרונות מצלמות אינפרא אדום לאורך הצינורות של חברות האנרגיה ולצד אלפי בארות נפט וגז, כמו גם ערכת מעקב אחרי חלקיקים הנישאים באוויר במטרה לאסוף נתונים. התוצאות מראות כי דליפות המתאן גבוהות משמעותית מכפי שחשבו בעבר.

EDF מצאה כי כמות גדולה במיוחד של פליטות מגיעה מתשתיות נפט וגז בכמה אתרים. במקרים נדירים, כמו קניון אליסו, לוקח כמה חודשים לסתום אותן. לעתים קרובות האשמה מוטלת על המכליות בצד הבארות שהשסתומים בהן פגומים. תקלה שניתן לתקן בעזרת מפתח ברגים, אך אם מזניחים את השסתומים נפלט מהם מתאן לאוויר.

לאחרונה הציגה הסוכנות להגנת הסביבה (EPA), גוף רגולטורי אמריקאי, כללים שנועדו לצמצם את פליטות המתאן, מתוך הבנה כי לא העריכה כראוי את הבעיה. היא העלתה את האומדן לגבי כמות המתאן שדלפה משרשרת האספקה של הגז הטבעי והנפט בארצות הברית ב־2013 ב־30% – תיקון משמעותי למדי. סטיב המבורג, המדען הראשי של EDF, אומר כי זה עדיין משאיר בחוץ זנב ארוך של פליטות גדולות. הוא טוען כי 2%־2.5% מהגז שזורם בשרשרת האספקה בארצות הברית דולף החוצה.

אם הנתון הזה יעלה, הוא עלול לאיים על הטיעון שלפיו הגז הטבעי תמיד נקי יותר מפחם. ואם הגז הטבעי ייהפך למתחרה לנפט בתור דלק לתחבורה, כפי שחברות אירופיות כמו רויאל דאץ־של מקוות שיקרה, הרמות האלה עלולות לשחוק את היתרון האקלימי כולו, אומר המבורג. "מעבר מפחם לגז תמיד עדיף לאקלים בטווח הארוך, אך היתרונות בטווח הקצר תלויים בצמצום פליטות המתאן", הוא אומר. הוא רואה את ההשפעה של המתאן בבקתה שלו בווייט מאונטיינס שבניו המפשייר, שם ההתחממות הגלובלית גורמת לעצים לצמוח במקומות שבהם לא התאפשר להם בעבר.

יצרניות הנפט והגז מודות כי ריסון הדליפות ישרת אותן; הוא ישאיר להן יותר גז טבעי למכור. הן אומרות כי הן מגבירות את אמצעי המעקב, והגבירו את השימוש במכלים ירוקים (Green completions) בבארות של פצלי שמן כדי ללכוד את המתאן שנפלט בסוף תהליך השבירה ההידראולית, במקום שיתפשט. נראה שחברות גדולות באירופה מתייחסות ברצינות גם לסיכון התדמיתי. "התעשייה מבינה שהיא צריכה להתעשת", אמר בכיר באחת החברות. BP, למשל, תכננה פרויקט גז בעומאן שאמור להיות נטול דליפות. ENI האיטלקית פרסמה יעדים לצמצום פליטות המתאן.

כמה מענקיות הנפט הממשלתיות, כמו ארמקו הסעודית ופמקס המקסיקאית, הצטרפו למאמצים הגלובליים להפחתת פליטות המתאן. אבל רבים אומרים כי אם איסוף המידע יהיה מהימן, יתגלה כי חברות ברוסיה, אנגולה וניגריה אחראיות לפליטת מתאן גדולה מאוד. דו"ח של חברת המחקר רודיום גרופ מהשנה שעברה טען כי יצרניות גדולות כמו עיראק, אנגולה ולוב מעולם לא דיווחו על נתוני פליטות המתאן שלהן לאו"ם. ללא מידע גלובלי אמין, יהיה בלתי אפשרי להשתלט על הבעיה.

תרגום: רונית דומקה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker