סביבה

המדינות העניות מתחדשות

המעבר המפתיע לשימוש באנרגיות מתחדשות מתרחש דווקא במדינות כמו פקיסטן, מרוקו, הונדורס והפיליפינים. אירופה ירוקה פחות

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

ביוני הודיעה אפל על הקמת חברה בת 
חדשה, אפל אנרג׳י, שתפיק ותמכור חשמל. המהלך של אפל, שיהפוך אותה למפיקת אנרגיה בפני עצמה, מתבצע על רקע מאמציהם של יותר ויותר תאגידים אמריקאיים, ובמיוחד חברותיה של אפל לעמק הסיליקון, להשיג עצמאות אנרגטית. אפל משקיעה באנרגיות מתחדשות זה שנים, ואף הכריזה ב־2015 על כוונתה להשקיע 850 מיליון דולר בהקמת חווה סולארית שבאמצעותה היא מקווה לתפעל את כל פעילותה בארצות הברית. מוקדם יותר השנה, הודיעה החברה כי 93% ממתקניה בעולם כבר פועלים על אנרגיות מתחדשות. גוגל הקימה חברה בת להפקה ומכירת חשמל בשם גוגל אנרג׳י כבר ב־2009, ובשנים האחרונות השקיעה כ־1.5 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות.

גוגל ואפל אינן לבד. לפי הדו״ח השנתי של ארגון REN21, הפועל לקידום השימוש באנרגיות מתחדשות, שנת 2015 היתה מצוינת בתחום זה. התחום קיבל דחיפה בעקבות הנפילה החדה במחירי האנרגיה, ההבטחות הדרמטיות של מנהיגי המעצמות להאיץ את הפיתוח של אנרגיות מתחדשות, והחתימה על הסכם פריז בספטמבר 2015 להגבלת הפליטות של גזי חממה. ואכן בשנה שעברה הושקעו באנרגיות מתחדשות בעולם בסך 285.9 מיליארד דולר, גידול של 5% מהשנה הקודמת. תפוקת האנרגיה המופקת מאנרגיות מתחדשות גדלה בקצב שיא של 147 ג׳יגה־וואט. נכון לסוף 2015, העריך הארגון, והיא היתה שווה ל־24% מתפוקת האנרגיה העולמית. תעשיית הסולאר הובילה את המגזר, עם השקעות של כמעט 150 מיליארד דולר.

לוחות סולאריים בהודו. השקעות של 150 מיליארד דולר ב–2015צילום: בלומברג

למרות התחזיות לפיהן הנפילה במחיר הנפט תפגע בהשקעה באנרגיות מתחדשות, המגזר המשיך לצמוח בקצב שיא ב־2015, בחסות צמיחה של 28% בתעשיית האנרגיה הסולארית. אפילו בזמן שיצרניות נפט כמו BP ואקסון מוביל הכריזו על קיצוצים נרחבים, ההשקעה באנרגיות מתחדשות רק צפויה לעלות. לפי תחזית בלומברג, ההשקעות באנרגיות מתחדשות יהיו גבוהות מבדלקים מאובנים, כולל גז טבעי, בעשורים הקרובים: 7.8 טריליון דולר יושקעו באנרגיות מתחדשות עד 2040, לפי בלומברג, בעוד שבדלקים מאובנים יושקעו רק 2.1 טריליון דולר.

מהדו״ח השנתי של הארגון עולה כי לראשונה ההשקעה באנרגיות מתחדשות הובלה בשנה שעברה על ידי המדינות המתפתחות, בהן גם חלק מהמדינות העניות בעולם. בעוד שההשקעה באנרגיות מתחדשות במדינות המפותחות נפלה ב־8% ב־2015 (ל־130 מיליארד דולר), ההשקעה במדינות מתפתחות זינקה ב־19% (ל־156 מיליארד דולר). בסין לבדה היה גידול של 17% בהשקעות באנרגיות מתחדשות והיא אחראית ל־36% מסך ההשקעות בתחום בעולם. סין, הודו וברזיל אמנם הובילו את ההשקעות במדינות המתפתחות, אך צמיחה מאסיבית נרשמה גם במדינות המזרח התיכון ואפריקה, בהן זינקו ההשקעות בלא פחות מ־58%, בעיקר הודות לדרום אפריקה. גם מדינות עניות בהרבה כמו פקיסטן, מרוקו, הונדורס והפיליפינים ביצעו השקעות מאסיביות באנרגיות מתחדשות, לפי הדו״ח.

2016, לעומת זאת, עשויה לסמן שינוי במגמה. ברבעון הראשון של השנה, לפי REN21, ההשקעות באנרגיות מתחדשות ברחבי העולם ירדו ב־12.5% לעומת הרבעון הראשון של 2015, בעיקר בעקבות ההאטה בסין.

שינוי לטובה עשוי להתחולל באירופה, פעם המובילה העולמית בהשקעות באנרגיות מתחדשות, שכיום משתרכת הרחק מאחורי סין עם צניחה של 21% ל־48 מיליארד דולר וצניחה של יותר מ־50% מאז 2011. גם בניכוי סין, ההשקעה באנרגיות ירוקות באסיה עלתה לראשונה על ההשקעות באירופה, שנפלו בשנה האחרונה לרמתן הנמוכה ביותר זה עשור. הירידה נגרמה, בין השאר, בשל המשבר הכלכלי העולמי והסובסידיות הנדיבות למגזר שנהפך לתלוי בהן, וקשייו לאחר שמשבר היורו הסלים. בעוד שבארצות הברית תעשיית הסולאר צפויה ליהנות ב־2016 מהשנה הטובה בתולדותיה, הודות לירידה חדה במחירים והארכה של הסובסידיות הפדרליות לתעשייה, באירופה – פעם המנהיגה העולמית של תעשיית הסולאר העולמית – לא פועלת כיום אפילו אחת מעשר החברות הגדולות בעולם.

בשנה האחרונה מדינות כמו בריטניה ונורווגיה הכריזו על השקעות מאסיביות באנרגיה ירוקה. אמנם זה לא מבטיח שאירופה תעקוף את סין בקרוב, אך התמיכה המחודשת בפרויקטי אנרגיה ירוקה עשוי לסמן תחייה אפשרית של התעשייה ביבשת, לאחר שנים של דעיכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker