500 העשירים | תרומות

סמי סגול קם מהכיסא

בעלי כתר פלסטיק הוא אחד התורמים הנדיבים בישראל. כעת הוא מבטיח להפנות לפילנתרופיה חלק ניכר מההון שיתקבל בתמורה למכירתה הצפויה של החברה

שוקי שדה
שוקי שדה

השנה הקרובה תהיה ציון דרך בקריירה רבת השנים של סמי סגול (73), שבמשך יותר מ־40 שנה בנה במו ידיו את אימפריית כתר פלסטיק החולשת על 30 מפעלים המעסיקים כ־4,000 עובדים ברחבי העולם, ושוויה מוערך ב־1.5 מיליארד דולר. ההערכה הזו צפויה להפוך למספר מדויק יותר בקרוב, כאשר כתר פלסטיק תימכר לאחר כמעט שנה על המדף.

סגול, המחזיק בחברה יחד עם אחיו יצחק, החליט למכור אותה לאחר שהבין שהדור הבא לא ייקח את המושכות. לדברי מקורביו, חלק ניכר מההון שיקבל בעקבות המכירה יופנה לפילנתרופיה. אותם מקורבים סירבו להעריך מהו שיעור ההון שיוקדש למטרות צדקה, ואם סגול יאמץ את המודל של ביל גייטס, מארק צוקרברג ומיליארדרים אחרים בעולם, שהכריזו שעם פרישתם יעבירו את רוב הונם לצדקה.

סמי סגול בטקס שבו הוענק לו תואר עמית כבוד במרכז הבינתחומי, מאי 2010צילום: מוטי מילרוד

בענף הפילנתרופיה סגול מוכר כתורם נדיב למדי, בסטנדרטים ישראליים. זאת, במיוחד לאור העובדה שהכסף נתרם מחברה פרטית ולא מחברה ציבורית שבה שותף גם הציבור. לידי מגזין TheMarker הגיעו נתונים, המתפרסמים כאן לראשונה ומלמדים על מדיניות התרומות של חברת כתר פלסטיק. לפיהם, ב־2015 ההכנסות ממכירות של כתר פלסטיק היו כ־952 מיליון דולר, עלייה של כ־6% בהשוואה ל־2014. באותה תקופה דווקא הצטמקו התרומות בכ־16%, מכ־6 מיליון דולר לכ־5 מיליון דולר. לפי הערכות שפורסמו בעיתונות, הרווח לפני מס הוא כ־17% מהמכירות – כ־162 מיליון דולר. כלומר, התרומות מהוות 3% מהרווח שלפני מס. לפי מדד מעלה, הבוחן תרומות של חברות בורסאיות, 50 החברות המדורגות במדד תורמות כ־1% מרווחיהן לפני מס. כלל החברות במדד ת"א 100 תורמות %0.4 מרווחיהן לפני מס. סגול, לטענת אנשים המכירים את פעילותו הפילנתרופית, תורם גם מחוץ לחברה, אך לא ידוע מהו היקף תרומותיו.

אחד התחומים הקרובים לליבו של סגול הוא חקר המוח. הוריו של סגול סבלו ממחלות הקשורות למוח – אלצהיימר ופרקינסון. סגול תורם גם לבתי חולים וגם לאוניברסיטאות, והשם סגול מתנוסס על מחלקות ומרכזי מחקר העוסקים בתחום. ב־2015 תרמה כתר פלסטיק 1.3 מיליון דולר לאגודת הידידים של אסף הרופא, ו־421 אלף דולר לבית החולים שיבא. לאוניברסיטת תל אביב החברה תרמה 1.2 מיליון דולר, ולאוניברסיטת חיפה – 900 אלף דולר. בשנה הקרובה צפויה תרומה גדולה לטובת הקמת מרכז לחקר המוח במכון ויצמן. ב־2014 תרמה כתר פלסטיק למכון 151 אלף דולר. בנוסף, סגול גם משקיע בסטארטאפים בתחום.

אבל לא רק חקר המוח נמצא ברשימת ההעדפות הפילנתרופיות של סגול ורעייתו טובה (שלה מעורבות רבה בתחום). כך לדוגמה בכרמיאל, שם יש לכתר פלסטיק חמישה מפעלים, החברה תורמת למכללת אורט בראודה ולפיתוח תוכניות לימודים בבתי הספר שבעיר. ב־2015 תרמה כתר פלסטיק 174 אלף דולר למטרות בתחומי החינוך והתרבות בכרמיאל.

סגול ידוע גם במעורבותו הגדולה בספורט, ובעיקר בקבוצת הכדורגל של הפועל תל אביב, שבעבר היה מבעליה. לדברי מקורביו, סגול השקיע בקבוצה כ־100 מיליון שקל, ובין השאר תרם לעמותת מפעלות חינוך, עמותה בת של הפועל תל אביב, שמטרתה לסייע לנוער מאזורי מצוקה באמצעות הכדורגל. כתר פלסטיק תרמה 78 אלף דולר לעמותה זו ב־2015. תרומה נוספת בסך 253 אלף שקל הועברה לעמותת ניצן, המסייעת לילדים עם קשיי למידה.

ברשימה בולטות שלוש תרומות גדולות יחסית, הקשורות לסגול באופן אישי. ייתכן שהדבר מלמד על כך שבסופו של דבר סגול, על אף נדיבותו, לא יאמץ את המודל של גייטס. בתו של סגול, נטלי, היא מרצה צעירה במרכז הבינתחומי בהרצליה. ב־2014 תרם סגול למרכז 303 אלף דולר. שנה לאחר מכן תרם 208 אלף דולר. מקורביו טוענים כי סגול תרם למרכז סגול לחקר המוח והתודעה הפועל במרכז הבינתחומי במסגרת בית הספר לפסיכולוגיה. המרכז עוסק בתחומים שהם פחות מרכזיים בחקר המוח כגון הקשר בין המוח לפדגוגיה, או הקשר בין חקר המוח למדיטציה ותורות רוחניות מהמזרח הרחוק.

סגול תורם גם לבית הספר התיכון בכפר הירוק, מהתיכונים היוקרתיים והאליטיסטיים בישראל, שבו לומדים שני נכדיו. ב־2014 תרם סגול לבית הספר 28 אלף דולר, ובשנה שלאחר מכן העביר 51 אלף דולר.

ב־2015 תרם סגול לבית החולים איכילוב 154 אלף דולר – תרומה שלדברי מקורות הבקיאים בנושא, אינה קשורה לחקר המוח, וסוכמה ישירות מול גבי ברבש, מנהל בית החולים באותה תקופה. ב־2014 ו־2015 אושפז רפאל לינק, אביה של טובה סגול, בבית החולים וקיבל, כמו רבים במעמדו, חדר פרטי – נורמה מקובלת באיכילוב. (לינק מת בינואר 2016).

שמו של סמי סגול הוזכר לאחרונה ביומני הפגישות של ברבש שנחשפו ב"גלובס", כאחד מאלה שיש לתת להם תשומת לב מיוחדת – הגדרה מעוררת תמיהה לאור תרומתה של כתר פלסטיק לאיכילוב באותה שנה. ואולם, מקורבי סגול טוענים שאין קשר בין הדברים, וכי הוא תורם במשך שנים לחקר המוח, גם במסגרת איכילוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker