אג'נדה

"הפליטים 
הם ההזדמנות 
של אירופה"

אחרי שנלחם באי שוויון, הכלכלן תומא פיקטי מנסה לשכנע את אירופה לקלוט מיליון פליטים בשנה

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תומא פיקטי רוצה להציל את אירופה מעצמה. הכלכלן הצרפתי, שספרו "קפיטל במאה ה־21" נהפך בשנתיים האחרונות לתופעה תרבותית וחולל מהפכה בשיח העולמי על אי השוויון, יצא בחודש שעבר במתקפה ממוקדת על המדיניות הכלכלית של מדינות אירופה – כלפי הפליטים שמתדפקים על שעריה, כלפי מדיניות הצנע שכפתה על עצמה ובכלל.

פיקטי השיק באחרונה את ספרו החדש, שיצא בארצות הברית תחת השם ״מדוע להציל את הבנקאים?״. בספר, שהוא למעשה אסופה של טורים שכתב עבור היומון הצרפתי השמאלני ״ליברסיון״ בין קריסת ליהמן ברדרס בספטמבר 2008 ועד להתקפות הטרור בפאריס בנובמבר 2015, כותב פיקטי על נושאים כמו עלייתם של הפלוטוקרטים בארצות הברית, משבר החובות האירופי, מקלטי מס, הקריירה של סטיב ג׳ובס ומדיניות ההגירה של אירופה. כראוי לכלכלן צרפתי, רוב תשומת הלב של פיקטי מוקדשת לבעיותיה של הכלכלה האירופית, לקוצר הראייה של מנהיגיה, ולכאוס שבו היא שרויה בשנים האחרונות. ״האם אירופה תצליח להפוך למעצמה הקונטיננלית ולמרחב של ריבונות דמוקרטית שלו אנו זקוקים כדי לרסן את הקפיטליזם הגלובלי שיצא משליטה?״, הוא שואל.

פליטים יורדים מסירת משמר טורקית אחרי ניסיון כושל להגיע לאי לסבוס ביוון צילום: רויטרס

אחד הנושאים שמעסיקים את פיקטי הוא ההגירה ליבשת. הוא כותב ש״מנוסת הפליטים היא הזדמנות עבור האירופים להתניע את כלכלת היבשת״ וקורא למדינות אירופה לקבל יותר פליטים. ״הטרגדיה של הפליטים עשויה להיות הזדמנות עבור האירופים להתעלות מעל המחלוקות הקטנוניות שלהם והעיסוק בעצמם. אם יפתחו את עצמם לעולם, יתניעו את הכלכלה ואת ההשקעות (בדיור, בבתי ספר, בתשתיות), אם יילחמו בסיכון לדפלציה, האיחוד האירופי יכול בקלות לחזור לרמות ההגירה שנרשמו לפני המשבר״.

כ־3.4 מיליון בני אדם היגרו לאיחוד האירופי בשנים 2013־2014, לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי; באותה תקופה עזבו את האיחוד 2.8 מיליון איש. בראיון שנתן בחודש שעבר לבי.בי.סי, הסביר פיקטי שהאיחוד מסוגל לקלוט עד מיליון מהגרים בשנה. ״זה בדיוק מה שהיה בשנים 2000 ־2010, וזה עבד, במונחי ירידה באבטלה״, אמר פיקטי. ״הבעיה היא שעם מדיניות הצנע והמיתון, אנחנו נמצאים כעת במצב שבו זה קשה מאוד, במיוחד בדרום אירופה, שבה המצב הכלכלי נוראי במיוחד״. מאז 1995, הוא טען, גדלה אוכלוסיית האיחוד האירופה ב־0.2% בלבד מדי שנה, לעומת גידול של 1.2% באוכלוסיית העולם באותה תקופה.

באותו ראיון תקף פיקטי את מדיניות הצנע של ממשלות אירופה, ובעיקר את זו של ממשלת בריטניה. ״אני חושב שהניסיון להפחית את הגירעון, במיוחד במדינות גוש היורו, היה מהיר מדי״, אמר פיקטי. ״אם היינו מקבלים החלטות תקציביות באופן דמוקרטי בפרלמנט אירופי, במקום לעשות זאת דרך חוקים אוטומטיים על גירעון תקציבי, היינו יכולים להימנע ממדיניות צנע מוגזמת ומעלייה באבטלה ובשנאת הזרים, בדיוק בתקופה שבה היה צורך אמיתי שאירופה תהיה פתוחה יותר ומכבדת יותר כלפי שאר העולם, במיוחד סביב משבר הפליטים״.

תומא פיקטי. לפי פיקטי, במקום להילחם במקלטי מס ולהשיב לעצמה את ההכנסות שהיו יכולות להציל אותה מהמשבר הכלכלי, אירופה בחרה להעניק פטורים גדולים יותר לעשירים ולתאגידים הרחב לאומיים. במקום להציל את הממשלות, בחרו מדינות היבשת והבנק המרכזי האירופי להציל את הבנקים. התוצאה - יבשת בדעיכה, שפספסה וממשיכה לפספס כל הזדמנות להציל את עצמה צילום: רויטרס

כשנשאל על המדיניות הכלכלית של ממשלת בריטניה, פיקטי תקף את החלטת ממשלתו של דייוויד קמרון להעניק הטבות מסים לעשירים, בזמן שכל שאר האוכלוסייה סובלת מצנע. ״מה שמדהים במדיניות הזאת זה שבזמן שאנחנו צריכים להפחית את הגירעון ואין לנו כסף, אנחנו מקצצים במסים עבור העשירונים העליונים. לדעתי זאת סתירה מוחלטת, ואני חושב שהציבור מתקשה מאוד להבין אותה״.

כשהוא בוחן את אירועי השנים האחרונות באירופה, פיקטי רואה בעיקר הזדמנויות מפוספסות. במקום לקלוט מיליוני פליטים, היא בחרה בשנאת זרים ופספסה את ההזדמנות להתניע את הכלכלה שלה. במקום להילחם במקלטי מס ולהשיב לעצמה את ההכנסות האבודות שהיו יכולות להציל אותה מהמשבר הכלכלי, היא בחרה להעניק פטורים גדולים יותר לעשירים ולתאגידים הרב לאומיים. במקום להציל את הממשלות, בחרו מדינות היבשת והבנק המרכזי האירופי להציל את הבנקים. התוצאה – יבשת בדעיכה, שפספסה וממשיכה לפספס כל הזדמנות להציל את עצמה.

אחד הפתרונות שפיקטי מציע הוא שמדינות אירופה יאחדו את חובותיהן. הוא גם מאמין שבסופו של דבר זה מה שיקרה. האם אירופה אכן יכולה להפוך למעצמה הסוציאל-דמוקרטית הליברלית שפיקטי מייחל שתהיה? את השאלה הזאת הוא משאיר פתוחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker