סביבה

השמש לא תשקע

הטבות מס שמעניק הממשל בארצות הברית לחברות הסולאר יביאו לחיסכון בפליטת מזהמים השקול לשנתיים ללא מכוניות

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

לפני הבחירות הקודמות לנשיאות ארצות הברית, ב־2012, תעשיית הסולאר היתה על הקרשים. יצרנית הפאנלים הסולאריים סולינדרה פשטה את הרגל באוגוסט 2011, לאחר ששרפה יותר מחצי מיליארד דולר בהלוואות ממשלתיות, ואחריה פשטו את הרגל חברות אנרגיה סולארית נוספות. גל פשיטות הרגל, שלווה גם באלפי עובדים מפוטרים, היה עלול להפוך לקטלני לולא נבחר מחדש ברק אובמה. הסובסידיות הנדיבות שהממשל שלו סיפק לתעשיית הסולאר היו הדבר היחיד שהחזיק אותה בחיים.

לשמחתם של יזמי הסולאר, אובמה נבחר שוב לנשיא, והתעשייה ניצלה ממשבר. ב־2015 עלתה תפוקת האנרגיה הסולארית בארצות הברית ב־17%, ל־7.3 ג׳יגה־וואט, לפי דו״ח שפרסמו בפברואר חברת המחקר GTM וההתאחדות של תעשיית הסולאר האמריקאית (SEIA). לפי הדו״ח, הצמיחה התאפשרה הודות לזינוק של 66% בהתקנות של פאנלים סולאריים בבתים פרטיים.

פאנלים סולאריים בקליפורניה. זינוק בביקוש על רקע נפילה במחירי הפאנלים צילום: רויטרס

ואם 2015 היתה שנה טובה לתעשיית הסולאר האמריקאית, 2016 צפויה להיות טובה הרבה יותר. לפי GTM, תפוקת האנרגיה הסולארית בארצות הברית צפויה לגדול בלא פחות מ־16 ג׳יגה־וואט ב־2016, זינוק אדיר של 119%. צמיחה זו יוצאת דופן בכל קנה מידה, במיוחד כשמביאים בחשבון שלפני חמש שנים כל תפוקת הסולאר בארצות הברית היתה כ־2 ג׳יגה־וואט בלבד. הזינוק הזה משקף עלייה חדה בביקוש, על רקע נפילה במחירי הפאנלים הסולאריים. ב־2015, נפלו עלויות הסולאר ב־17% לשפל של 3.5 דולר לוואט. מאז 2010, נפלו המחירים ב־66%.

אבל לזינוק הצפוי, שיהפוך את 2016 לשנה הגדולה ביותר בתולדותיה של 
תעשיית הסולאר האמריקאית, יש סיבה נוספת: סיוע ממשלתי. בדצמבר האחרון עשה הקונגרס משהו מפתיע במיוחד: הוא הצביע בעד הארכה של הטבות המס הפדרליות לתעשיית הסולאר, שהיו אמורות לפוג בסוף 2016, עד 2021. ההארכה, שהתאפשרה הודות לעסקה בין הרפובליקאים לדמוקרטים, היתה בלתי צפויה, לאור סירובם העיקש של הרפובליקאים בקונגרס להכיר במציאות של שינוי האקלים. בתחילת השנה פגה הטבת מס דומה ליצרניות של אנרגיית רוח. בשנה האחרונה מיהרו חברות הסולאר בארצות הברית להוציא לפועל פרויקטים כדי לנצל את הטבות המס, שסיפקו לתעשייה 24 מיליארד דולר בשנים 2008־2014, לפני שיפוגו. התוצאה היתה ירידה נוספת של 10% בשנה לפחות במחירים, לפי בלומברג.

הודות להטבות המס, שוק הסולאר בארצות הברית צפוי להיות בעל קצב הצמיחה המהיר בעולם. ב־2015, לפי GTM, אנרגיה 
סולארית היתה אחראית ל־29% מהגידול בתפוקת החשמל במדינה, יותר מגז טבעי. עד 2021, תפוקת הסולאר צפויה לעלות על 100 ג׳יגה־וואט בסך הכל.

כל זה מבשר טובות לתעשייה שלפני ארבע שנים נחשבה פגר מהלך. גם לכל מי שמודאג משינוי האקלים יש סיבה להתעודד: במגזין Mother Jones נכתב שזו אחת מהפעולות המשמעותיות בנוגע לשינוי האקלים שננקטו בארצות הברית אי פעם, והחיסכון באנרגיה שאליו תוביל שקול להסרתן מהכביש של כל המכוניות בארצות הברית למשך שנתיים. לפי מעבדת המחקר הממשלתית לאנרגיות מתחדשות (NREL), הטבות המס לתעשיית הסולאר יובילו לחיסכון של 1.4 מיליארד דולר טונות בפליטות של גזי חממה עד 2030. מי שבהחלט יכול להתעודד מכל זה הוא אובמה, שהילל ב־2008 את מגזר האנרגיות המתחדשות כעתיד של הכלכלה האמריקאית. לפחות במקרה של הסולאר, והודות לעזרה נדיבה מצד הממשל שלו, נראה שהעתיד הזה עוד עשוי להתממש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker