סביבה

היתושים 
תמיד מנצחים

עדיין לא ברור מה גרם להתפרצות נגיף הזיקה, אבל אין ספק שההתחממות הגלובלית גורמת ליתושים המפיצים את הנגיף להרגיש בבית

אשר שכטר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשבועות האחרונים התפשטה ברחבי העולם הבהלה מפני נגיף הזיקה. בתוך פחות משנה, הספיק הנגיף להדביק יותר ממיליון וחצי אנשים בברזיל, להתפשט ל־30 מדינות בדרום ומרכז אמריקה ובאזור הקריביים, ולגרום לארגון הבריאות העולמי (WHO) להכריז על מצב חירום.

נגיף הזיקה אמנם התגלה בראשונה ב־1947, אך במשך עשרות שנים לא נחשב מזיק במיוחד. ההתפרצויות שלו היו מצומצמות וספורדיות (14 אנשים בלבד אובחנו כנשאים של הנגיף מאז שהתגלה ועד 2007), וגם הנגיף עצמו לא גרם לנזקים חמורים: התסמינים היו כל כך מתונים, שלעתים קרובות אנשים אפילו לא ידעו שהם נדבקו. כל זה, כמובן, השתנה בשנה האחרונה, לאחר שהתפרצות הנגיף בברזיל גרמה ללידת אלפי ילדים עם מומים ולבהלה כלל־עולמית.

יתוש אדס מצרי המעביר את הזיקהצילום: רויטרס

ההתפשטות המואצת של הנגיף תפסה בהפתעה את הקהילה הבינלאומית. המקרה הראשון בברזיל אובחן לפני פחות משנה – וכבר הנגיף התפשט לעשרות מדינות, כשהוא מופץ על ידי יתושים המעבירים אותו לבני אדם. במדינות כמו ברזיל, אקוודור, קולומביה וג׳מייקה ייעצו משרדי הממשלה לנשים להימנע מלהיכנס להריון, מחשש שהן יילדו ילדים הסובלים ממיקרוצפליה (תסמונת המובילה לראש קטן בהרבה מהממוצע והפרעה בתפקוד המוח), אחת מהסכנות הפוטנציאליות של הידבקות בנגיף.

אולם הדבר המטריד ביותר בנוגע לנגיף הזיקה אינו בהכרח ההתפרצות הנוכחית שלו, אלא מה שגרם לה. לצד גורמים כמו עיור, צפיפות אוכלוסין ושינויים תחבורתיים, בשבועות האחרונים מדענים טוענים שמאחורי התפרצות הזיקה עומד גורם נוסף, מפחיד בהרבה: שינוי האקלים.

השנה שעברה היתה החמה והיבשה ביותר בתולדות ברזיל. לצד התפרצות הזיקה, כחצי מיליון איש נדבקו בקדחת הדנגי. יתושים, במיוחד אלה מהסוג שמפיץ את נגיף הזיקה, נוהגים להתרבות ככל שהטמפרטורות עולות. הטמפרטורות הגבוהות בברזיל, כמו גם במדינות אחרות בדרום אמריקה, יצרו תנאים אידאליים להתפרצות הנגיף. מדענים אחדים האשימו את האל־ניניו, שהוביל למזג אוויר חם מהרגיל בצפון ברזיל.

הקשר בין הזיקה לשינוי האקלים אינו יותר מהשערה בשלב זה. הסיבות להתפרצות הנגיף יתבררו רק בעתיד, אבל מדעני אקלים מצביעים על הקשר הברור בין שינויי האקלים לריבוי התפרצויות של נגיפים שמופצים על ידי יתושים. כך למשל ב־1999, שנה שבה רמות החום הגיעו לשיא, התפרצות של נגיף קדחת מערב הנילוס הגיעה עד לניו יורק. ״זה בדיוק מה שהזהרנו ממנו במשך 20 שנה. היינו צריכים לצפות את זה״, אמר דניאל ברוקס, ביולוג מאוניברסיטת נברסקה־לינקולן, ל״גרדיאן״ הבריטי. ״בכל פעם שכדור הארץ התמודד עם אירוע אקלים משמעותי, מינים עברו ממקום למקום והפתוגנים שלהם באו במגע עם מינים אחרים שלא פיתחו נוגדנים״.

בשנים האחרונות חקרו מדענים את ההשלכות הפוטנציאליות של שינוי האקלים על אוכלוסיות יתושים ברחבי העולם, ועל התפרצותן של מחלות. שינוי האקלים, מצאו מחקרים, מוביל לסופות גשמים עזות אך גם לבצורות חמורות. התוצאה היא הצטברויות של מים עומדים, ונהרות שמתייבשים ונהפכים למקווים. מזג אוויר חם ומים עומדים הם תנאי הגידול האופטימליים ליתושים. סוגים מסוימים של יתושים, כמו אלה שמפיצים את נגיף הזיקה, נוהגים להתרבות דווקא בסביבות מעשה ידי אדם, כמו מכלי פלסטיק או ערימות של אשפה, ואלו הרי מתרבות מיום ליום.

התפרצות הזיקה מספקת הצצה מטרידה לעתיד, שבו ההתחממות הגלובלית ותופעות אחרות הקשורות בשינוי האקלים יובילו להתפרצויות תכופות יותר ויותר של נגיפים, שהודות לתנאי מזג האוויר והקלות שבה אוכלוסיות נעות כיום ממקום למקום יתפשטו בצורה מהירה יותר מבעבר. לפי ארגון הבריאות העולמי, עלייה של 2־3 מעלות בטמפרטורות הממוצעות ברחבי העולם תגדיל את מספר האנשים הנמצאים בסיכון לחלות במלריה במאות מיליונים. ואם פעם נגיפים כמו זיקה ומחלות טרופיות כמו מלריה נותרו מבודדים באסיה, דרום אמריקה ואפריקה, בשנים האחרונות המחלות האלה נעות צפונה, לכיוונן של מדינות כמו ארצות הברית.

התפרצות הזיקה, ככל הנראה, לא נגרמה בגלל גורם אחד בודד, אלא כתוצאה משילוב של גורמים, בהם הגידול בערים ובפסולת, תנועות אוכלוסייה וגורמים סביבתיים נוספים מעשה ידי אדם, כמו בנייה מוגברת של סכרים וכריתת יערות. וכן, גם להתחממות כדור הארץ ואירועי מזג אוויר קיצוניים שנגרמים כתוצאה משינוי האקלים כנראה יש קשר לכך. כשמחברים את כל הגורמים האלה יחד, מקבלים תמונה מאיימת במיוחד של העתיד שמצפה למין האנושי במאה השנים הקרובות. לפי הערכות ארגון הבריאות העולמי, 250 אלף איש צפויים למות מדי שנה בשנים 2030־2050 כתוצאה מתופעות הקשורות לשינוי האקלים. ללא צעדים בינלאומיים משמעותיים לבלימת שינוי האקלים, משברי בריאות כמו התפרצות הזיקה עלולים להפוך לעניין שבשגרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker