הסטארטאפים החמים בפודטק

סטייק צרצר: רמש בפיתה

מיכל פלטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
מיכל פלטי

האם תסכימו להחליף סטייק עסיסי של 250 גרם בחופן מתפצח, מטוגן או שלוק במים של חגבים? דרור תמיר משוכנע שכן. עובדה: תמיר מכרסם חגבים על בסיס יומי. "כמו באפריקה", הוא מתלהב. "דוחסים לפה ערימה של חגבים בבת אחת, בלי לחשוב אפילו, עם הכנפיים והרגליים".

רמשים אכילים. טעם אגוזיצילום: אייל טואג

"סטייק צרצר", החברה שהקים תמיר לפני כשנתיים עם שותפיו, בן פרידמן וחנן אביב, מגדלת מיליוני חגבים בחווה סגורה במושב אליפלט הסמוך לראש פינה, והיא נמצאת בשלב מתקדם של גיוס לצורך פיתוח והפצת מוצרים. "הרעיון הוא שלי" מספר תמיר, יזם סדרתי בתחום המזון. "אני רוצה לשפר את התזונה של 250 מיליון ילדים בעולם. ילדים זקוקים לחלבון כדי לגדול היטב ויש מחסור אדיר במשאב הזה. חברות רבות מחפשות תחליפי חלבון ממקורות שונים".

כדי להגיע למקור חלבון המשתווה לסטייק עסיסי, אדם צריך לכרסם 20־30 חגבים. "יש זנים קטנים במשקל גרם אחד, ויש גדולים יותר המגיעים עד לארבעה גרם", מציין תמיר. "יש זן שאם שולקים אותו במים רותחים במשך 20 דקות הוא נהפך לאדום כמו לובסטר, וזן אחר שעדיף לקלות או לטגן". מי שאוהב ואוכל מאכלי ים, הוא אומר, בוודאי לא יסרב לטעום חגב. "יש לו טעם אגוזי, משולב בטעם של לובסטר ושרימפס, והוא טעים מאוד", הוא מעיד, ומפליג בשבחם של החגבים כמקור חלבון ידידותי לסביבה: "לעומת פרות, למשל, שזקוקות לשטחי מרעה ולרפתות, ולמזון מיוחד, החגבים ידידותיים הרבה יותר לסביבה. חגב צורך פי 200 פחות מים מפרה, ולא מזהם את הסביבה כמו בקר".

ומי קהל היעד של הזנים השונים של החגבים? תמיר מפתיע: "שניים וחצי מיליארד איש בעולם אוכלים כבר כיום חגבים בקביעות. באפריקה ובמזרח הרחוק למשל, הם נאספים בטבע ונאכלים. וזה שוק שיש בו מחירים גבוהים, מפני שהחגבים זמינים רק חודש בשנה. בשאר השנה קשה להשיג אותם". את שווי השוק בתחום זה מעריך תמיר במאות מיליוני דולרים.

מייסדי מיזם סטייק צרצר: חנן אביב, בן פרידמן ודרור תמיר. "שניים וחצי מיליארד איש בעולם אוכלים כבר כיום חגבים בקביעות. וזה שוק שיש בו מחירים גבוהים, מפני שהחגבים זמינים רק חודש בשנה. בשאר השנה קשה להשיג אותם"צילום: אייל טואג

פלחי השוק המפתיעים יותר הם אלו שיצרכו את החגבים כמקור חלבון, באבקה. "החגבים מיובשים ונטחנים, ואז מכניסים אותם למזון כתוסף אבקתי: לגרנולה ולחטיפי בריאות. שווי השוק של הפלח הזה הוא כמה עשרות מיליוני דולרים בכל העולם. פלח שוק שלישי שתמיר מבקש לפנות אליו הוא של ספורטאים הצורכים חלבון באבקה, ישירות לפני אימון. "הם יהיו ה'מאמצים המוקדמים'", הוא אומר. "אם הגיבור בסרט 'רוקי' בולע חמש ביצים טריות לפני אימון, ויוצא לריצה במדרגות, מבלי להתעכב על הטעם, הרי אבקה מחגבים ישירות לפני אימון תעשה בדיוק את אותה העבודה. הטעם אינו חשוב – התוצאה היא שקובעת". שווי השוק של החלבון לספורטאים הוא 2.5 מיליארד דולר בארצות הברית בלבד, ו־4 מיליארד דולר בעולם כולו.

בהתחשב במספר הפיות הרב שהחגבים צפויים להאכיל בעתיד, לדברי תמיר, ההשקעה ב"סטייק צרצר" קטנה יחסית, ומסתכמת במיליונים אחדים. את ההשקעה העיקרית והראשונית בחברה ביצעה החממה הטכנולוגית טרנדליינס, וכעת החברה נמצאת בסבב גיוס נוסף.

פעילות: פיתוח וגידול זנים של חגבים למאכל; שותפים: דרור תמיר, חנן אביב ובן פרידמן; שנת הקמה: 2014; עובדים: 2; הון שגויס: סכום ראשוני מחממת הטכנולוגיה טרנדליינס. נמצאת בשלב שני של גיוס הון. זקוקה לכ-800 אלף דולר, טרנדליינס תשקיע כמחצית מהסכום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker