דו"ח שירות |

ימים של שקט (יחסי)

מה עושים הנבחרים עם המנדט שהפקדנו בידיהם? חודש בחייהם של כמה מהשרים שלנו

תומר אביטל
תומר אביטל

שרת התרבות והספורט
מירי רגב (ליכוד)

בניגוד לחודשים הקודמים שבהם שרת התרבות והספורט כיכבה בתחקירי ערוץ 10, התקופה האחרונה היתה רגועה יחסית עבורה. החודש שלה נפתח בבשורה רעה: יו״ר הטוטו, צחי פישביין, מת במפתיע בעת ריצת בוקר. רגב השתתפה בהלוויה וערכה ביקור תנחומים.

"רגב. "חופש הביטוי הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה ואני אלחם בעבורו, אך באותה מידה אלחם בעבור חופש המימון
הסטטוס הכי נקרא של השרה רגב פורסם ב– 12 בינואר והתייחס להתבטאותה של ח"כ חנין זועבי שצריך להעמיד לדין את מי שירה למוות במחבל נשאת מלחם. רגב עקצה בתגובה: "אני דווקא חשבתי לתת לו להדליק משואה ביום העצמאות". הסטטוס גרף 23,652 לייקיםצילום: תומר אפלבאום

בהמשך, רגב, שנוהגת לסייר ברחבי הארץ, ביקרה במערת אליהו בכרמל עם רב הכותל וישראל חסון (שמצנח זהב שתפר לעצמו ב"קדימה" הצניח אותו לתפקיד מנכ״ל רשות העתיקות). היא החליטה לסייע לשדרוג המערה המוזנחת שלפי המסורת הסתתר בה אליהו הנביא. בסיור באלפי מנשה סיכמה על הקמת מבנה חדש, ובבית הספר לכדורגל גדנ"ע יהודה שוחחה עם ילדים של מהגרים מאריתריאה וסודן. בניגוד לאמירות הפוגעניות שאמרה בעבר על הוריהם, השיחה התנהלה באווירה טובה. עוד בסדר היום של רגב, היתה פגישה עם שר החקלאות אורי אריאל וראשי יישובים בדואים בנגב, בה סיכמו בין השאר על הקמת בריכה ברהט.

יום חמישי מסתמן כיום הפורה של רגב. זה היום שבו היא יושבת במשרדה ברחוב המסגר 14 בתל אביב (עד שתושלם הקמת מטה המשרד בירושלים), ומנהלת ישיבות עם מנכ״ל המשרד וראשי מינהל התרבות והספורט. החודש החולף היה בסימן המלחמה באלימות בספורט – הנושא המיינסטרימי ביותר שאותו מקדמת רגב. בהמשך החודש היא סיכמה עם שרת המשפטים, איילת שקד, שהשופטים יעברו השתלמות שתוביל להחמרת הענישה בתחום (רגב חוששת שהשופטים מקלים ראש בהתפרעות אוהדים). בדיון נוסף סיכמה רגב עם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, על הקמת יחידה משטרתית עם יכולות מודיעיניות שתפקח עין על חוליגנים במגרשי הספורט. בחודש הבא תדון הממשלה בהקמת היחידה.

רגב גם חילקה גזרים לאוהדים. היא הכפילה את תקציב הליגות הנמוכות ל־7 מיליון שקל במטרה להנגיש את הכדורגל לפריפריה, ובאחד מימי שישי עזבה את המטבח (מדי שישי היא מקדישה את זמנה לבישולים: עוף בלימון, אורז ערמונים, סלט חריף וחריימה), והשתתפה בטורניר שנערך בין אוהדי הקבוצות. רגב הצהירה שם ש״האוהדים הם הפתרון ולא הבעיה״, וצפתה באוהדי בית״ר ירושלים זוכים באליפות. גם באלימות מוסדרת יותר רגב מתעניינת, ובמשרדה שוקדים על תוכנית לענף האגרוף.

פעילותה של השרה לקידום התרבות כללה פגישה עם אחמד טיבי, שבה דנו בסיוע למגזר הערבי. ביום הלשון העברית הציגה לממשלה תוכנית ארוכת־טווח לבניית משכן חדש לאקדמיה העברית. הבניין ייפתח ב־2020 ועלות בנייתו תהיה כ־150 מיליון שקל. רגב גם עסקה בתפוח האדמה הלוהט שהיא יצרה: קריטריונים חדשים לתמיכה למוסדות תרבות, שיכללו למשל מדד פריפריאלי, והוציאה מכרז לתפעול ביתן ישראלי בפסטיבל הקולנוע בקאן.

כדי שלא יעבור חודש בלי איזה מאבק מתוקשר, רגב העלתה על המוקד את גלגלצ ותבעה שוועדת הפלייליסט תפעל בשקיפות. ״היעדר שקיפות הוא פתח לשחיתות״, הכריזה. רגב עצמה, אגב, לא נותנת דוגמה אישית ומסרבת לחשוף את יומן הפגישות שלה, את נכסיה ואת הצבעותיה.

בימי שני ורביעי רגב נוהגת להגיע לכנסת, בין השאר כדי לענות על שאילתות. באחד הימים השיבה במליאה לח״כ קסניה סבטלובה בנוגע ל"מניעת תקצוב לתיאטרון קומקום הדו־לאומי בירושלים", והבהירה כי "מוסד ציבורי חייב לפעול במשך שנתיים לפחות בטרם הוא פונה לקבל תמיכה ממשלתית״, ושתיאטרון הקומקום הוקם רק בסוף 2014. בכל מקרה, אמרה, זהו ״תיאטרון אחד מני רבים, ללא ייחודיות יוצאת־דופן״.

רגע של נחת נרשם בתערוכת קליגרפיה מקוריאה הדרומית שנפתחה ברמת גן, שם נשאה רגב דברים וצפתה באמן קוריאני מצייר בזמן אמת. אך רגע הנחת היה קצר: מנכ״ל המשרד חזר חולה ממרתון טבריה, שבו ירד מבול. הוא הדביק בשפעת את העוזרת האישית חן קדם, את הדוברת, ואז, לפי הסברה הרווחת במשרד, גם את רגב עצמה.

התקשרויות נבחרות:

­ ביצוע בדיקת סמים בקרב ספורטאים באליפויות ישראל ובתחרויות בינלאומיות, עם הוועד האולימפי - 300 אלף שקל

­ הכנות אולימפיות לקראת משחקי ריו 2016 עם איגודי הספורט - כ–4.5 מיליון שקל

­ שימור ואחסון סרטי שירות הסרטים הישראלי בפורמט פילם עם סינמטק ירושלים - 10,000 שקל בשנה

­הפקת כנס ראש הממשלה ללשון העברית 2016, ואירוע שישלב בין השפה העברית ושפת הספורט, עם עיריית ראשון לציון - 570 אלף שקל

הסטטוס הכי נקרא שלה פורסם ב–12 בינואר והתייחס להתבטאותה של ח"כ חנין זועבי שצריך להעמיד לדין את מי שירה למוות במחבל נשאת מלחם. רגב עקצה בתגובה: "אני דווקא חשבתי לתת לו להדליק משואה ביום העצמאות" (23,652 לייקים)

השר להגנת הסביבה

אבי גבאי (כולנו)

גבאי הוא אחד מהשרים היחידים שמשתפים את הציבור ביומן הפגישות שלו, ובאופן הצבעותיו בוועדת השרים לחקיקה. הודות לשקיפות של השר אפשר לדעת, למשל, כי הוא הצביע בחודש האחרון נגד הצעת חוק לחלק אפודי מגן לתושבי ישראל, ובעד הצעה מורכבת לפירוק מונופול מכון התקנים.

גבאי הוא בין השרים הנמרצים ביותר בממשלה. הוא מבקר בכנסת בימי שני ורביעי, אך לא מצביע במליאה משום שאינו חבר כנסת. את ימי שלישי הוא מייחד לסיורים ברחבי הארץ. בימים שהוא בכנסת השר מקדם בין השאר חוק לאיסור חלוקת שקיות ניילון חינם. החוק שיזם בעבר השר לשעבר עמיר פרץ אמור להיות מוגש בקרוב מחדש לוועדת הפנים. ארגונים סביבתיים טוענים נגד החוק כי המחיר של שקית ניילון נמוך מדי, אך גבאי שמאמין שגם אגורות בודדות יובילו לשינוי צרכני, קיים החודש בלשכתו פגישה עם מנהלי רשתות השיווק בניסיון להגיע למודל מוסכם.

השר אבי גבאי. התקשרויות נבחרות בחודש דצמבר: עבודות השיקום בשטחי הכרמל על ידי קק"ל (4.4 מיליון שקל); בקשה לקבלת ייעוץ תקשורת חיצוני לתוכנית הלאומית במפרץ חיפה (50 אלף שקל); ניקוי פסולת אסבסט בגליל המערבי, בביצוע חברת אד בר יועצים (כ-1.7 מיליון שקל)צילום: מרק ישראל סלם

ב־5 בינואר הציג גבאי דו"ח רבעוני על צמצום זיהום האוויר בחיפה, ובניגוד למקובל במקומותינו לא חשש לספר גם על התקלות. כך למשל עדכן כי המשרד לא הצליח לפרסם את נתוני כל מכשירי הניטור בארובות המפעלים במפרץ.

התרבות העסקית שממנה הגיע גבאי, שהיה מנכ"ל בזק, מחלחלת יותר ויותר למגזר הציבורי, וזה לא תמיד חיובי. בין ההתקשרויות האחרונות של המשרד להגנת הסביבה מופיעים שני ספקים שהתבקשו לייעץ בכתיבת מכרזים. כלומר, בנוסף להפרטת השירותים הציבוריים המתרחבת והולכת – המשרד מבקש להפריט את היכולת להפריט את שירותיו. ההפרטה של ההפרטה תעלה למשלם המסים חצי מיליון שקל.

נסיים בנימה אופטימית – הישג נאה שרשם גבאי באחרונה הוא הסדר עם יזמי בנייה ובלימת תוכנית לבניית כפר נופש בחוף פלמחים.

סגן שר הפנים

משולם נהרי (ש"ס)

ספק אם רבים יודעים שמשולם נהרי עדיין מכהן כחבר ממשלה, ושהוא עבר באחרונה תפקיד – מסגן שר הרווחה לסגן שר במשרד הפנים. סגני שרים מסתובבים במסדרונות השלטון, לרוב מתחת לרדאר. זה לא אומר שהם לא מרכזים סמכויות רבות וזו הסיבה שהסקירה החודשית לא תפסח גם על סגני השרים.

עד לאחרונה כיהן נהרי כסגנו של שר הרווחה חיים כץ. בין השניים שרר נתק מוחלט. כץ התרעם על הנחתת נהרי ללא שום תיאום עמו. הוא הסתייג מסגן שר סקטוריאלי, מנע ממנו כל סמכות, ולבסוף הבהיר לו כי לכל היותר יוכל לנהל את הכספים הקואליציוניים שיביא עמו. נהרי – שבעבר היה אחראי על הצלחות מפוארות של המגזר החרדי כמו חוק נהרי (שחייב רשויות מקומיות לתקצב חינוך פרטי חרדי) – הצליח לדלות כ־30 מיליון שקל. אולם במשרד עדיין בחרו שלא לשתף איתו פעולה והוא אף הוגלה למבנה נפרד בכניסה לירושלים.

בדומה לחלק מנבחרי הציבור החרדים, נהרי לא מחזיק חשבון פייסבוק ולא מייחצן באינטנסיביות את פעילותו. ואולם, לצורך הבדיקה הסכים לפתוח חלקית את יומנו. מתברר שהוא ממשיך לקדם את הבייבי שלו – טיפול בנוער הנושר במגזר החרדי. הוא הוציא כ־2,000 נערים לטיול בן שלושה ימים שנועד לחזקם. נהרי פועל גם להקמת מסגרות לנוער הנושר, ובין השאר נפגש עם נאוה ברק, יו״ר עמותת עלם, כדי לקדם מיזם ניידות שיתמקד בטיפול בנוער חרדי בסיכון.

השר משולם נהרי. לומד ערבית מדוברת בקורס שהושק באחרונה בכנסתצילום: איל ורשבסקי

עם מנכ״ל משרד הרווחה הוא דן בהקמת ישיבות טכנולוגיות, ובאחרונה לקח על עצמו לסייע לנערות חרדיות במצוקה שעברו פגיעות מיניות והוצאו מביתן. נהרי קיים פגישות לגיבוש מודל לפתיחת הוסטלים ודירות מעבר עבורן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker