"סיפור הצלחה שהתחיל בכישלון": החברה שהקימו שלושה סוחרי בשר ושני עורכי דין שווה כבר 100 מיליארד דולר

הדנ"א של חברת 3M, שמוכרת כ-60 אלף מוצרים במגוון תחומים, נקבע על ידי מנכ"ל חדשני כבר לפני יותר מ-100 שנה ■ סיפור הצלחה שמתחיל דווקא בכישלון

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

מה משותף לסוליות של נעלי ריצה, נורת לד חסכונית, דבק סלוטייפ, סתימה לבנה לשיניים ופתקית דביקה לכתיבת הודעות? כולם מגיעים מאותה חברה, 3M, שמחזיקה ברשותה לפחות עוד 100 אלף פטנטים. הודות לתרבות ארגונית ייחודית מצליחה 3M, שהוקמה ב-1902 במיניסוטה, לשמור על מעמדה כחברה חדשנית. היא שווה כיום כ-100 מיליארד דולר, מעסיקה כ-90 אלף עובדים ומוכרת את מוצריה בכ-200 מדינות בעולם, ובהן גם ישראל.

"זה סיפור שמתחיל דווקא בכישלון", מספרת פרופ' אורלי יחזקאל, סגנית דקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, ומומחית להתנהגות ארגונית וניהול בינלאומי. "את החברה הקימו חמישה יזמים - שלושה סוחרי בשר ושני עורכי דין. הם קראו לה Minnesota Mining and Manufacturing (מכאן שלושת ה-M בשמה), והתכוונו לכרות מינרלים שישמשו לייצור גלגלי ליטוש. כל אחד מהיזמים השקיע כ-1,000 דולר והכרייה החלה, אלא שמהר מאוד התברר שמה שנמצא באדמה לא היה המינרל שלו ציפו. חמשת היזמים לא התייאשו והחליטו לבדוק מה בכל זאת ניתן לעשות עם החומר שכרו מהאדמה", מספרת יחזקאל.

צילום: עדי עמנואל

למזלם של המייסדים, ב-1907 הצטרף לחברה ויליאם מקנייט, בן למשפחת מהגרים מסקוטלנד, ששימש עוזר חשב והשתכר 11.55 דולר בשבוע. שבע שנים לאחר מכן מקנייט כבר כיהן כמנכ"ל, וב-59 השנים הבאות הנהיג את החברה מהצלחה להצלחה. הוא גם אחראי למונח "סקוטש" (סקוטי) שמלווה רבים ממוצרי החברה עד היום; גם המדבקות המשובצות שעל המוצרים הן מחווה לשורשיו של המנהל. ואולם לא פחות חשוב מהמוצרים שפיתחה החברה, מקנייט יצר תרבות ארגונית פורצת דרך.

"בניגוד לחברות כמו אפל, שיוצרות חדשנות ואז מוציאות אותה החוצה לשוק, ב-3M מקור החדשנות הוא זיהוי צרכים קיימים בשוק ומתן פתרונות חדשניים. הדיאלוג עם הסביבה היה רכיב יסודי בתפישתו הניהולית של מקנייט, ונותר עיקרון מנחה בהתנהלות החברה עד היום", אומרת יחזקאל.

אורלי יחזקאלצילום: ישראל הדרי

"להקשיב לכל רעיון, גם אם הוא נשמע מופרך"

בתחילת המאה ה-20 תעשיית הרכב פרחה, ומהנדסי החברה נהגו להסתובב בין היצרניות והמוסכים כדי לברר מהם הצרכים של התעשייה. המוצר הראשון התבסס על פטנט לנייר עמיד למים, שנהפך לנייר מיוחד לליטוש מתכות בשילוב הדבק והמינרלים שפיתחה החברה.

הביקורים במוסכים הביאו גם להמצאת המסקינגטייפ, לאחר שעובדי החברה שמו לב לשינוי בטעמי הלקוחות - במקום מכוניות שחורות, התחילו לצבוע אותן בשני צבעים. הסרט הדביק אפשר ליצור קו הפרדה ישר בין שני הצבעים. ואולם מקנייט לא היה מרוצה מהבזבוז הגדול של המסקינגטייפ הרחב, שלצורך ייצורו נדרש דבק רב, וביקש לפתח מוצר יותר חסכני. כך נולד הסקוטשטייפ, השקוף והדק יותר. "אחד הדברים היפים בהתנהלות החברה היא מציאת ההזדמנות מחד גיסא, והיכולת להפוך טעויות או כישלונות לסיפורי הצלחה, מאידך גיסא", אומרת יחזקאל.

ב-1956 אחת העובדות שפכה בטעות על נעל הספורט שלה תרכובת של חומר כימי שעמו עבדה. היא ניסתה ללא הצלחה לנקות את החומר מהנעל, וכך הומצא תרסיס עמיד למים עבור מוצרי החברה. גם הדבקיות הומצאו במקרה: בסוף שנות ה-70 הלכו שני מהנדסים לכנסייה והרוח העיפה את דפי המזמורים שהחזיקו בידיהם. הם חיפשו דבק שיצליח להדביק את הדפים, אך יהיה חלש מספיק כדי לעשות בו שימוש חוזר. בחברה לקחו פיתוח כושל של דבק חלש, ומינפו אותו להמצאת מוצר הלהיט - פוסטאיט.

כיום משקיעה החברה סכום עתק של כ-6% מהמחזור במחקר ופיתוח, ויש לה כ-60 אלף מוצרים שנמכרים על המדפים, מסבירה יחזקאל. גם הפיכת העובדים לכוח חדשני אינה דבר חדש בחברה: כבר ב-1948 טבע מקנייט את חוק ה-15%, שכיום מיוחס לגוגל, ולפיו כ-15% מזמנם של אנשי המחקר יושקע בפיתוח רעיונות חדשים שבוערים בעצמותיהם. מקנייט קבע גם את חוק ה-30%, שלפיו כ-30% ממכירות החברה בכל שנה יהיו ממוצרים שפותחו בארבע השנים האחרונות. גם כיום החברה מקפידה לעמוד בעיקרון זה.

מקנייט נהג לתמצת את עקרונותיו הניהוליים במשפטים קליטים כמו: "אם תכלא אנשים בתוך גדרות תקבל צאן, לכן תן להם את המרחב שהם צריכים"; "תקשיב לכל מי שמעלה רעיון מקורי, גם אם הוא יישמע מופרך בהתחלה"; "קבל לעבודה אנשים טובים והנח להם לנפשם". הוא גם עודד מעין אנרכיה בחברה כשאמר כי "בריא לעתים לא לכבד את החוקים". "הוא האמין שיד אחת צריכה ליצור כללים ברורים, לקבוע תוכניות עבודה ויעדים, בעוד שהיד שנייה מעודדת שבירה של הכללים הקיימים כדי לאפשר ביקורת, חדשנות ויצירתיות", אומרת יחזקאל.

ב-1948 הקים מקנייט קרן הון סיכון פנימית שאיפשרה לעובדי בחברה לקבל הון ראשוני לפיתוח המוצר שעליו חשבו. מקנייט גם ממסד "מסלול קריירה דו־סולמי", שמאפשר לעובדי הפיתוח לבחור לפתח מוצרים של אחרים או להפוך למנהלי המוצר שהם עצמם הגו. החברה גם נוהגת לחלק לעובדים שהביאו רעיונות חדשים פרסים ומשתפת אותם באחוזים מהמכירות של המוצר שפיתחו. מקנייט הקים אגודה חשאית - "אגודת קרלטון" שמה, מעין סיירת מטכ"ל של החברה - שאליה מוזמנים ממציאים, מפתחים ומדענים לפגישות סיעור מוחות שבהן נולדים רעיונות חדשים למוצרים.

3M שווה היום כ-100 מיליארד דולרצילום: רויטרס

אחד ממאפייני החברה היה הפעילות במגוון תחומים. היא מחולקת לחמש חטיבות שונות מאוד האחת מן השנייה - מבריאות, דרך אלקטרוניקה ועד בטיחות ותעשייה. כיום עובדים ב-3M, שמתייחסת לעצמה כאל חברת טכנולוגיה לכל דבר, כ-600 בעלי תואר דוקטור ועוד כ-20 אלף מדענים ואנשי פיתוח. אחת לחודש מתכנסים במטה במינסוטה סמנכ"לי מו"פ מכל העולם ומשתפים בידע שצברו כדי לא לאבד את הקשר עם השוק, וזה עם זה. רוחו של מקנייט ממשיכה לרחף מעל הארגון.

לישראל הגיעה החברה מאוחר יחסית. מרכז מכירות קטן הוקם ב–1996 וב–2010 בוצעה רכישה ראשונה של חברה ישראלית שמייצרת אזיקים אלקטרוניים לאסירים, שנתיים לאחר מכן השקיעה בסטארט־אפ מקומי שמפתח טכנולוגיה לספיגת רעשי רקע, ובהמשך נעשתה השקעה בחברה נוספת בתחום ניטור זיהומים ברשתות מים עירוניות. "גם בישראל אלה תחומים שונים מאוד זה מזה, והם משתלבים עם טכנולוגיות ומוצרים קיימים של החברה", מסבירה יחזקאל. "אנחנו רואים חברה שלא פוחדת להיכנס לתחומים מתפתחים במטרה להוביל אותם".

20 אלף מדענים ואנשי פיתוחצילום: Bloomberg Photos

בימים אלה עושה המנכ"ל הישראלי של החברה, יונתן פנטנוביץ, צעדים לכיוון העמקת הקשר עם סטארט־אפים רלוונטיים ומשיק את מרכז החדשנות של החברה. "המודל שעל פיו נבנתה החברה - חיבור עם הסביבה והבנת צרכיה, הישענות על פלטפורמה טכנולוגית רחבה וחיפוש אמיץ ובלתי פוסק אחרי חדשנות - רלוונטי גם לחברות בשוק הישראלי", אומרת יחזקאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker