סביבה

הבצורת שמחזקת את דאעש

הקשר בין מזג אוויר קיצוני לעלייתו של הטרור האסלאמי עדיין שנוי במחלוקת, אבל כמה מנהיגים בעולם כבר הבינו שבלימת שינוי האקלים היא גם הכרח ביטחוני

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

שינוי האקלים והטרור האסלאמי הם שניים מהאיומים הגדולים העומדים בפני העולם כיום. שניהם גם מככבים בראש רשימת הדאגות של אזרחים בכל רחבי העולם. בימים שלאחר מתקפת הטרור הרצחנית בפאריס, מצא סקר של "ניו יורק טיימס" ו־CBS כי החשש מפיגועי טרור בקרב אזרחי ארצות הברית זינק לרמתו הגבוהה ביותר מאז 11 בספטמבר 2001. סקר שפרסם מכון המחקר Pew בנובמבר, מצא כי ב־22 מתוך 40 מדינות שנסקרו, רוב האזרחים רואים בשינוי האקלים איום רציני.

אולם ישנו הבדל משמעותי בין שני האיומים. בעוד 79% מהאמריקאים מאמינים שמתקפת טרור בארצות הברית היא סכנה ברורה ומיידית, רק 45% מהם (ו־54% מהאירופאים) תופשים כך את שינוי האקלים.

הפגנה בועידת האקלים של האו"ם בפאריסצילום: רויטרס

הסיבות לכך ברורות: טרור משפיע על חיינו במציאות היומיומית, בין אם בנוכחות מוגברת של שוטרים וחיילים ברחובות, בבדיקות מחמירות יותר בשדות תעופה או בסמכויות חדשות שניתנות לרשויות האכיפה. את שינוי האקלים, לעומת זאת, ניתן הרבה פחות לראות במו עינינו.

נכון, הוא מוביל לבצורות וסערות ולשאר אירועי מזג אוויר קיצוניים, אבל רבים בתקשורת ובפוליטיקה מציגים את הנושא כך שהוא נראה הרבה יותר שנוי במחלוקת מכפי שהוא באמת. בנוסף, השפעותיו החמורות של שינוי האקלים יתבטאו בעתיד הרחוק ובניגוד לטרור, בכל מה שנוגע לשינוי האקלים אין אויב חיצוני ברור שנגדו אפשר להתאחד, כמו דאעש, אלא סבך של אינטרסים כלכליים ופוליטיים שלהם כולנו, במידה זו או אחרת, שותפים.

עם זאת במידה הולכת וגוברת, נראה ששני האיומים האלה – שעדיין נתפשים בציבור כנפרדים – למעשה קשורים זה בזה. באוגוסט פרסם הפנטגון דו״ח שקבע כי שינוי האקלים הוא "מכפיל איומים", ופירט: "לשינוי האקלים העולמי יהיו השלכות מרחיקות על האינטרסים הביטחוניים של ארצות הברית בעתיד הנראה לעין, משום שהוא יחריף בעיות כמו עוני, מתחים חברתיים, הידרדרות סביבתית, מנהיגות חלשה ומוסדות פוליטיים חלשים, שיאיימו על היציבות הפנימית בכמה מדינות".

אחת הדוגמאות הבולטות לקשר ההולך ומתהדק בין שינוי האקלים ועלייתו המחודשת של הטרור העולמי היא סוריה. מחקר שפורסם במארס האחרון על ידי חוקרים מאוניברסיטאות קליפורניה וקולומביה עסק בקשר שבין שינוי האקלים ומלחמת האזרחים בסוריה, שהובילה לעלייתו של דאעש: בשנים 2006־2010, סבלה סוריה מבצורת קשה שהובילה למשבר מזון ואילצה אלפי חקלאים במדינה לנטוש את בתיהם ולנהור לערים. הצפיפות והתנאים הקשים הובילו למשבר הומניטרי ומהומות אלימות, שהתפתחו למלחמת האזרחים ואיפשרו לדאעש (שהוקם בתחילת העשור הקודם) להשתלט על חלקים נרחבים מהמדינה. לפי המחקר, שינוי האקלים הוא שהגביר את הסבירות שסוריה תסבול מבצורות קשות. אמנם שינוי האקלים לבדו לא גרם למלחמת האזרחים, אך הוא היה בין הגורמים שהובילו להסלמת המצב. מחקרים דומים שפורסמו ב־2012 וב־2014 קישרו גם הם בין שינוי האקלים לבין המלחמה בסוריה.

בדומה לבצורת בסוריה, גם אירועי אקלים אחרים כמו עליית מפלס פני הים באוקיינוס השקט או שיטפונות בפקיסטן, עלולים לפי הפנטגון "להגביר את הסיכון לאי יציבות וסכסוכים מעבר לים". ראש המודיעין הלאומי האמריקאי, ג׳יימס קלפר, קבע בדו״ח שהגיש לסנאט בשנה שעברה כי "מזג אוויר קיצוני, שינוי אקלים ומדיניות ציבורית שמשפיעה על אספקת המזון והמים כנראה ייצרו או יחריפו משברים הומניטריים, ויובילו לסכנה של אי יציבות" במדינות שגם כך סובלות מבעיות מים ומזון, כמו מדינות ערב והמזרח התיכון.

דאעש בסוריהצילום: אי־פי

נראה שהפוליטיקאים מתחילים להפנים את הקשר שבין שינוי האקלים לטרור, לאחר שנים שבהן הם התעקשו לראות בשינוי האקלים נושא מבודד שאינו משפיע על סוגיות נוספות שעל סדר היום. הסנאטור ברני סנדרס, המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, אמר בנובמבר כי "אם לא נקשיב למה שיש למדענים לומר, נתחיל לראות מדינות ברחבי העולם נלחמות על כמויות מידלדלות של מים, קרקעות לגידול יבולים, ועוד סוגים של סכסוכים בינלאומיים״. הנשיא אובמה אמר כי ״שינוי האקלים מהווה איום רציני על הביטחון העולמי, והוא סכנה מיידית לביטחון הלאומי שלנו״.

אמירות אלה ואחרות של הממשל האמריקאי מעוררות את זעמם של הרפובליקאים, שמצד אחד קוראים למאבק חסר רחמים בטרור ומצד שני מכחישים את קיומו של שינוי האקלים. לשיטתם, קשה לקשור בצורה חד משמעית בין התגברות הטרור לאירועי מזג אוויר קיצוניים, בין השאר כיוון שמדינות כמו טורקיה ואיראן סבלו מבצורות בשנים האחרונות – אך שם לא התעוררו מלחמות אזרחים. גם בקליפורניה ובטקסס, שסובלות מבצורות קשות, לא קמו ארגוני טרור בסגנון דאעש.

גם אם הנושא עוד שנוי במחלוקת, משהו בכל זאת מחלחל: מנהיגים ובכירים בעולם, בהם מזכ״ל האו״ם באן קי־מון ויורש העצר האנגלי הנסיך צ׳ארלס, הצהירו על תמיכה בקשר הזה בין שני האיומים. ייתכן שההבנה הזאת גם תרמה להשגתו של ההסכם ההיסטורי בוועידת האקלים של האו״ם בפאריס, לאחר שנים ארוכות שבהן סירבו מנהיגי המעצמות להסכים ביניהם על מתכון להגבלת הפליטות של גזי חממה. אחרי הכל, אין כמו הפחד מהתגברות הטרור כדי לטלטל פוליטיקאים ולגרום להם להפסיק לשבת באפס מעשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker