איך לדבר על כסף

להיות מאוהב ברעיון שלך זה פשוט לא מספיק

סיון פינגולד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון פינגולד

אני יודעת לדבר על כסף. אני יודעת לדבר על מניות, על נוסחאות פיננסיות, על כלכלה. אני יודעת מתי הומצא הכסף וטיילתי גם בעיר הכסף במקסיקו (ספוילר: אין שם כסף). אבל כשהתחלתי לפגוש משקיעים פוטנציאליים לסטארטאפ שלי, "בייסיקלי", לא הצלחתי לדבר איתם על כסף. לא עניתי להם על השאלה "ואיך תרוויחו כסף?" ולא קיבלתי מהם שום השקעה. "המשקיעים האלה, לא מבינים כלום, לא מזהים פוטנציאל", אמרתי לעצמי, "אני סבבה".

קשה לאבחן אם הייתי עצלנית מדי או פחדנית מדי, אבל זה לא באמת משנה. הייתי שקועה בתוך החזון של בייסיקלי, בדרך שלי לשנות את העולם. בייסיקלי מייצרת קטעים קצרים שמסבירים על מה כולם מדברים בעולם הכלכלה ומכניסה את הקוראים לעולם חדש שתמיד רצו להשתלב בו. בעיני זה היה הדבר שיגרום לכולם לחייך וזה היה הדבר היחיד שחשבתי עליו.

שיח נפוץ אצל יזמים, ובמיוחד יזמים בתחילת דרכם, הוא השיח על החזון, התשוקה, האמונה בדבר הזה שאת מקימה, ועד כמה זה חשוב להבין שאת צריכה להיות המעריצה מספר אחת של המוצר שלך אם את רוצה שיהיו לו עוד מעריצים. הכל נכון, הבעיה שאת המודל העסקי השארתי בצד. "אני עסוקה מאוד בהגדרת החזון שלי", אמרתי לעצמי. למקרה שתהיתם, אני מדברת לעצמי פי שלושה מאז שהקמתי את בייסיקלי.

המשמעות של בניית מודל פיננסי לסטארטאפ היא להבין איך המכונה הזו הולכת לעבוד, מי ישלם עליה כסף ואיך ליצור סיפור דרך של תזרימי מזומנים אפשריים ולנתח אותו על בוריו. בגרסה הראשונית היתה לנו אפליקציית אנדרואיד שהציגה את התכנים שלנו. לא ידעתי איך נרוויח ממנה כסף ופשוט הנחתי שאם יהיו לנו הרבה משתמשים, אז הכסף כבר יגיע מעצמו. בדיעבד זה קצת כמו מועמדים ב"כוכב הבא" שמשכנעים את השופטים שאף על פי שהקול שלהם צווחני משהו, עם קצת השקעה כספית באימונים קוליים וקצת עריכת סאונד אפשר להפוך אותם לביונסה להמונים.

זה לא הספיק בשביל לגייס. המשקיעים לא השתכנעו. המודל העסקי שלנו לא היה מספיק מדויק, מספיק מוכח. זה לא משנה אם המוצר הוא כזה שנמצא על המדף בסופר או כזה שמתעתד להניב הכנסות מפרסום. התחזיות והדרך להגיע להכנסות צריכות להיות מפורטות ואמינות, גם אם אתם מתלבטים בין שני מודלים אפשריים, גם אם ההכנסות מתוכננות להגיע רק בעוד שלוש שנים וגם אם המודל הוא בכלל שמישהו אחר יקנה אותך (אקזיט).

בתחילת דרכי כיזמית לא נכנסתי לעובי הקורה, לא דיברתי עם מספיק אנשים בתעשייה כדי להבין איך בדיוק זה יעבוד, ופשוט הנחתי "שיהיה בסדר" כי אני מאמינה במה שאני עושה. כמה ישראלי מצדי. הבעיה היחידה היא שכדי להבין איך ייכנס כסף צריך מספיק ביטחון כדי לבקש מאנשים לשלם, ולי זה לקח זמן. קצת בדומה לאופן שבו נשים מבקשות פחות העלאות שכר במקומות העבודה שלהן, ככה אני התקשיתי לבקש מאנשים כסף, הנחתי שהוא פשוט יגיע.

אני לא הראשונה. הרבה יזמים סביבי נשבים ברומנטיקה של הרעיון שלהם ושוכחים או מדחיקים את הצורך לבנות עסק רווחי. קל להתפתות לסיפורי הצלחה של יזם זה או אחר שפשוט זרמו עם הרעיון המגניב שלהם ומישהו התלהב בטירוף ושפך עליהם דולרים. יש כאלה, אבל הם מעטים. יש גם כאלה שנראה שזה הסיפור שלהם, אבל מאחורי החזות יש הרבה עבודה קשה.

נפל לי האסימון אחרי שמישהו הפיל לי אותו בכוח. חבר שגייס כסף למיזם שעוסק באבטחת כלי נשק תיאר איך עשרות המשקיעים שהוא נפגש איתם לא רצו לשמוע בכלל על טובת האנושות שהמוצר שלו מביא עמו, הם רק רצו להבין כמה הם ירוויחו מההשקעה. משקיעים נותנים כסף ליזמים כי הם חושבים שהחברה תניב להם רווח. ברור שהרגש ותחושת השליחות מוסיפה, אבל זו עדיין עסקה, לא משחק.

הקשבתי לו וראיתי אותי, יושבת מול המשקיעים ורק מנסה לשכנע אותם בטובת האנושות. זה קצת כמו שמישהו ינסה לשכנע אותי לקנות דירה בנגב כי זה טוב ליישב את הארץ ולא ידע לומר לי אם יש שם תשואה צפויה.

אין פאנץ' בסוף הטקסט, לא מצאתי מודל חדשני ששבר את המוסכמות, אבל כן נגמרו לי התירוצים והחלטתי לקבל החלטות בנוגע לדרך שבה בייסיקלי צריכה להרוויח כסף. להיות מאוהב ברעיון שלך זה פשוט לא מספיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker