לוח חכם

חדש בלוח, ללא תיווך

15 שנה אחרי הקמתם של אתרי חיפוש הדירות הומלס ו-yad2, מנסים שני אתרים חדשים לחבר בין קונים למוכרים ולמצוא לעצמם מודל עסקי

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אתרי הלוחות המקוונים הומלס ו־yad2 הוקמו לפני כ־15 שנה, אך מעט מאוד השתנה מאז בתחום זה. גם כיום אנשים עדיין קונים ומוכרים דירות באמצעות מתווכים או מודעות שבעבר פורסמו בעיתונים וכיום מתפרסמות בעיקר באינטרנט. את השוק הזה מנסים לעורר שני אתרים חדשים לחיפושי דירות, fisbo ו־Baronet, שהצטרפו לאתר מדלן שפועל זה ארבע שנים.

את אתר fisbo הקימו ארבעה שותפים שלא הגיעו מתחום הנדל"ן: רינת שרצר, מנהלת אסטרטגיית המוצר והשיווק שהיתה מנהלת מוצר ב־MediaMind; יריב כץ, מנהל טכנולוגיות; עו"ד גיא העליון, מנהל פיתוח עסקי; ואייל צור, מנכ"ל החברה. שם האתר, ראשי התיבות של For Sale By Owner, מעיד על כוונת היזמים לחבר בין מוכרים לקונים ולחתוך החוצה את המתווכים.

יזמי פיסבו, מימין: אייל צור, יריב כץ, רינת שרצר, גיא העליון
יזמי פיסבו, מימין: אייל צור, יריב כץ, רינת שרצר, גיא העליוןצילום: לירון אראל

"האתר שלנו מתמקד בדירות למכירה בלבד, וללא תיווך. הוא שונה מאתרים אחרים שמציעים הצעות מעולמות שונים ולא רק נדל"ן. יש לנו אלגוריתם שיודע לזהות את הבעלים של הנכס, כדי לוודא שהוא לא מתווך, ואנחנו גם מעסיקים צלם שפוגש את המוכר, כדי להציג את הנכס באופן נאמן למציאות", אומר גיא העליון, ומוסיף שהאתר מספק מידע מקיף על השכונה. "יש בלוגר שכותב על השכונה וצלם שמצלם אותה. המידע באתר כולל נתונים על מערכת החינוך, התחבורה הציבורית ועסקות קודמות שנרשמו ברשות המסים".

האתר מציע אפשרות לחיפוש המבוסס על מפה חכמה, שמחולקת לערים ושכונות ומציגה את הנכסים המוצעים למכירה על פי החיתוכים הרלוונטיים למחפשים. "גם השיחה בין המוכר לקונה פשוטה יותר, באמצעות צ'ט באתר, ללא שיחות טלפון ובאמצעות ימים פתוחים שבהם בעל הנכס יציג אותו", אומר העליון. מאז השקת האתר, לפני כחודשיים, כבר פורסמו בו כמה עשרות נכסים. השימוש עבור המוכרים והקונים הוא חינמי, והמודל העסקי העתידי מתבסס על גביית כסף מקבלנים ויזמים.

אתר Baronetצילום: צילום מסך אתר האי

אתר Baronet הוקם באופן רשמי בסוף 2013 על ידי אופק דויטש ושני עליזי, אבל רק לפני כחודשיים נפתח לציבור. דויטש מדווח כי עד כה פורסמו בו בין 100 ל־200 מודעות.

הערך שמבקש Baronet להוסיף לשוק הנדל"ן הוא תצוגה איכותית ומהימנה של הנכסים. "הפתרונות הקיימים לחיפוש דירות פשוט לא מוצלחים. המודעות לא איכותיות מספיק ולכן המחפשים צריכים לבקר בהרבה בתים ולבזבז זמן", אומר דויטש. "במודעות שמתפרסמות אין מספיק מידע. אמנם אין תחליף לביקור בנכס, אבל אפשר לשלול דירות על ידי תמונות וסיורים וירטואליים". גם Baronet שוחת מטעמה צלם אל הנכסים.

אתר Fisboצילום: צילום מסך - FISBO

המודל העסקי של האתר הוא גביית תשלום עבור צילום הדירה (25 שקל), והוא מציע גם שני שירותים נוספים – איתור דירות על פי דרישות שהציגו הרוכשים הפוטנציאליים וביקור של נציגי האתר בנכסים כדי להתרשם מקרוב מהרלוונטיות שלהם ללקוחות.

שני האתרים נמצאים בשלבים של גיוס כסף ולשניהם יש שאיפות התרחבות גלובלית, שם התחרות בתחום הלוחות המקוונים עזה מאוד, בין היתר מצד האתר Compass, שהקים הישראלי אורי אלון לפני כשנתיים, לצד אתרים ותיקים ומבוססים יותר כמו ,zillow Redfin ואחרים.

לפי שעה, באף אחד מהאתרים החדשים אין היצע גדול של דירות ועל פניו גם לא חידושים גדולים. אמנם העיצוב וממשק המשתמש מתקדמים יותר ויש דגש על התצוגה הוויזואלית של הנכסים, אך הם עדיין נמצאים בשלב בוסרי. ימים יגידו אם היזמים יצליחו להביא את בשורת החדשנות לתחום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker