מגזין TheMarker Women |

האם החיים של גווינת' פאלטרו באמת בריאים יותר?

מה אפשר ללמוד מידוענים שנהפכים לגורואים של דיאטות, 
ניקוי רעלים וסגנון חיים?

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

טים קולפילד, פרופסור קנדי בן 51, ישב בביתו מתוסכל, והרגיש שאשתו וארבעת ילדיהם כבר לא יכולים לסבול אותו יותר. "עליתי להם על העצבים", הוא מספר למגזין TheMarker Women. "הם הטילו ספק בשפיותי, נמנעו מחברתי והרגלי האכילה שלי נראו להם דוחים. וכדי להוסיף חטא על פשע, הם גם אמרו לי שהבל הפה שלי מסריח".

אבל קולפילד, שבנוסף לכל גם התקשה לישון, לא נכנע. הוא היה רק ביום השלישי מתוך 21 ימים של Clean Cleanse (ניקוי נקי) – תוכנית ניקוי רעלים מיוחדת שעליה ממליצה כוכבת הקולנוע שנהפכה לגורו בריאות, גווינת' פאלטרו. הוא לא התכוון לתת לשום דבר לגרום לו להפסיק את התוכנית, שפאלטרו טוענת ש"חוללה בה פלאים" וגרמה לה להרגיש "טהורה, שמחה וקלילה הרבה יותר".

תוכנית הניקוי שעבר קולפילד היתה חלק מניסוי שתיעד בספרו Is Gwyneth Paltrow Wrong about Everything? כפרופסור לבריאות באוניברסיטת אדמונטון שבקנדה וחובב מושבע של תרבות הידוענים, קולפילד מצא את עצמו מרותק לעובדה שכוכבים כמו פאלטרו, קייטי פרי, ויקטוריה בקהאם ואחרים מצליחים לקדם את הדיאטות והשיטות המוזרות ביותר – מצומות למיניהם לצורך ירידה במשקל ועד טיפול בעלוקות, או שימוש בריר של חלזונות להשגת עור חלק – וזאת אף שהן אינן מוכחות מדעית כמועילות לבריאות וחלקן אף מזיקות.

הוא החליט לצאת למסע במטרה לנסות כמה שיותר מהשיטות הללו – מהדיאטה של פאלטרו, דרך מריחת קרמים יקרים נגד הזדקנות ואפילו עד להרשמה לסוכנות דוגמנות, שאותה הסביר כ"ניסיון להמחיש כיצד יש שוק שלם שמנצל את השאיפה של אנשים להיות מפורסמים". הקו האדום היחיד שלו היה חוקן (הוא מנמק זאת בכך שהוא עלול לגרום נזק של ממש לגוף).

מה אכל קולפילד במהלך 21 הימים של ניקוי הרעלים המפורסם של פאלטרו? לא הרבה. "לארוחת בוקר שתיתי שייק עשוי מאבקה שנראית כמו שוקו שאהבתי כילד, אבל אין לה טעם כזה", הוא מפרט בספר, ומציין כי היה עליו להחליף את החלב בחלב שקדים או קוקוס, מאחר שמוצרי חלב אסורים בדיאטה. "השילוב הזה היה גם ארוחת הערב שלי, כל ערב. מיותר לציין שהלכתי לישון רעב כל לילה.

"לארוחת צהריים מותר היה לי לאכול אוכל אמיתי, אבל המבחר היה מוגבל מאוד. תפוחים הם בסדר, אבל לא בננות; לימונים כן, תפוזים לא; צימוקים אסורים; מותר לי לאכול עוף אורגני ודג אבל לא בקר או חזיר; חיטה או גלוטן אסורים, מן הסתם; סוכר אסור; וגם ביצים אסורות. ולמרבה הצער, גם אלכוהול. הייתי חייב גם לצרוך שורה של תוספי תזונה, כולל הרבה מאוד פרוביוטיקה".

טים קולפילדצילום: אד קייזר, אדמונטון ג'ורנל

21 הימים הקשים חלפו, וקולפילד – שנהפך במהלכם ל"מניאק אומלל עם ריח רע מהפה", לדבריו – שרד כדי לספר. האם הוא ראה תוצאות? מלבד העובדה שאיבד כארבעה ק"ג ממשקלו, לא ממש. הוא הראה את השייקים ששתה לעמיתתו, פרופסור לינדה מקקרגר, תזונאית קלינית וחוקרת מטבוליזם, שאמנם ציינה כי לא היה בהם שום מרכיב שעלול לעורר אלרגיה, אך בעצם לא ראתה בהם גם שום דבר מיוחד.

בסיום התהליך, כפי שהוא כותב בספר, "הניקוי של גווינת', אף שהוא מאוד קיצוני, לא שינה את הרכב החיידקים במעיים שלי", וזאת אף שאחת המטרות המוצהרות של הניקוי היא "אתחול מחדש של הבטן". פרופסור לגסטרואנטרולוגיה שבחן את הצואה של קולפילד לא ראה אף הוא שום השפעה, והסביר כי מחקרים הראו שקשה מאוד לאתחל את החיידקים במעיים, אפילו אם משנים באופן קיצוני את התזונה.

אז איך מסביר קולפילד את טרנד ניקוי הרעלים ואת העובדה שכל כך הרבה אנשים מרוצים מהתוצאות? "יש לכך כמה גורמים", הוא אומר. "קודם כל, זאת דיאטת כאסח, ולכן אם המטרה היא להוריד משקל – זה עובד. אבל זו סתם דיאטת כאסח, והמשקל עולה שוב. ככה זה עם דיאטות כאלה, כשמצליחים להוריד במשקל, הדיאטה אחראית לכך, אבל כשאתה מעלה בחזרה את הקילוגרמים – אתה אשם".

גורם נוסף, לדבריו, הוא האתגר שטמון בתוכנית כזו. "זה כמו התערבות עם מישהו. כשמסיימים יש תחושת הישג, תחושה שעשית משהו מיוחד", הוא מסביר. "וחוץ מזה, אנשים שפוצחים בדיאטה כזו פשוט מודעים לאכילה שלהם ועצם העובדה שהם עוברים לאכול בריא יותר, כבר מועילה. זו עדיין דיאטת גימיק וכדי לחיות בריא צריך למצוא תפריט שאפשר להמשיך איתו לנצח. אסטרטגיות קיצוניות כאלה לא עובדות".

הגורו הראשונה של הידוענים

לא לחינם נבחרה פאלטרו בת ה־43 להיות "גיבורת" הספר של קולפילד. "גווינת' היא דוגמה מושלמת למקום הנכבד שיש לתרבות הידוענים בחיינו", הוא אומר. "היא מספקת עצות לסגנון חיים, בריאות ואפילו כושר, וכל הדברים האלה הם חלק מהמותג שלה, ולכן אני חושב שהוגן להתייחס אליה כדוגמה בולטת".

מאז שפרצה לתודעה לפני כ־20 שנה בסרטים "שבעה חטאים" ו"אמה", שמרה פאלטרו על גזרה דקיקה ומראה צעיר ורענן, ופניה התנוססו על אינספור שערי מגזינים, כמו גם על פרסומות של המותג אסתי לאודר. בעשור האחרון היא החליטה לעשות מהפך בהרגליה. "התחלתי לחשוב על ההשפעות של מזון כשאבי אובחן כחולה בסרטן הגרון ב־1998", סיפרה לפני כשנתיים בראיון למגזין Beach. "התחלתי לחקור תזונה נגד סרטן בתקווה לנסות להיאבק בכך מכל הזוויות".

גווינת פאלטרו

לאחר שאביה, ברוס פאלטרו, מת ב־2002, היא שינתה את הרגלי התזונה שלה, ובין היתר הורידה מוצרי חלב וגלוטן מהתפריט. כמה שנים מאוחר יותר, ולאחר שהתנסתה בהגשת תוכנית על תרבות ואוכל בספרד ברשת PBS, השיקה פאלטרו את גופ (Goop), מזכר שבועי ובלוג שבו היא חולקת עם הקוראים את הדברים האהובים עליה ביותר. הבלוג צמח עם השנים לאתר שכולל מאמרים עם עצות לגבי בגדים, אוכל, נסיעות, מוצרי יופי ועוד. פאלטרו גם הוציאה לאור ספרי בישול, שכוללים מתכונים בריאים לכל המשפחה.

הפיכתה של פאלטרו לגורו של סגנון חיים ובריאות הרגיזה קצת את מרתה סטיוארט, שבנתה קריירה שלמה מעצות בנושאי סגנון חיים. "היא צריכה להיות בשקט. היא כוכבת קולנוע. אם היא היתה בטוחה מספיק ביכולת המשחק שלה, היא לא היתה מנסה להיות מרתה סטיוארט", אמרה סטיוארט המקורית על פאלטרו, בראיון למגזין "פורטה" בשנה שעברה.

חודש לאחר מכן ירתה פאלטרו יריית תגובה וגייסה את ליסה גרש, מי שהיתה מנכ"לית מרתה סטיוארט ליבינג אומנימדיה, החברה הדועכת של סטיוארט, כמנכ"לית גופ. פאלטרו אינה כותבת בעצמה, אך היא מפקחת על בחירת הנושאים ומאשרת את התכנים הסופיים.

פאלטרו היתה החלוצה של גל שלם של ידוענים שהקימו אתרי אינטרנט, מיזמים וחברות בתחום סגנון החיים, הבריאות והיופי. השחקנית ג'סיקה אלבה נהפכה לאחר לידת שתי בנותיה לגורו של מוצרים טבעיים לתינוקות והקימה את Honest, חברה שמגלגלת מיליארד דולר בשנה. ריס ויתרספון הקימה השנה את מותג סגנון החיים הדרומי דרייפר ג'יימס, ואלישיה סילברסטון ("קלולס"), שמאז תחילת הקריירה שלה קידמה אג'נדה צמחונית, הקימה את האתר The Kind Life שאליו היא מעלה פוסטים על אכילה צמחונית בריאה, שימוש במשחת שיניים טבעית וגידול ילדים.

"זה כמו הרואין", אמר גריידון קרטר, עורך "ואניטי פייר", לעיתון "ניו יורק טיימס". "אתה מתחבר לטוויטר ומתחיל לחלק עצות על קרמים לפנים ל־500 עוקבים, ועד מהרה אתה נהפך לגורו החיים הטובים". קרטר טוען כי אחת הסיבות לכך היא כלכלית. "שחקנים כבר לא מרוויחים סכומים שמתקרבים למה שנהגו להרוויח בעבר. הוליווד לא עושה את סוג הסרטים שמצריך שחקנים מוכשרים, אלא סרטי אקשן שמצריכים גברים עם ריבועים בבטן ונשים כניצבות. אז צריך לפצות על כך בהכנסה כלשהי".

בינתיים נראה שפאלטרו, שלפי "פורבס" השתכרה 19 מיליון דולר ב־2014, לא רואה יותר מדי כסף מגופ. האתר הפסיד כסף ב־2011 ו־2012, וכעת הוא משקיע בפרסום בניסיון להגדיל את ההכנסות. אך גם מבלי להרוויח מכך כסף, נראה שהידוענים נהנים לפזר עצות על בריאות לכל עבר. ביונסה וג'יי זי אמרו בשנה שעברה כי פתחו בדיאטה טבעונית, קייטי פרי צייצה בטוויטר כי הפסיקה לשתות את הקפה האהוב עליה והחלה ליטול במקומו ויטמין בי, ומייגן פוקס ("רובוטריקים") סיפרה כי כדי לנקות את המערכת שלה היא שותה חומץ תפוחים לפני כל ארוחה. לדבריה, כיוון שהיא אינה אוהבת להתאמן, החומץ "עוזר לגוף להיפטר מהסוכרים והמשקל". מיותר לציין שהמדע לא הוכיח אף אחת מהטענות האלה, אומר קולפילד. "זו אחת הסיבות שהנושא הזה מאוד ריתק אותי, ובמיוחד ניקוי הרעלים – אין שום הוכחה מדעית לכך שזה עובד".

בדומה לפאלטרו, ידוענים רבים, ובהם ויקטוריה בקהאם ומיילי סיירוס, מתגאים בכך שהם ניזונים מתפריט נטול גלוטן – אף שהם אינם חולים במחלת הצליאק, שמתאפיינת ברגישות לגלוטן. כשסיירוס ניסתה להסביר לפני כשלוש שנים כיצד איבדה משקל, היא טענה בציוץ בטוויטר שהיא אלרגית לגלוטן וללקטוז, אך מאוחר יותר הבהירה כי "זה לא עניין של משקל או של בריאות. גלוטן הוא זבל בכל מקרה!" סיירוס הכריזה בציוץ נוסף כי "כולם צריכים לנסות תפריט נטול גלוטן השבוע. השינוי בעור ובבריאות הפיזית והמנטלית הוא מדהים".

לטרנד ההימנעות מגלוטן, לדברי קולפילד, אין בסיס מדעי. "זה נושא שחקרתי הרבה, ואם הוא לא היה אופנתי, אנשים לא היו מנסים את זה", הוא אומר. "אין ראיות לכך שתפריט נטול גלוטן מועיל למי שאינו חולה צליאק או עוזר לרדת במשקל. הסיבה שאנשים מפחיתים ממשקלם כשהם מפסיקים לאכול גלוטן היא שהם מודעים יותר למה שהם אוכלים".

אבל לא רק את הרגלי האכילה שלנו רוצים פאלטרו וחבריה לשנות. בינואר השנה היא עוררה סערה קטנה כשהמליצה באתר שלה על טיפול אדים לנרתיק (Vaginal steaming), שעברה בספא הוליסטי בסנטה מוניקה. "אם אתן בלוס אנג'לס – אתן חייבות לעשות זאת", כתבה, והסבירה כי הטיפול, שבו נעשה שימוש בלענה ובאדים חמים, מנקה את הרחם, והוסיפה כי זהו "שחרור אנרגטי – לא סתם מקלחת של אדים – שמאזן את רמות ההורמונים הנשיים".

האתר של הספא בסנטה מוניקה כלל הסבר מקיף לגבי הטיפול, שמקורו בקוריאה לפני כמה מאות שנים. טיפול האדים, כך נכתב שם, "מסייע לשמור על הבריאות הנפשית ושומר על מראה צעיר ובריא", וכן עוזר להקל על תופעות של תסמונת קדם־וסתית, למנוע פטריות בנרתיק, להקל תסמינים של גיל הבלות ואף לעודד פוריות.

עם זאת, קולפילד כנראה צודק. מיד לאחר הפרסום של פאלטרו בנוגע לטיפול האדים, מיהרו רופאי נשים ומומחים להצהיר כי הטיפול לא מוכח מדעית. "מעט מאוד מחקר נעשה לגבי השימוש בלענה כטיפול רפואי, אם כי תמצית שלה משמשת בתרופות קונבנציונליות לטיפול במלריה", נכתב בדו"ח של האגודה האמריקאית למלחמה בסרטן. הגניקולוג ד"ר דריון ברץ' אמר לכתב העת "לייב סיינס" כי אין כלל צורך בניקוי הנרתיק, מאחר שהוא מנקה את עצמו. הוא אף הזהיר כי קירוב הנרתיק לאדים חמים מדי עלול להיות מסוכן. התועלת היחידה שיש בטיפול אדים שכזה, לדבריו, היא בגירוי האיבר, מאחר שהחום מגביר את זרימת הדם. קולפילד מודה, תוך שהוא מגחך, כי לא יכול היה לנסות את טיפול האדים, אך מציין גם הוא כי זהו טיפול "מגוחך ואף עלול להיות מזיק".

למי שבכל זאת מתעניינת, התענוג, שנמשך חצי שעה, עולה 50 דולר, או 200 דולר לחמישה טיפולים. וזה עוד מחיר נמוך ביחס ליתר הדברים שאמורים להפוך אותנו לבריאים ונקיים יותר. כן, כדי לתחזק את סגנון החיים הבריא שממנו נהנים הכוכבים, לא די במחויבות ודבקות במטרה – צריך גם להשקיע לא מעט כסף. את ערכת ניקוי הרעלים שערך קולפילד הוא הזמין (מד"ר אלחנדרו יונגר, הגורו של גווינת') ב־425 דולר.

"תעשיית הדיאטות מנסה כל הזמן למכור לנו מוצרים לא זולים שאין בהם שום יתרון", הוא אומר בתסכול. "ניסיתי גם משטר של אנטי־אייג'ינג במשך כמעט שנה. הלכתי לדרמטולוג, עברתי שם הערכה למצב העור שלי. בכל בוקר השתמשתי בכל הקרמים שרשמו לי, בערב השתמשתי אפילו ביותר, ובסופו של דבר לא ראיתי שום תוצאות". גם במקרה הזה, הוא אומר, אין הוכחות מדעיות. אז מה צריך לעשות כדי לשמור על עור חלק? "לא לעשן, להגן על עצמנו מפני השמש, להתאמן, לישון כמו שצריך. וגנים טובים", הוא צוחק. פשוט מאוד.

כשאגדל אהיה קים קרדשיאן

אז מדוע, למרות ההוכחות המדעיות, אנשים עדיין מקשיבים לטיפים מוזרים של ידוענים? לדברי קולפילד, זהו חלק מתופעה שנקראת השוואה חברתית. "לאורך ההיסטוריה, תמיד בני האדם הישוו את עצמם לאחרים", הוא מסביר. "פעם זה היה למישהו שמתגורר בכפר השכן, או מישהו שנחשב צייד מצטיין. כיום אנחנו משווים את עצמנו לקים קרדשיאן".

הרשתות החברתיות, שבהן כוכבים רבים משתפים את מעריציהם בכל דבר שהם עושים, רק מעצימות את התופעה ומגבירות את ההזדהות ותחושת הקירבה. אחרי קייטי פרי עוקבים 72.4 מיליון בני אדם. אחרי פאלטרו – 2.16 מיליון. "הרשתות החברתיות נותנות תחושה שאנחנו מתקשרים עם הכוכבים ומתקרבים אליהם", אומר קולפילד, "אבל ידוענים הם האנשים שהכי קשה להשוות את עצמנו אליהם. לפאלטרו יש גנים טובים, היא יפה ובת מזל. כשהיא מצטלמת מן הסתם זה בתאורה מושלמת, והתמונה עוברת אחר כך ריטוש – ואלה האנשים שאנחנו מושווים אליהם".

קים קרדשיאן וקנייה וסט. עקף אותם בקדמת הבמהצילום: אי־אף־פי

תחושת הקירבה לידוענים שיצרו הרשתות החברתיות גם מעניקה תחושה שקל להגיע למעמדם, וזו כמובן אשליה. כחלק מהתחקיר לספר פנה קולפילד לסוכנות דוגמנות. "נרשמתי לשירות מקוון והזמינו אותי למעין אודישן. זו היתה ממש הונאה – הם אמרו לי שיש לי מראה נהדר, כשבפועל המראה שלי לא כל כך נהדר. התהליך גם הצריך סדרת צילומים, בתשלום כמובן", הוא מספר. "כשנכנסתי לסוכנות ראיתי הורים ממתינים עם הילדים שלהם, כשכולם מקווים לתהילה מיידית ומצפים שהסלבריטאיות תהיה סולם למעמד חברתי גבוה יותר. וזו אשליה. הלכתי גם לתחרות דוגמנים בניו יורק, אנשים שילמו אלפי דולרים כדי להיות שם, וחלק מהם ערכו קמפיינים ברשתות החברתיות ולוו כסף מאנשים כדי להשתתף בתוכנית. זה עצוב".

אין ספק שלידוענים יש השפעה רבה על אנשים, ובמיוחד על בני נוער. בסקר שערך לפני כמה שנים העיתון "USA טודיי" הודו 13% מבני הנוער כי פתחו בדיאטה כדי להיראות דומים יותר לכוכב האהוד עליהם. בסקר אחר, של אוניברסיטת קלגרי, אמרו 60% מהסטודנטים כי הערכים והאמונות שלהם מושפעים במידה מסוימת מהידוען האהוד עליהם.

קולפילד מודה כי להשפעה הזו יש גם יתרונות, בין אם בהעלאת המודעות לסוגיות כמו סרטן – כפי שעשתה אנג'לינה ג'ולי כשחשפה ב"ניו יורק טיימס" כי עברה כריתת שד כפולה כצעד מניעתי – או לקהילת הטרנסג'נדרים, כפי שעשתה באחרונה קייטלין ג'נר, שהופיעה על שער "ואניטי פייר" בזהותה החדשה.

ואולם, הוא ממליץ לקחת הכל בעירבון מוגבל. "מרחוק אותם כוכבים נראים טוב ואפשר לחשוב שהם נהנים כל הזמן, אך זו אשליה. דיברתי לצורך הספר עם אנשים שהיו כוכבים־ילדים וסיפרו כי הפרסום לא הביא להם אושר. אנשים שסובלים מבעיות חושבים שאם ייהפכו למפורסמים הבעיות האלה ייפתרו, אך זה כמו לשפוך דלק למדורה – הבעיות רק נעשות גרועות יותר".

ניקוי הרעלים של פאלטרו, דיאטות הקסם, סוכנויות הדוגמנות שמבטיחות להפוך אותנו לכוכבים בן לילה – כל אלה סממנים של אותה תרבות שבמרכזה המפורסמים, אומר קולפילד. "אני מת על תרבות הסלבס", הוא מודה. "אבל אני חושב שצריך לשים אותה במקום הראוי לה. היא מסיחה את הדעת מהדברים שבאמת יעשו אותנו מאושרים, ומהדברים שבאמת יגרמו לנו להתקדם בחברה, כמו חינוך והשכלה. צריך למצוא סגנון חיים שגורם לנו ליהנות באמת, ולא רק להיראות טוב בביקיני".

פאלטרו תמשיך להיראות טוב בביקיני. את הספר שנושא את שמה היא כנראה עדיין לא קראה, אף שקולפילד היה שמח לשבת איתה לכוס תה. "בסך הכל יש לה כוונות טובות. הייתי שמח לדבר איתה, אבל לא קיבלתי תשובה מהאנשים שלה", הוא אומר. "אם הייתי יכול לשאול אותה שאלה אחת היא היתה: 'האם את באמת מאמינה בכל הדברים שאת ממליצה עליהם?' ואני חושב שהתשובה היא כן. היא היתה כוכבת גדולה עוד הרבה לפני שהקימה את גופ, והיא לא באמת היתה צריכה את זה, אז כנראה שהיא באמת מאמינה במה שהיא אומרת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker