איתן אבריאל

"חבורת הגז" ובראשה ראש הממשלה בנימין נתניהו מובילים את רשימת 100 המשפיעים של מגזין TheMarker, לשנת 2015. קבוצת בכירי נובל אנרג'י בישראל המובילים את המאבק המשפטי של החברה בצעדי הממשלה נגד מונופול הגז והטייקון בעלי דלק יצחק תשובה, ממוקמים במקום השני; את המקום השלישי תופס יובל שטייניץ, שר האנרגיה והתשתיות ו"החייל הנאמן" של נתניהו ואיתו הפקידים הממונים על נושא הגז שנותרו לעמוד עם האצבע על המקדוח.

המקום הרביעי ברשימה מוקדש לרגולטורים - שנחלשו מאוד בשנה האחרונה - ובהם אורית פרקש-הכהן יו"ר רשות החשמל העצמאית שנהפכה לדמות המקצועית המשפיעה ביותר על השיח החברתי המחאתי נגד מתווה הגז, אבל צפויה לסיים את תפקידה בקרוב; במקום החמישי מדורגים הארגונים החברתיים המובילים את המאבקים החברתיים המשמעותיים ביותר בישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרהצילום: AGF s.r.l./REX Shutterstock

במקום השישי מדורג דרור שטרום שהוועדה בראשותו אמורה להגיש בימים אלה את המלצותיה לרפורמה בבנקאות; במקום השביעי ניצבים אנשי מערכת הביטחון ובראשם שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל גדי איזנקוט שניצחו, שוב, בקרב על התקציב העצום של משרד הביטחון.

במקום השמיני מדורגת מי שהתגלתה השנה כרפורמטורית עם שיניים: דורית סלינגר הממונה על אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון, שביצעה שורה של רפורמות בתקופת כהונתה וידה עוד נטויה; את המקום התשיעי תופס חאלד כבוב שופט במחלקה הכלכלית של בית המשפט המחוזי בתל אביב, שבפסיקותיו האמיצות והיצירתיות הוא משפיע על הנורמות בעולם העסקי. את העשירייה הראשונה חותם אביגדור יצחקי, יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר - שהקים שר האוצר משה כחלון – וצוות היועצים הבכיר המקיף אותו, שיחד אמונים על משימת הגדלת היצע הדיור ובלימת עליות המחירים.

זו השנה ה־15 ברציפות שמגזין TheMarker מדרג את רשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר על כלכלת ישראל, שפעולותיהם בתחומי הפוליטיקה, הביטחון, הכלכלה והמינהל הציבורי קובעות כיצד ייראו חיי היומיום של אזרחי המדינה. הגיליון הנוכחי מתמקד ב"מכונה" - תמונת המציאות הישראלית כפי שהיא משתקפת בחיבור בין קבוצות האינטרסים קבלני קולות, מצביעים בפריימריז, בעלי השפעה ונגישות לתקשורת – לבין המערכות הפוליטיות. מאמר המערכת מציג כיצד המכונה הזו מכריחה את הפוליטיקאים לדאוג קודם לבעלי האינטרסים הללו, עד שלא נשאר להם כוח, כסף או זמן עבור הציבור.

יש ראש ממשלה שפועל להשתלט על כל עמדת כוח אפשרית, ולא משנה מה המחיר הציבורי, קובע המאמר, יש טייקונים שלוחצים על השלטון ולעתים קרובות מנצחים אותו. יש מגזר ציבורי, רגולטורים ומערכי בקרה שלא ממש עומדים בלחצים. אנחנו עדיין לא אוליגרכיה שבראשה עומד סוג של דיקטטור, אך המגמה מדאיגה. יש אמנם אנשים שממשיכים להילחם כדי להתאים את הכלכלה לצרכים של הציבור הרחב – אבל הם יצטרכו עזרה ותמיכה של כל אחד מאיתנו כדי להצליח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker