האוויר במשרד רע לפחות כמו זה שבחוץ: עד כמה מזוהם 
האופן ספייס שלכם?

טכנולוגיה חדשה חושפת מצב עגום, אבל גם 
מסייעת לשפר אותו

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשר שכטר

אנחנו מתווכחים על הטמפרטורה במשרד, חשים יובש בגרון כשאנחנו נמצאים יותר מדי זמן מתחת למזגן, אבל מה אנחנו יודעים על איכות האוויר בקיוביקל שבו אנחנו מעבירים את מרבית שעות היום? לא הרבה. האם זיהום האוויר ששורר בחוץ באמת אינו חודר אל בניין המשרדים שלנו?

סטארטאפ אמריקאי בשם אקלימה מנסה למצוא מענה אמין לשאלות אלה באמצעות רשתות חיישנים סביבתיים שמודדות את איכות האוויר, רמת הלחות והרעש בבנייני משרדים ובערים. את המידע החברה מספקת בזמן אמת לחברות ולרשויות מקומיות.

"עד היום לא היה שירות כזה בתוך משרדים", אומרת דוידה הרצל, המנכ״לית והמייסדת של אקלימה, בראיון למגזין TheMarker. "אנחנו יודעים, למשל, שכאשר רמת הפחמן הדו חמצני בחדר הישיבות מגיעה ל־1,000 ppm (חלקיקים למיליון) המצב מתחיל להשפיע על היכולת לקבל החלטות ועל הערנות שלנו, וכמובן שגם על התפוקה ועל הבריאות של העובדים, אבל עד כה לא יכולנו להשיג מידע בזמן אמת על הנעשה בחללים הסגורים שבהם אנחנו נמצאים במשך מרבית שעות היום".

מטה פייסבוק בדבלין, אירלנד. איכות האוויר במשרדים משפיעה על התפוקה של העובדים ועל בריאותםצילום: בלומברג

אקלימה הוא סטארטאפ שהוקם ב־2008 בסן דייגו, והוא מעסיק כ־40 עובדים ("אנחנו גדלים מהר"). הרצל ייסדה אותו עם אביה, אחיה ובני משפחה אחרים. החברה מעצבת ומייצרת חיישנים, פורשת אותם בחללים סגורים ומפתחת את התוכנות שאוספות מידע אודות רמת המזהמים באוויר ומנתחות אותו.

בחודשים האחרונים הכריזה אקלימה על שני שיתופי פעולה גדולים עם גוגל, במהלכם היא תנטר את איכות האוויר בתוך 21 מבנייני המשרדים שלה בארבע מדינות בארצות הברית. לצורך כך פרשה החברה כ־6,000 חיישנים ב־500 מיקומים במשרדי גוגל. "מבחינה טכנולוגית זה פרויקט שאפתני", אומרת הרצל. "היינו צריכים לפתח מערכת שמסוגלת לדעת אם החשמל נותק בנקודה מסוימת, אם יש בעיה בחיישן מסוים; כל חיישן צריך לתקשר עם ציוד תקשורת שונה ולדבר עם פרוטוקולים שונים. האתגר הגדול הוא ביכולת לעבד את כל המידע שנקלט בחיישנים. אחת מהרשתות שלנו מעבדת חצי מיליארד נקודות מידע כל יום, זה בערך מספר הציוצים שנשלחים בטוויטר ביום".

אולם אקלימה אינה מודדת רק את איכות האוויר במשרד, אלא גם מנטרת את איכות האוויר בסביבה העירונית שבחוץ. במסגרת הפרויקט השני שלה עם גוגל שלושה כלי רכב של גוגל סטריט ויו עברו בשנה האחרונה באזור דנוור ואספו מידע בזמן אמת על רמות המזהמים דוגמת חנקן דו חמצני, פחמן חד חמצני ומתאן שנמצאים באוויר. כלי רכב נוספים אוספים מידע בימים אלה באזור המפרץ של סן פרנסיסקו.

לדברי הרצל, למרות הנטייה להתייחס אל בנייני משרדים במנותק מסביבתם, אחד הדברים שהטכנולוגיה של אקלימה חושפת הוא עד כמה ההפרדה הזאת, בין הפנים והחוץ, היא מלאכותית. משרדים, היא מסבירה, הם מערכת אקולוגית שנמצאת בתוך מערכת אקולוגית רחבה יותר: העיר. "אנחנו לא נוטים לחשוב על עצמנו כקשורים לסביבה שלנו, אך אנחנו מתחילים להבין ולכמת את הקשר שבין הסביבה החיצונית והסביבה הפנימית", היא אומרת. "למשל, אם הבניין נמצא בסמוך לכביש סואן או למגרשי חנייה גדולים, מזהמים מבחוץ נכנסים לתוכו".

דוידה הרצל. שיתוף פעולה עם גוגלצילום: SARAH DERAGON / ACLIMA

המידע שהחיישנים אוספים יאפשר 
לחברות ולרשויות עירוניות לנקוט צעדים שיפחיתו את רמות הזיהום ויספקו אוויר נקי יותר. "תחנות המדידה הממשלתיות רחוקות זו מזו ומספקות מידע רק ברמה האזורית. החיישנים שלנו מאפשרים לדעת אם רמת הזיהום בצומת מסוים, למשל, גבוהה יותר מאשר בצומת סמוך, ואז להחליט איך לווסת את התנועה או איפה לפתח ריאות ירוקות. "רוב הבניינים מאווררים לפי לוח זמנים עם שעון עצר. עכשיו כשיש לנו את המידע אפשר לתזמן את האוורור כך שיגיב לזיהום חיצוני. זה משנה את הפרדיגמה של מתי מכניסים אוויר לבניין, מתי מנקים אותו. בניינים נהפכים למערכות חיות ומגיבות".

הדרך לפרישת רשתות החיישנים, מספרת הרצל, היתה רצופה קשיים טכנולוגיים. "אנשים מדברים על האינטרנט של הדברים ועל חיישנים, אבל פחות עוסקים באיכות המידע. אנו זקוקים למידע שאפשר לסמוך עליו. לקח לנו זמן רב לפתח טכנולוגיה שתאפשר לאסוף את המידע, לנתח ולהבין אותו. זה היה תהליך ארוך ורצוף מכשולים טכניים. היינו צריכים להיכנס לשותפויות מחקר עם גופים כמו הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) והמעבדה הלאומית לורנס ברקלי, רק כדי להבין איך לנתח את המידע וכיצד לזהות את המידע האיכותי".

המידע המפורט שמציעה אקלימה יאפשר לחברות ולרשויות עירוניות למצוא פתרונות שיבטיחו איכות אוויר גבוהה יותר. "חברות יכולות להשתמש במידע הזה כדי ליצור חללי עבודה פרודוקטיביים ובריאים יותר עבור העובדים שלהן. עיריות יכולות לנהל טוב יותר את פליטות הפחמן שלהן ולהפחית את רמות הזיהום. כדי לעשות את כל הדברים האלה צריך מדידה. אנחנו רק התחלנו לגרד את פני השטח של כל המידע הזה. רק באחרונה גילינו שזה אפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker