מגזין 100 המשפיעים

סולל את דרכו לעליון

השופט החרוץ, היסודי והקשוח של המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב העלה את רף הענישה בעבירות צווארון לבן, ומעצב נורמות חדשות בעולם העסקים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מקום 9 במגזין 100 המשפיעים של TheMarker:
חאלד כבוב שופט במחלקה הכלכלית בבית המשפט 
המחוזי בתל אביב

השופט חאלד כבוב ממשיך לבלוט בעולם המשפט הכלכלי ולהשפיע על קביעת הנורמות בעולם העסקים. לאחר שניהל דיוני הוכחות אינטנסיביים ומתוקשרים בשני תיקי דגל של רשות ניירות ערך – הרצת המניות באי.די.בי ועבירות התרמית בניירות ערך בחשבון הנוסטרו של בית ההשקעות פסגות – בשנה הקרובה הוא צפוי לגזור את דינו של נוחי דנקנר בפרשת אי.די.בי, ואת דינם של בכירי פסגות.

כבוב הוא שופט חרוץ, יסודי וקשוח, שהעלה את רף הענישה בעבירות צווארון לבן ואף מרבה להתבטא בנוגע לכך בפסקי הדין שלו. הוא גם היה הראשון שהטיל עונש מאסר בפועל על עבירה של שימוש אסור במידע פנים, כאשר שלח את אפרים קדץ, לשעבר סמנכ"ל באלספק הנדסה, לעשרה חודשי מאסר בפועל. בעניין זה זכה כבוב לתמיכה רחבה מבית המשפט העליון, שדחה את הערעור שהגיש קדץ.

השופט חאלד כבוב. צפוי להיות מועמד מוביל לכהונה בבית המשפט העליון ב־2017צילום: עופר וקנין

באחרונה נשמעו חריקות מלמעלה ברף הגבוה שקבע כבוב. כך, בית המשפט העליון החליט לקבל באופן חלקי את הערעור שהגיש איש יחסי הציבור צביקה רבין, שעליו גזר כבוב 30 חודשי מאסר לאחר שהרשיע אותו ב־48 עבירות של שימוש במידע פנים. בית המשפט העליון ריכך את עונשו של רבין והפחית שמונה חודשים מתקופת מאסרו. השופטים הדגישו כי העבירות בוצעו על ידי רבין לפני שבתי המשפט נהגו למצות את הדין בדרך של עונשי מאסר, וקבעו כי הפחתת עונשו מתחייבת הן בשל עיקרון ההדרגתיות בענישה והן בשל עיקרון אחידות הענישה.

זו לא ההחלטה היחידה של כבוב שבה התערב בית המשפט העליון: בהחלטה יצירתית, שאפשר להגדירה אמיצה, הורה השנה כבוב לבנק הפועלים לחשוף את מסמכי ההלוואה שנתן הבנק לחברת טומהוק של דנקנר. שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, לא היה שותף לחשיבה מחוץ לקופסה של כבוב, וקיבל את הערעור שהגיש הבנק בטענה כי החלטתו של כבוב אינה מעוגנת בחוק.

לפני כשנה, עם פרישתם מבית המשפט העליון של הנשיא, אשר גרוניס, והשופטת, עדנה ארבל, התמודד כבוב על תפקיד שופט בבית המשפט העליון. הוא זכה לתמיכה רחבה מצד לשכת עורכי הדין, אך בסופו של דבר בחרה הוועדה למינוי שופטים ביועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, ובשופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ענת ברון. עם זאת, נראה כי כבוב ממשיך לסלול את דרכו לבית המשפט העליון והוא צפוי להיות מועמד מוביל ב־2017, אז יתפנו כיסאותיהם של השופט סלים ג'ובראן והשופט אליקים רובינשטיין. בשנה זו תפרוש מתפקידה גם הנשיאה הנוכחית, מרים נאור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker