המושפעים |

בדרך לקטסטרופה תחבורתית

גיל יעקב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל יעקב

הכותרות על הקמת התשתית לרכבת הקלה בתל אביב בוודאי לא הפתיעו את מיליוני הישראלים שתקועים בפקקים בגוש דן, בכלי רכב פרטיים או באוטובוסים. סחבת של שנים, מינויים פוליטיים ומאבקי אגו בין משרד התחבורה לרשויות המקומיות ולמשרדי ממשלה אחרים פגעו בציבור, ומנעו ממנו רשת של רכבות קלות בגוש דן. בפועל, רק לפני פחות משנה החלו גלגלי הקו הראשון בלבד לנוע, ולמרות כעשור של היערכויות ותוכניות, הפעולות הבסיסיות ביותר לצורך יציאה לדרך של פרויקט כזה לא הושלמו עד היום.

כדי להבטיח תנועה שפויה בתקופת העבודות על הרכבת הקלה, מן הראוי שיוכשרו נתיבי תחבורה ציבורית מעבר לאלה הקיימים כיום, לצד אכיפה קפדנית של הנסיעה בהם. עלות הקמת רשת נתיבי תחבורה ציבורית היא מזערית ביחס לקו אחד של רכבת קלה. התועלת תורגש באופן מיידי – נסיעה מהירה של התחבורה הציבורית, שמהירותה הממוצעת כיום היא 15 קמ"ש לעומת 25 קמ"ש ברבות מערי המערב.

ואולם, ראשי הרשויות המקומיות בגוש דן, שהן בעלות הסמכות לסימון נתיבי תחבורה ציבורית, מסירים מעצמם אחריות ומעדיפים בפועל להקצות כמה עשרות מקומות חנייה לכלי רכב פרטיים על פני טובת הציבור הרחב שמעוניין להגיע במהירות למקומות העבודה. שר התחבורה לא מפעיל את סמכותו להפקיע מהרשויות המקומיות את סלילת נתיבי התחבורה הציבורית, ובוחר בהידברות מתישה מולן, למרות הדחיפות. גם משטרת ישראל לא מבצעת את תפקידה באכיפת החוק בנתיבי התחבורה הציבורית הקיימים, ומשרד המשפטים עדיין לא סיים להכין תקנות שיאפשרו הענקת סמכות לרשויות המקומיות לבצע בעצמן אכיפה באמצעות מצלמות.

פינוי הריסות גשר מעריב, אוגוסט 2015צילום: עופר וקנין

אם אין די בכך, ההכנות להקמת כל חניוני החנה וסע בכניסות לגוש דן וביציאות ממנו לא הסתיימו. משרד התחבורה לא הצטייד באוטובוסים חדשים לתגבור התחבורה הציבורית ומסתמך בינתיים על תוספת זמנית של אוטובוסים ישנים שעומדים לפני גריטה. מספר קטן בלבד של קווים נוסף לשירות התחבורה הציבורית לקראת העבודות, ויש אזורים רבים בגוש דן – כמו שכונות חדשות שנבנו בעשור האחרון, ושכונות ותיקות שסובלות מהזנחה בתחום התחבורה הציבורית – שלא ניכר בהם שינוי. חברות התחבורה הציבורית עדיין לא גייסו נהגים חדשים לצורך תגבור השירות, והציבור נמצא בעלטה מבחינת המידע על השינויים הצפויים במערכת התחבורה הציבורית. גם רוכבי האופניים לא יצלחו את תקופת העבודות בבטחה בהיעדר שבילי אופניים רציפים שיקצרו את הפקקים וישמרו על בטיחות הרוכבים והולכי הרגל.

הפערים העצומים הללו לא נוצרו היום, והם ידועים למשרד התחבורה ולמשרד האוצר. לא פחות מ־10.5 מיליארד שקל חסרים מדי שנה לתחבורה הציבורית, כדי שהציבור ייהנה משירות מתקדם ויוכל לוותר על הוצאה של אלפי שקלים בחודש על רכב נוסף למשפחה. בפועל, למרות החשיבות של ההיערכות לבאות, רק באחרונה התבשרנו על שחיקה בתקציבי התחבורה הציבורית.

הדרך היחידה לצלוח את העשור הקרוב של עבודות בלתי פוסקות היא השקעה מסיבית בתחבורה הציבורית ובנתיבים הנדרשים לה, שיסייעו לציבור לעקוף את הפקקים. שיתוף פעולה מלא למען הציבור בין הרשויות המקומיות לממשלה, והפעלת כל הסמכויות שבידי שר התחבורה, הם צו השעה.

גיל יעקב הוא מנכ"ל 15 דקות, ארגון צרכני תחבורה ציבורית בישראלצילום: "15 דקות" - ארגון צר

בחודשים הקרובים צפוי גוש דן להיות שרוי בפקק תנועה עצום ובבלבול גדול, אבל אפשר למנוע את הקטסטרופה – ובעיקר אפשר להפוך את המשבר הזה להזדמנות ולספק תחבורה ציבורית יעילה שתאפשר לאנשים להשאיר את המכונית הפרטית בבית. הגיע הזמן לאחד כוחות כדי לתת לציבור פתרונות – נתיבי תחבורה ציבורית עם אכיפה מרבית, שיזרימו ביעילות את תנועת התחבורה הציבורית; חניוני חנה וסע מוזלים עם הסעות מהירות לאזורי תעסוקה בגוש דן; ומידע מקיף ונגיש לציבור על השינויים.

אז לפני שייגמרו התירוצים לראשי הרשויות המקומיות, למשרד התחבורה ולכל שאר הגופים המעורבים בפרויקט, הגיע הזמן לומר – די! הציבור רוצה פתרונות תחבורה ציבורית, והוא רוצה אותם עכשיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker