וורן באפט לבד

אצל רוב המשקיעים המתוחכמים האוריינות הפיננסית יורדת עם הגיל

אשר שכטר

ירידה מסוימת ביכולת הקוגניטיבית היא חלק בלתי נמנע מתהליך ההזדקנות. האם ביחד עם מגוון היכולות המנטליות גם הכישורים הפיננסיים פוחתים עם הגיל? הקביעה הזאת נשמעת ברורה מאליה, עד שנזכרים שחלק גדול מהמשקיעים הנערצים בעולם – וורן באפט, ג׳ורג׳ סורוס, קארל אייקן – ורבים אחרים חצו מזמן את גיל 70. האם הם מייצגים את כלל האוכלוסייה בגילם? מתברר שלא ממש.

מחקר חדש, שבדק כיצד הזיקנה משפיעה על כישוריהם הפיננסיים של משקיעים מקצועיים, מגלה עד כמה מצטמצמת 
היכולת להבין את השוק ולבצע השקעות מתוחכמות ככל שהמשקיע מזדקן. המחקר, שנערך על ידי חוקרים באוניברסיטת טקסס טק, בדק את ביצועיהם הפיננסיים של משקיעים מתוחכמים (Accredited Investors, או ״משקיעים מוסמכים״, בשם הרשמי) שהשווי הנקי שלהם גבוה ממיליון דולר או שההכנסה השנתית שלהם עולה על 300 אלף דולר בשנה. משקיעים אלה, שנחשבים למתוחכמים יותר ממשקיעים רגילים, מורשים על ידי רשות ני״ע בארה״ב (SEC) להשקיע בניירות ערך מורכבים יותר, ולכן גם מסוכנים יותר. למרות היותם 8% מהאוכלוסיה בארצות הברית, הם מחזיקים ב־70% מהון משקי הבית. כדי לבדוק את ביצועיהם הפיננסיים של משקיעים מבוגרים הסתמכו החוקרים על סקר הצרכנים הפיננסיים (SCF) של הבנק הפדרלי, שאוסף מידע על החסכונות, המאזנים וההכנסות של משקי הבית באמריקה.

המחקרים גילו את ההשפעה העצומה שיש לזיקנה על הכישורים הפיננסיים של משקיעים, שמידרדרים בחדות מגיל 65 ואילך. בעוד שהמשקיעים המוסמכים עדיין בקיאים יותר מאנשים רגילים בתוך קבוצת הגיל שלהם, בפועל עד גיל 80 נופלת האוריינות הפיננסית שלהם מתחת לזו של אנשים שאפילו לא סיימו תיכון. ההון שלהם, בהתאם, מגיע לשיאו בסביבות גיל 80 ודורך במקום מאז. מה כל זה אומר? שמשקיעים רבים שנחשבים על ידי הרגולטור למתוחכמים, וזוכים להרשאות 
בהתאם, מפסיקים להיות כאלה כשהם 
מזדקנים, ולמעשה הם פגיעים יותר.

וורן באפט
וורן באפט. האם הגיל משפיע על הכישורים הפיננסיים?צילום: רויטרס

שם המחקר: The Unsophisticated Sophisticated: Old Age and the Accredited Investors Definition
לינק: http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2634818&download=yes

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker