חקר שוק

גם משקיעים מנוסים 
לא מזהים הונאה בזמן

להריח את השוק משמעו גם לדעת להסתכל על סימני האזהרה הנכונים

אשר שכטר

אחד החששות הגדולים של משקיעים הוא ליפול קורבן להונאה. להפסיד כסף על השקעות הוא סיכון שכל משקיע לוקח במודע, אך כשההפסד נגרם כתוצאה מהונאה זה כבר מקור למבוכה אינסופית.

נהוג לחשוב שהקורבנות של הונאות הם בדרך כלל משקיעים לא מנוסים שלא יודעים לזהות את סימני האזהרה. אולם מחקר חדש שערכו חוקרים מאוניברסיטת צפון קרולינה, אוניברסיטת ג׳ורג׳ מייסון, אוניברסיטת וירג׳יניה ואוניברסיטת סינסינטי מעלה מסקנה הפוכה: אפילו משקיעים מנוסים, זהירים ומיומנים נופלים קורבן להונאות לעתים קרובות. הסיבה: הם מסתכלים על סימני האזהרה הלא נכונים.

המחקר, שסקר 194 משקיעים מנוסים אך לא מקצועיים מ־38 מדינות בארצות הברית, מצא שהמשקיעים המנוסים נוטים לשים לב לסימני אזהרה ברורים כמו חקירה של רשות ני״ע האמריקאית (SEC) או תביעות משפטיות. הבעיה: סימני האזהרה האלה מופיעים בשלב מאוחר, אחרי שההונאה כבר בוצעה ולפעמים גם לאחר שהמשקיעים המתוחכמים מכרו את אחזקותיהם ומניית החברה כבר נמצאת בנפילה. אם משקיע מחכה לחקירה רגולטורית או לגל תביעות נגד החברה, פירוש הדבר שהוא מסתכל על הדברים הלא נכונים, קבעו החוקרים. לעומתם משקיעים שעקבו אחרי תמרורי אזהרה כמו תחלופת מנהלים גבוהה ועלייה חשודה בהכנסות השיגו תשואות גבוהות יותר. גם משקיעים שהניחו שהונאה תאגידית היא דבר שכיח נטו להיות זהירים יותר, ולכן היו מוגנים יותר.

המחקר הצביע על סכנה נוספת האורבת למשקיעים: פיזור נמוך מדי של השקעות. מתברר שגם משקיעים מנוסים אינם מגוונים מספיק את תיק ההשקעות שלהם ונוטים להחזיק מניות של 5־10 חברות בלבד, דבר שמעלה את הסיכון להפסדים במקרה של הונאה. עוד מתברר שהונאות בשוק ההון הן עניין נפוץ למדי. למרות כל סימני האזהרה, 25% מהמשתתפים במחקר דיווחו כי נפגעו מהונאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker