מגזין TheMarker - הדירוג |

500 העשירים של ישראל: המשקיע שכבש את הפיסגה עם 16.5 מיליארד דולר

מלבד השמות הקבועים - ורטהיימר, אריסון ותשובה - מי עוד נכנס לרשימת 500 העשירים בישראל?

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל

הישראלי העשיר בישראל הוא איל התקשורת , המחזיק על פי הערכות 16.5 מיליארד דולר, מתוכם 15.8 מיליארד דולר בשווי בורסאי. דרהי מדורג בפער גדול מהמדורג שני ברשימת "500 האנשים העשירים ביותר בישראל" של מגזין TheMarker, שמשפחתו מחזיקה בהון כולל של 8.25 מיליארד דולר.

דרהי פועל בישראל כבר שש שנים, אבל עדיין קוראים לו כאן "המשקיע הצרפתי". בשנה האחרונה הוא מצוי בעיצומו של בולמוס רכישות חסר תקדים. באפריל 2014 עשה את העסקה הגדולה בחייו כשרכש את מפעילת הסלולר הצרפתית SFR תמורת 13.5 מיליארד יורו במזומן. בסוף השנה רכש גם את פורטוגל טלקום בסכום של 7.4 מיליארד יורו. בסוף מאי הודיעה Altice של דרהי על על ידי רכישת 70% מחברת הכבלים האמריקאית Suddenlink Communications תמורת 9.1 מיליארד דולר.

פטריק דרהיצילום: דורון פלם

עסקה גדולה יותר, מכל העסקות האלה ביחד, היתה זו לרכישת חברת הכבלים האמריקאית טיים־וורנר תמורת 55 מיליארד דולר - עסקה שנכשלה אבל אם להסיק מהתנהלותו עד כה, דרהי עדיין לא אמר את המילה האחרונה וימשיך לחפש דרכים להרחיב את עסקיו גם לארצות הברית. דרהי הוא טייקון שכמעט ואינו ממונף – המינוף נמצא בעיקר בחברות שבשליטתו.

במקום השלישי ברשימה מדורגת , ששוויה מוערך ב-5 מיליארד דולר. אחריה, בעשירייה הראשונה, מדורגים ארנון מילצ'ן (4.2 מיליארד דולר); (4 מיליארד דולר); טדי שגיא (3.5 מיליארד דולר); עידן עופר (3.25 מיליארד דולר); גיל שויד (3.1 מיליארד דולר); וחיים סבן (2.8 מיליארד דולר). את הרשימה חותם אייל עופר, שהונו מוערך ב-2.4 מיליארד דולר.

בין השמות החדשים ברשימת 500 העשירים, המתפרסמת זו השנה ה-14: יקיר גבאי, העומד בראש אימפריית נדל"ן ומלונאות בגרמניה (1.6 מיליארד דולר); אייל רביד, הבעלים והמנכ"ל של רשת המזון ויקטורי (63 מיליון דולר); וחיים טייב – המושבניק שהפך למולטי מיליונר ומנהל את עסקיו החשאיים באנגולה (60 מיליון דולר).

שרי אריסוןצילום: דורון פלם

בעל ההון המשפיע ביותר בישראל הוא יצחק תשובה. ריכוך התוכנית לפירוק מונופול הגז, הימנעותו של שר האוצר, , מעימות, הסתלקותו מהזירה של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, ופריחת העסקים בחו"ל - העצימו מאוד את כוחו של תשובה.

בשנים האחרונות הפיק תשובה לא מעט לקחים, בעיקר בנוגע למינוף הגבוה ומיתן את תאוות הרכישות שלו ברחבי העולם. אלה, לצד המשבר שפרץ בשווקים, מוטטו את דלק נדל"ן שבבעלותו, והובילו את החברה להסדר חוב כואב מול מחזיקי האג"ח לפני כשנתיים - שמחק למשקיעים חוב עצום של 1.5 מיליארד שקל. תשובה אמנם הכניס את היד עמוק לכיס, והזרים לתוך דלק נדל"ן מאות רבות של מיליוני שקלים כדי להימנע מחקירות, אך בקרב ציבור המשקיעים שמו הטוב ספג מהלומה והמוניטין שלו נפגע.

יצחק תשובהצילום: דורון פלם

כעת, דלק ושותפיה מחכים שהממשלה תאשר את המתווה שסוכם, וייתכן שהממשלה תרצה לעשות זאת דרך החלטת קבינט, מטעמים של ביטחון המדינה. עם אישור המתווה במשק הגז ויצירת הוודאות, ההערכות הן שתוכניות הפיתוח של לווייתן והרחבת מאגר תמר ייצאו לדרך. במסגרת המתווה, דלק תמכור בתוך שש שנים את מאגר תמר, ששוויו מוערך ב-14-12 מיליארד דולר, ותישאר עם אחזקתה בלווייתן. בנוסף היא תידרש למכור את אחזקותיה בתנין וכריש.

דירוג 500 האנשים העשירים בישראל, 2016
מקרא
מיליארדרים
כמעט מליארדרים
מולטי מיליונרים
מיליונרים פלוס
מיליונרים
Qעלייה גדולה
Qירידה גדולה
חדש ברשימה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker