500 העשירים של ישראל

ליאורה עופר: קונים בלבד

השליטה בבנק מזרחי-טפחות אולי תישמט מידיה, והקרב עם אחיה על ירושת אביהם אינו נגמר, אבל בזכות ביצועי חברת הקניונים מליסרון עופר יכולה להמשיך לחייך

סיון איזסקו
סיון איזסקו

ליאורה עופר
שווי בורסאי: 770 מיליון דולר
הערכת שווי כולל: 770 מיליון דולר

ליאורה עופר מנשות העסקים החזקות בישראל, אך עמדת בנק ישראל שהוצגה בינואר 2015 בעניין מוזי ורטהיים, שותפה של עופר לגרעין השליטה בבנק מזרחי־טפחות, עלולה להחליש את מיצובה העסקי. עד 2015 היה חוק הריכוזיות האיום המרכזי על שליטתה בחברת הקניונים מליסרון, המוגדר בחוק כ"תאגיד ריאלי משמעותי", לצד שליטתה בבנק, שהוא "תאגיד פיננסי משמעותי". נראה היה כי עופר תוכל לעקוף את חוק הריכוזיות על ידי מכירה של כמה קניונים – מהלך שיקטין את היקפי פעילותה של מליסרון כך שהיא לא תענה עוד על ההגדרה "תאגיד ריאלי משמעותי".

ואולם פני הדברים השתנו כאשר המפקח על הבנקים הודיע כי לא יאפשר לוורטהיים להעביר את חלקו בהיתר השליטה בבנק לידי ילדיו, כפי שעשה באחזקותיו האחרות, משום שבידיהם נכס ריאלי משמעותי: החברה המרכזית לייצור משקאות (קוקה קולה ישראל). המשמעות המעשית של הודעת בנק ישראל היא שהיתר השליטה בבנק מזרחי־טפחות עתיד להתפרק. תוקפו של היתר זה תלוי באריכות ימיו של מוזי ורטהיים, ואם עופר תרצה להמשיך להחזיק בגרעין השליטה בבנק, יהיה עליה לבקש היתר שליטה חדש. לשם קבלת היתר כזה יהיה עליה להרכיב קבוצת שליטה חדשה, המחזיקה יחד לפחות 40% ממניות הבנק. כיום מסתכם חלקה של עופר (יחד עם אחיה דורון ובן דודה אייל) ב־22% ממניות הבנק.

בעשור האחרון, ולנוכח המגבלות הנוקשות שקבע בנק ישראל – שהוחמרו עוד יותר בשנת 2012 – איש לא קיבל היתר שליטה בבנק בישראל. לכן, ההערכות הרווחות בענף הבנקאות הן כי בלית ברירה, בבוא היום יאבדו ורטהיים ועופר את היתר השליטה בבנק, ויאלצו למכור את אחזקותיהם לציבור. כך, עשוי מזרחי־טפחות להצטרף ללאומי ולדיסקונט, ולהיהפך לבנק השלישי בישראל שאין בו גרעין שליטה.

צילום: איור : דורון פלם

בינתיים, מסבה מליסרון לא מעט נחת לבעלי המניות שלה. הריבית האפסית, שפוגעת בפעילות מזרחי־טפחות, דווקא מגדילה את הרווחיות של חברת הנדל"ן הממונפת כיוון שהיא מוזילה את עלויות גיוס החוב שלה, ומקפיצה את שווי הנדל"ן כתוצאה מהורדת ריבית ההיוון של הנכסים. ב־12 החודשים האחרונים זינקו מניות מליסרון ביותר מ־65%, ושווי השוק של החברה מתקרב כיום ל־6.5 מיליארד שקל.

גזרה פתוחה אחרת של עופר היא מול אחיה הצעיר, דורון, שעמו היא מנהלת מאבק על ירושתו של אביהם, יולי עופר, שמת ב־2011. דורון עופר לא קיבל את הצוואה של אביו, שבה נקבע כי האב הוריש לליאורה את כל מניותיו (36.6%) בחברות האחזקות המשפחתיות, עופר השקעות ועופר אחזקות. בשנה שעברה דחה בית המשפט לענייני משפחה את תביעתו של דורון נגד אחותו, אך הוא ערער לבית המשפט המחוזי בתל אביב, שטרם פסק בעניין. אם יידחה הערעור, יגדל חלקה של ליאורה בחברת האחזקות המשפחתית מ־15% כיום, ל־51.6%.

חברות האחזקות עופר אחזקות ועופר השקעות מחזיקות במניות מזרחי־טפחות בשווי שוק של 1.95 מיליארד שקל ובמניות מליסרון בשווי שוק של 3.93 מיליארד שקל. לחברות יש אחזקות משמעותיות בנדל"ן ומנגד ישנם גם חובות למערכת הבנקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker