המפץ הגדול |

החברה הציבורית הראשונה בעולם

התאגיד הרב–לאומי הראשון בעולם היה רעיון של נציג ממשלה הולנדי ששכנע יזמים פרטיים להקים את חברת הודו המזרחית ההולנדית

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

20 במארס בשנת 1602 היה יום דרמטי המשפיע על חיינו עד היום. בעיר הנמל ההולנדית אמסטרדם הוקמה אז חברת הודו המזרחית ההולנדית (VOC), החברה הראשונה בעולם שגייסה כסף על ידי הנפקת מניות, ניהלה ישיבות דירקטוריון והפכה לתאגיד בינלאומי רב זרועות.

חברת הודו המזרחית ההולנדית שרדה 200 שנה. בשיאה היא שלטה בנתיבי הסחר לאסיה, נחשבה לחברה העשירה בעולם והעסיקה כ־50 אלף עובדים ברחבי העולם. "בהולנד הומצאה האמא של כל החברות", אומר פרופ' צבי ויניג, מומחה ליזמות מאוניברסיטת אמסטרדם ופרופ' אורח באוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת ג'ילין הסינית. "החברה הזאת שינתה את התנהלות השוק העסקי עד היום".

בסוף המאה ה־16 נחשבה הולנד למעצמת סחר ימי, וסוחריה שלטו בנתיבי השיט האירופיים. מעצמה אחרת, פורטוגל, שלטה כמעט באופן בלעדי בנתיבי השיט לאסיה. סוחריה היו היבואנים הבלעדיים של סחורות נחשקות כמו כותנה או תבלינים. כמה חברות שיט הולנדיות, שהיו שייכות לערי הנמל הגדולות, לטשו עיניים לאסיה ואף ניסו לשלוח אליה ספינות, אך כוחן הצבאי היה מועט, והניסיונות לשבור את המונופול הפורטוגזי כשלו. ממשלת הולנד הבינה כי נדרש כוח גדול כדי לפתוח את השוק האסייתי לתחרות. היא שלחה את נציגה, יוהאן ואן אולדנברנוולט, לשש ערי הנמל ובהן אמסטרדם, דלפט ורוטרדאם, כדי להציע שיתוף פעולה. השליח ההולנדי זכה לסירוב מנומס. ערי הנמל העדיפו להמשיך לפעול עצמאית, ללא שיתוף פעולה וללא חלוקה ברווחים, אך עקשנותו של ואן אולדנברנוולט, יכולת השכנוע שלו וגם איומי הכפייה של ממשלת הולנד שבהם השתמש ברגעים קשים במיוחד הצליחו להושיב את נציגי ערי הנמל סביב שולחן הדיונים. במארס 1602 נחתם הסכם על הקמתה של חברה משותפת לשש ערים: אמסטרדם, דלפט, רוטרדם ואנקהאוזן ההולנדיות, שחברו לשתיים נוספות מפרובינציית זילנד הסמוכה, ויחד הקימו את חברת הודו המזרחית ההולנדית.

שחזור של האנייה "אמסטרדם" של חברת הודו המזרחית ההולנדיתצילום: FaceMePLS

"העיקרון החדשני הראשון היה שהישות הזו לא הוקמה אד הוק, עבור מסע אחד, כפי שהיה מקובל עד אז", מספר פרופ' ויניג. "החברה החדשה הוקמה כחברת אחזקות לזמן בלתי מוגבל שתאפשר לחברות שהיא מחזיקה לפעול יחד תחת המטרייה המשותפת והן באופן עצמאי, פורמט מקובל עד היום".

כמו כל חברה חדשה גם היא נזקקה להון, אך במקום לגייס הון עצמי או הון מהממלכה למימון המסעות, כפי שהיה מקובל, הגו מקימיה רעיון חדשני: הם הציעו לקהל הרחב לקנות חלק מהחברה תמורת בעלות חלקית עליה, כלומר הציעו מניות. "זו היתה ההנפקה הראשונה בעולם", אומר ויניג, "358 אנשים נענו לאתגר, רובם סוחרים שעשו חיל באירופה וצברו הון שאותו חיפשו להשקיע. הגיוס הראשוני היה בהיקף של 6.4 מיליון גילדן, שווה ערך ל־103 מיליון יורו כיום. זה נחשב למעשה קסם - אתה גם נותן הלוואה, וגם נותר בידיך הון שאתה יכול לממש בכל רגע, בדמות מניה. ההתעניינות בפורמט החדש היתה כה גדולה עד ששבועיים בלבד לאחר ההנפקה יכלו הסוחרים למכור את המניה שבידיהם ברווח של 17% רווח".

גם המבנה הניהולי של החברה היה חדשני. בראשה ישבה קבוצה שנקראה "17 האדונים", או הלורדים, כולם נציגים של שש ערי הנמל, שהקימו את מה שאנחנו קוראים לו כיום דירקטוריון. "האדונים האלה גם יצרו את הביזנס לאנץ' הראשון בעולם", מתאר ויניג. "אחת לחודש הם היו מתכנסים לארוחת צהריים טובה והרבה יין, ודנים בפעילות החברה. בכל השיחות האלה נרשמו פרוטוקולים. לעתים, כשהדיונים נמשכו שעות רבות, הם היו מתפזרים ושבים להיפגש לארוחת ערב". חדשנות נוספת שהביאה החברה היה הלוגו שלה, שליווה אותה 200 שנה, עד פירוקה הסופי.

פרופ' צבי ויניג

במשך שנים רבות עשתה החברה חיל. הספינות ההולנדיות שטו בין אירופה לאסיה כשהן מביאות ליפן סחורות אירופיות, מעבירות לסין סחורות יפניות ושבות עמוסות כל טוב להולנד. החברה סחרה באריגים, משי, כותנה וכלי קרמיקה ובתבלינים יוקרתיים לזמנו כמו אגוז מוסקט וקינמון. במאה ה־17 היא נקלעה למאבקים טריטוריאליים מול הצי הפורטוגזי, כבשה ערי נמל והקימה עוד ועוד נמלים שבהם שלטה, בהם האי ג'ווה, סרי לנקה וכף התקווה הטובה. גם מלחמות עם הבריטים לא חסרו. בשנת 1699 היתה חברת הודו המזרחית ההולנדית החברה העשירה בעולם. היא החזיקה בצי של כ־200 ספינות, רבע מהן אוניות מלחמה ששמרו על ספינות המשא. מחיר המניה עלה בכ־40% בשנה. "זו היתה החברה הראשונה שהפכה לתאגיד רב־לאומי", אומר ויניג.

במשך 200 שנה עשתה החברה חיל, עד שהגיעו הצרפתים וכבשו את הולנד, ובשנת 1798 הלאימו את החברה והביאו לחיסולה. הניסיון להקים אותה מחדש, לאחר שפשטה רגל, לא צלח ושמונה שנים לאחר הלאמתה היא הפסיקה להתקיים.

"פירוקה של החברה סיים תהליך עסקי ארוך, מרשים ופורץ דרך", מסכם ויניג. "ההולנדים גאים בסיפור הזה כי הוא מדגיש את תרומתם למסחר העולמי ולהקמת החברות המודרניות. גם כיום נחשבת הולנד למדינה של סוחרים חכמים המעודדת את פעילותם של תאגידים רב־לאומיים על ידי מדיניות מס נוחה. עם זאת, חשוב לזכור את האדם שעמד מאחורי המפץ הגדול, ואן אולדנברנוולט, שלא רק פעל בשירות הממלכה, אלה חשב כמו יזם. להרבה אנשים יש רעיונות טובים, אבל רק יזמים מוכשרים יודעים גם להוציא את הרעיונות לפועל. ייתכן שמישהו חשב על הרעיונות האלה לפניו, אבל ואן אולדנברנוולט ידע להוציא אותם לפועל", ממשיך ויניג. "חברת הודו המזרחית ההולנדית הוקמה ונוהלה על בסיס רעיונות פורצי דרך שאומצו על ידי העולם העסקי המודרני. מתברר שרעיון טוב יכול להחזיק מעמד גם 400 שנה". 

הכתבה מתפרסמת גם באפליקציה של מגזין TheMarker

באייפד או בטאבלטים מבוססי אנדרואיד

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker