בלוגוספירה

מותו של הבלוג בתשלום

אנדרו סאליבן, מראשוני הבלוגרים הפוליטיים, סגר את הבלוג העצמאי שייסד רק לפני שנתיים

מיכל רמתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ב־6 בפברואר עבר זעזוע קל בבלוגוספירה: אחד הבלוגרים הפוליטיים הבולטים בארצות הברית, אנדרו סאליבן, הודיע על פרישתו 
מכתיבת הבלוג שלו, 15 שנה לאחר ייסודו ושנתיים בלבד לאחר הפיכתו לעצמאי בשם 
The Dish. ראיון עמו שבו הביע אופטימיות לגבי סיכויי ההצלחה של המיזם התפרסם בגיליון יולי 2014 של מגזין TheMarker.

סאליבן, 51, יליד בריטניה ותושב ארצות החל את דרכו כעיתונאי במגזין "ניו ריפאבליק" ב־1986, ומונה לעורכו ב־1991. דעותיו השמרניות הציבו אותו בעמדות מנוגדות לרבים מהכותבים במגזינים שבהם כתב וערך, המזוהים עם המפלגה הדמוקרטית, אך מנגד, עמדות מסוימות, כמו תמיכתו בנישואים 
חד־מיניים (הוא הומו מוצהר הנשוי לבן זוגו), זיכו אותו בביקורות חריפות מצד רפובליקאים. כשהחל לכתוב את הבלוג שלו, The Daily Dish, בשנת 2000, בלוגים היו דבר חדש ובלוגים פוליטיים טרם פעלו.

אנדרו סאליבן. תום "תור הזהב" של הבלוגיםצילום: Trey Ratcliff / Stuck in Customs

בינואר 2013 חידש סאליבן שוב כאשר עזב את אתר הבלוגים "דיילי ביסט" לטובת פלטפורמה עצמאית, מתוך כוונה לגבות דמי מנוי מקוראיו עבור קריאת התכנים בבלוג. לפי ההערכות, ההימור העסקי הזה כשל. שלל התגובות המצטערות על עזיבתו של סאליבן הביא את הצוות שלו לבחון אפשרות של המשך הבלוג בלעדיו, אך זו נגוזה. ייתכן שהסיבה לכך היא שמה שלא היה כלכלי איתו, לא צפוי להיות כלכלי בלעדיו. סאליבן אינו מתייחס לכישלון הכלכלי ומסביר את סגירת הבלוג ב"עייפות מחשיפה אישית ומנקיטת עמדה תמידית בנוגע לשלל נושאים הנוגעים לפוליטיקה ולמדיניות האמריקאית".

לחדשות אלה היה אפקט כמעט מיידי. הכלכלן והפרשן טיילר קואן פירסם טור באתר החדשות Vox.com שכותרתו "כיצד אנדרו סאליבן שינה את אמריקה", שבו טען כי סאליבן היה האינטלקטואל המשפיע ביותר בארצות הברית ב־20 השנים האחרונות. זאת בשל השפעתו הכלל עולמית — בראש ובראשונה בשל הקמפיין שלו להתרת נישואים חד־מיניים בארצות הברית, כבר בשנות ה־80, וכן בכך שבעקבותיו עוברים אתרי החדשות לצורה פרשנית ובלוגרית יותר.

עזרא קליין, לשעבר פרשן ב"וושינגטון פוסט" וכיום עורך ה־Vox, פרסם טור שבו הכריז על תום "תור הזהב" של הבלוגים. בטור הוא טוען כי אף שהבלוג טרם מת ("אני יודע, כיוון שאני קורא המון בלוגים בימים אלה, והם נהדרים"), הוא דבר שונה בתכלית משהיה בתחילת דרכו. לדבריו, כיום בלוג מיועד לקהל המוני ואינו שיחה אישית בין בלוגר לקהל מצומצם.

הכתבה מתפרסמת גם באפליקציה של מגזין TheMarker

באייפד או בטאבלטים מבוססי אנדרואיד

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker