רכב

ג'נרל מוטורס שוב מחברת מכונית לשקע

כישלונות העבר לא עוצרים את ג'נרל מוטורס מלהשיק עוד מכונית חשמלית מבטיחה, שהיא רק קדימון למכונית האלטרנטיבית הבאה

דניאל שמיל
דניאל שמיל

ג'נרל מוטורס היא החברה האחרונה שאפשר היה לצפות ממנה להציג מכונית חשמלית חדשה. בשנות ה־90 היא נחלה כישלון עם 
ה־EV1, מכונית חשמלית שהוחכרה ללקוחות ושיחידות רבות שלה הושמדו. כ־15 שנים לאחר מכן היא הציגה את הוולט, לא בדיוק חשמלית אלא היברידית נטענת, שיכולה לנוע לטווח של יותר מ־50 ק"מ על חשמל בלבד אחרי טעינה. גם היא נכשלה במכירות. על רקע המכירות הנמוכות מהצפוי של דגמי רנו החשמליים וקריסתה המהדהדת עדיין של בטר פלייס, אפשר היה להעריך כי GM תתמקד בטנדרים ורכבי שטח ענקיים וזוללי דלק, או במכוניות ספורט כמו שברולט קורבט, אך החברה הפתיעה והציגה מכונית חדשה, חשמלית לגמרי.

צריך לדייק: הבולט (Bolt) היא מכונית תצוגה בשלב זה, קדימון למכונית חשמלית סדרתית שתיחשף רק בעוד כשנתיים. זהו מיניוואן קומפקטי ומרווח, עשוי מסיבי פחמן קלים, שמציג שתי בשורות: האחת היא מחיר נמוך, יחסית — פחות מ־30 אלף דולר; הבשורה השנייה היא טווח נסיעה גדול יחסית, של 320 ק"מ (GM טרם אמרה כיצד יושג טווח הנסיעה הפנומנלי הזה). במילים אחרות, לבולט יהיה טווח נסיעה של טסלה יוקרתית, במחיר נמוך בכמחצית. כמובן שהבולט אינה מכונית סלון יוקרתית אלא משפחתית צנועה, אך אם היא תעמוד בהבטחות היא תחולל שינוי בשוק המכוניות החשמליות.

שברולט בולט. הייצור יתחיל בעוד שנתיים צילום: שברולט

רווחים כנראה לא ייגרפו מהשברולט בולט הקטנה, אך GM תוכל לעמוד בתקינה המחמירה של קליפורניה, שדורשת כי בעוד עשור 15% מהמכוניות שמשווק כל תאגיד יהיו ללא זיהום כלל. בטווח הקצר יותר, הבולט, לצד מכוניות חשמליות אחרות כמו ב.מ.וו i3 וניסאן ליף, יכולות להיות קישוט תדמיתי להיצע הדגמים של החברות, ולהעיד על חדשנות וקידמה.

ב־GM גם לא רוצים להישאר מאחור במירוץ הטכנולוגי להנעה אלטרנטיבית, כפי שקרה להם עם ההנעה ההיברידית או מנועי הטורבו הקטנים והחסכוניים. אולם הבעיות היסודיות של מכונית חשמלית —מחיר גבוה יחסית, טווח נסיעה קצר, זמן טעינה ארוך והיעדרן של נקודות טעינה רבות — ימשיך להקשות על חדירתן לשוק בשנים הקרובות.

כמה יצרניות רכב גדולות, ובראשן טויוטה, הונדה ויונדאי, מהמרות על מימן לטווח הארוך. טויוטה אף הציגה לאחרונה את מיראי, הדגם הסדרתי הראשון שמתודלק במימן דחוס ובאמצעות תא דלק מפיק חשמל, כל זאת ללא זיהום אוויר כלל, עם מים נקיים כתוצר לוואי יחיד. אבל גם היא לא תהיה זולה (57,500 דולר). ויש עוד בעייה קטנה: אין עדיין תשתית לתדלוק במימן, ויצרניות יפניות חתמו רק באחרונה על הסכם לפרישה כזו.

לפיכך, לפחות בשנים הקרובות, סביר שלא נראה על הכבישים מכוניות רבות עם "אפס זיהום", אלא אבולוציה אטית של המכוניות המוכרות עם מנועי בעירה פנימית שיהיו נקיים וחסכוניים קצת יותר. במקביל, החדירה לשוק של מכוניות היברידיות תלך ותגדל, ואליהן יצטרפו מכוניות היברידיות נטענות. האחרונות לא יכולות לטעון כי הן אינן פולטות זיהום אוויר, כמו מכוניות חשמליות או מימניות, אך לפחות אין להן "פליטות מקומיות" (Local Emissions), כלומר הן מסוגלות לנסוע עשרות קילומטרים אחרי טעינה מהשקע, ואז מופעל מנוע בעירה פנימית (בנזין או דיזל), שטוען את הסוללות ומאפשר טווח נסיעה של מכונית קונבנציונלית ואף למעלה מכך. טויוטה ומיצובישי כבר מוכרות מכוניות כאלה בישראל (המחיר מתחיל ב־175 אלף שקל), ויצרנים רבים אחרים ובהם וולוו, שברולט, מרצדס ויונדאי משווקים דגמים היברידיים נטענים באירופה ובארצות הברית.

הכתבה מתפרסמת גם באפליקציה של מגזין TheMarker

באייפד או בטאבלטים מבוססי אנדרואיד

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker