יזמות

איך אומרים 8200 בערבית?

ליזמים יהודים יש מסלול הכשרה ונטוורקינג פורה בשירות ביחידות הייטק עילית. לערבים - אין. טייס קרב ישראלי הקים בגליל מרכז להכשרת יזמים ערבים בדיוק למטרה הזאת

תומר מיכלזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אינסוף מילים והצהרות ממשרדי הממשלה נשפכו בשנים האחרונות על הצורך לשלב את המגזר הערבי בכלכלה הישראלית. אבל הפער בין הכוונות למעשים נותר גדול, ומעטות היוזמות שלקחו את ההצהרות לשלב המימוש. גן התעשייה היהודי־ערבי בנצרת של סטף ורטהיימר או החממה ליזמים ערבים בחיפה, Takwin labs ביוזמתו של חמי פרס, הן דוגמאות בודדות המנסות לשנות מציאות שבה רוב הערבים עדיין רחוקים מלקחת חלק משמעותי בתעשיית ההייטק הישראלית.

מרכז מונא (Moona), מרחב עבודה טכנולוגי שפועל בצפון, מנסה להכניס את הערבים לעובי הקורה של הפעילות הטכנולוגית בישראל עוד בשלב המוקדם של הלימודים בתיכון או באקדמיה. מאחורי הפרויקט שהושק ב־2013 בסכנין עומד אסף ברימר, 50, תושב הגליל וטייס קרב לשעבר בחיל האוויר, שעבד במשך שנים בתעשייה האווירית. ברימר, המתגורר באזור שבו חיות שתי אוכלוסיות נפרדות ומסוגרות בתוך עצמן, החליט לנטוש את חייו כביטחוניסט לטובת הרעיון להקים חלל עבודה ויזמות שיקרב בין הצדדים.

פעילות מרכז מונא במג'ד אלכרום צילום: שיצו צלמים

"כדי שנצמח ונפתח את התעשייה והטכנולוגיה שלנו, אנחנו צריכים שגם השכנים שלנו יצמחו. לכן הקמנו את מונא", מסביר ברימר. "המטרה שלנו היא להגביר את העוסקים בטכנולוגיה ולפתח את הכלכלה בגליל, גם במגזר היהודי וגם במגזר הערבי".

איך עושים את זה? הרעיון של מונא פשוט. "אנו מזמינים תיכוניסטים, סטודנטים ויזמים צעירים לקבל הכשרה בכל מה שקשור ליזמות ולטכנולוגיות חדשות, כולל פיתוח מוצרים", אומר ברימר. "אנחנו נותנים להם חלל עבודה הכולל מדפסות תלת ממד, חותך לייזר, מחשבים, מחרטות וכרסמות, ובעיקר מספקים להם מרצים שמכשירים אותם על הציוד ומנטורים לקידום יזמות".

עידוד יזמות צעירה במגזר הערבי הוא אחד היעדים העיקריים בפעילות של מונא, בתקווה להצמיח דור של יזמים שיפתחו את תעשיית ההייטק המקומית וימשיכו לפעול בחממות הבוגרות של ורטהיימר וחמי פרס בצפון. "אנחנו עורכים כנסים ומפגשי נטוורקינג, שאליהם מגיעים סטודנטים מהאזור וגם בכירים מהתעשייה ומהמגזר. בעוד אצל היהודים יש את 8200 או את אלביט ורפאל כדי לעשות את הנטוורקינג הזה, אצל הערבים זה לא קיים. מונא בא לספק את זה", אומר ברימר.

הכתבה מתפרסמת גם באפליקציה של מגזין TheMarker

באייפד או בטאבלטים מבוססי אנדרואיד

את מרכז הפעילות הראשון שלה הקימה מונא השנה בכפר מג'ד אלכרום, הסמוך לכרמיאל. ברימר מסביר שהבחירה אינה מקרית: "מלכתחילה ידענו שאנחנו לא רוצים להקים את זה בחיפה או בכרמיאל — אלא דווקא בתוך הכפרים הערביים, כדי להביא לשם גם ערבים וגם יהודים מהאזור. במג'ד אלכרום יש ריכוז גבוה של עובדי הייטקשיכולים לבוא ולשמש כמנטורים במרכז, וגם ראש המועצה, סאלים סאליבי, רצה מאוד לקדם טכנולוגיה וחינוך והציע לנו מקום".

לדברי ברימר, הרעיון הוא להקים מוסד אזורי וממותג, והכוונה היא לייצר מודל שיפעל גם ביישובים אחרים בארץ. "ינקי מרגלית דיבר בטקס חניכת המרכז ואמר שמצפון תיפתח הטובה והתקווה, ואנחנו באמת מאמינים שיכולה לצמוח מכאן תקווה למשהו אחר. דווקא העובדה שאני מגיע מרקע ביטחוני ולא מארגון שמאל כלשהו נותנת לזה תוקף רציני יותר. אנחנו רשומים כחברה לכל דבר, והצלחנו לרתום לכך בין השאר את שמעון פרס ואת ראש נאס"א, שאף היה בהשקת המיזם".

בראש הוועד המנהל של מונא חברים אישים מהתעשייה והאקדמיה, ובראשם אורן הרפז, נכדו של סטף ורטהיימר, שגם מושקע במיזם. משקיעים נוספים במיזם ומעורבים בפעילות הם ינקי מרגלית, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, פילנתרופים וקרנות מהארץ ומחו"ל, כמו הפדרציה היהודית, השותפות של כרמיאל משגב ופיטסבורג וציונות 2000.

בימים אלה עוסקת מונא בגיוס כספים בהדסטארט לטובת פרויקטים כמו רובוטיקה ופיתוח רחפנים לזיהוי מפגעים בשטחים פתוחים, שנעשה בשיתוף מועצה אזורית משגב. עד כה גויסו 60 אלף שקל מתוך 100 אלף. "אם לא נחבר את הערבים לתעשייה כמו שאנחנו מנסים לעשות במונא, ונמשיך רק בדיבורים — שום דבר לא יזוז", מסכם ברימר.

אימאם מוחמד כיוואן, יו"ר ארגון האימאמים בישראל, ואסף ברימר, מנכ"ל ומייסד מונאצילום: שיצו צלמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker