ארץ–עיר |

הבירה הירוקה של אירופה

בזכות מטבע משלה, צייר הגרפיטי המפורסם בעולם וראש עיר צבעוני שהקים מגלשת מים ענקית במרכז העיר — בריסטול היא אלטרנטיבה ירוקה ותוססת ללונדון

אבי פרימו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי פרימו

הדירוג שפרסם "סנדיי טיימס" במארס, אישר את מה שרוב הבריטים יודעים זה מכבר: בריסטול היא היהלום בכתר הממלכה.

"סנדיי טיימס", שסקר 64 ערים ברחבי בריטניה, העניק ללונדון את התואר המובן 
מאליו "העיר הכי מקושרת בקווי תחבורה"; את קיימברידג' הכתיר בכינוי המתבקש "העיר הכי חכמה"; גלזגו היא העיר הספורטיבית ביותר; בלפסט העיר הכי אופטימית; וניוקאסל היא מלכת חיי הלילה. ואולם, מעל כולן זוהרת בריסטול, שלדברי עורכי "סנדיי טיימס", היא העיר שהכי כדאי להתגורר בה, בזכות שיעור האבטלה הנמוך, התרבות התוססת, הבתים היפים, המארג החברתי ואתרי השופינג הנפלאים.

גם בסקר שנערך כמה חודשים לפני כן על ידי האתר Moneysupermarket, ודירג את רמת החיים ב־12 הערים הגדולות בבריטניה תפסה בריסטול את המקום הראשון.

בריסטול, אנגליהצילום: Walter Dirks

בריסטול הלכה בעקבות לונדון כשבחרה ב־2012 מועמד עצמאי לראשות העיר. כראוי לעיר המתהדרת ביצירתיות של תושביה, נבחר לתפקיד ג'ורג' פרגסון, אדריכל מצליח בעל ראש טוב, שידוע בחיבתו להנאות החיים וללבוש ססגוני. אנטיתזה לפוליטיקאים 
הבריטים השמרנים.

פרגסון מקפיד להיראות בציבור במכנסיים בצבעי אדום וירוק ובמשקפיים אופנתיים ומשתדל להכניס מעט צבע גם לעירו. כך, למשל, בחודשי הקיץ השנה הופעלה במרכז העיר מגלשת מים ענקית, להנאת התושבים. היוזמה הזו היתה אחת מההצעות שהופיעו ב"מעבדת הרעיונות של ג'ורג'", אתר אינטרנט שבו מעלים תושבי בריסטול בפני ראש העיר הצעות לשיפור החיים בעיר.

בריסטול, העיר הגדולה ביותר בדרום־מערב אנגליה, יוצאת דופן גם בתחום הכלכלי. בעבר התבססה כלכלתה על שירותי נמל וסחר בינלאומי, בעיקר בטבק ובעבדים. כיום מתבססת הכלכלה המקומית על שירותים פיננסיים, טכנולוגיות מידע ומדיה טלוויזיונית (סדרת ההנפשה "וואלאס וגרומיט" היא מתוצרת בריסטול). העיר היא גם מרכז של תעשיית תעופה וחלל.

הכתבה מתפרסמת בגיליון נובמבר של מגזין TheMarker

למנוי למגזין, חייגו: 5200*

אופיה העצמאי של העיר בא לידי ביטוי במטבע שלה, הבריסטול פאונד – המטבע הראשון בבריטניה שמהווה אלטרנטיבה לשימוש בפאונד הבריטי.

בריסטול פאונד, השווה בערכו לליש"ט, הוא אמצעי תשלום חוקי בבריסטול בלבד, שבה הוא משמש לעידוד העסקים המקומיים. מאות בתי עסק משתמשים בו, והאזרחים אף יכולים לשלם באמצעותו מסי עירייה. הגרסה האלקטרונית של הבריסטול פאונד אהובה במיוחד על המקומיים, הנוהגים לשלם באמצעות הסלולרי שלהם על כרטיס תיאטרון, כוס קפה או דו"ח חנייה.

אך מה שמייחד יותר מכל את בריסטול הוא היותה העיר הכי ירוקה בבריטניה. יש בה יותר מיחזור, יותר רוכבי אופניים ופחות בזבוז אנרגיה מאשר בכל עיר אחרת בממלכה. בריסטול הוכרזה כ"עיר הבירה הירוקה של אירופה" לשנת 2015, ואפשר לסמוך על פרגסון שלא יחמיץ את ההזדמנות לשווק את התואר הזה לצורך קידומה הבינלאומי של העיר. בתיבת ההצעות האינטרנטית של המינהלת המיוחדת שהקים לקראת שנת 2015 נערמות הצעות של תושבי העיר לאירועים, מיצגים ויוזמות הקשורות לאיכות הסביבה. פרגסון בהחלט מתכוון להשתמש בחלק מההצעות, כי לדעתו חייבים לשתף את האזרחים, אפילו אם ההצעות שלהם נראות מגוחכות. "אפשר להציל את העולם וגם ליהנות באותה הזדמנות", הוא מצטט את מדונה.

הכל בסיידר
האנגלים אמנם משוגעים על בירה, אך הבלגים, הגרמנים והצ'כים מייצרים בירות טובות יותר. בייצור סיידר, לעומת זאת, אין להם מתחרים, ומהתפוחים הגדלים במטעים שמסביב לבריסטול מייצרים החקלאים עשרות סוגי סיידר עתיר אלכוהול וטעם.
בחנות בריסטול סיידר שופ, שבמרכז העיר, מוצעים 100 סוגי סיידר מקומי, בבקבוקים ובחביות. אתר חובה לחובבי משקה התפוחים התוסס והמשכר. 
אחת לשנה בחודש אוקטובר מתקיים "יום התפוח", שבמסגרתו מארגנת החנות תחרות כדרור תפוחים באחד מרחובות העיר. הפרס לזוכה: ארגז סיידר.
www.bristolcidershop.co.uk

40 שנה של מזיגת בירה
זהו אחד הפאבים העתיקים בבריטניה, הפועל ללא הפסקה מתחילת המאה ה–17, בלי שמראהו השתנה בהרבה. בפאב Seven Stars נולדה התנועה נגד העבדות וממנו התפשטה לרחבי האימפריה הבריטית. הפאב העצמאי (רוב הפאבים בבריטניה שייכים כיום לרשתות גדולות) מארגן פסטיבל בירה חודשי ביום שני הראשון של כל חודש. הוא נמשך כארבעה ימים, ובמהלכו נמזגת בירה של יצרנים קטנים ממחוזות שונים של בריטניה. בפאב הזה מוגשים גם סוגים נדירים של ברבן אמריקאי — שריד לסחר הפורה בין בריסטול לאמריקה בימים שלפני מסיבת התה של בוסטון.
www.7stars.co.uk

חנות להרפתקנים ויקטוריאנים
סטנפורד הוא בית עסק לונדוני ידוע שמספק מפות עולם וציוד לנוסעים הרפתקנים מאז תחילת המאה ה–19. זו חנות המפות הגדולה בעולם, המחזיקה בפריטים נדירים. הסניף היחיד מחוץ ללונדון נפתח באחרונה בבריסטול. 
www.stanfords.co.uk

בנקסי נולד פה

בריסטול היא לא סתם עיר יצירתית ויוצאת דופן. בעיני בריטים רבים היא נחשבת לחתרנית, בעיקר בגלל שהיא העיר של בנקסי - אקטיביסט חברתי וצייר הגרפיטי החשוב בעולם כיום. ציוריו מעטרים לא מעט קירות בבירות התרבות של העולם, וגם את גדר ההפרדה בין ישראל לשטחים הפלסטיניים. בנקסי אוהב להרגיז את הממסד השמרני. כך, לדוגמה, זעמו חברי בית המלוכה הבריטי, כאשר הפיץ שטרות ליש"ט שבהם הוחלפה תמונתה של המלכה אליזבת בדמותה של הליידי דיאנה המנוחה. 

צילום: ללא קרדיט

זהותו של בנקסי אינה ידועה לאיש, מחוץ לחוג מקורביו. כל מה שידוע עליו הוא שנולד לפני כ–40 שנה בבריסטול, והעיר משמשת כמרכז לפעילותו עד היום.
עשרות אמני גרפיטי מוכשרים פועלים לצדו של בנקסי ברחובות בריסטול, ואת יצירותיהם אפשר למצוא בעזרת מפה מפורטת באתר:
www.bristol-street-art.co.uk

בריטניה הגדולה צפה
"בריטניה הגדולה" היתה אוניית הנוסעים הגדולה והמהירה בעולם באמצע המאה ה–19. האוניה, שפעלה בקו בריסטול–ניו יורק, היתה פריצת דרך טכנולוגית בתחבורה הימית, לאחר שהציגה שילוב של בנייה בברזל, הנעה בקיטור ומדחף אחורי.
כיום עוגנת בריטניה הגדולה בנמל בריסטול ומשמשת מוזיאון צף. חוויה לילדים ולמבוגרים צעירים ברוחם, שיכולים לסייר ברחבי הספינה ולעבור אימוני נער סיפון.
13.75 ליש"ט למבוגר, 7 ליש"ט לילד.
www.ssgreatbritain.org

פאב שבעת הכוכביםצילום: William Avery
מפת עולם ישנהצילום: ללא קרדיט
יצירה של האמן בנקסיצילום: Destination Bristol
"בריטניה הגדולה"צילום: Matt Buck

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker